Weleda
Weleda Baby

Atrakcje i super Mikołajki dla dzieci na Wrocławskich Targach Dobrych Książek!

📅 piątek 06.12.2013 do niedziela 08.12.2013
Atrakcje i super Mikołajki dla dzieci na Wrocławskich Targach Dobrych Książek!

 

W tym roku Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w odrestaurowanych wnętrzach dworca Wrocław Główny (galeria na 1 piętrze) i potrwają od 5 do 8 grudnia. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych i zaprosili do grona wystawców kilkanaście wydawnictw specjalizujących się w literaturze dziecięcej m.in. Zakamarki, Dreams, Czarna Owieczka, BIS, Mind&Dream, EneDueRabe, Bajki Grajki, Media Rodzina, Kreatywne Maluchy, Tako, czy księgarnia dziecięca Pociąg do Bajeczki. Dodatkowo w specjalnie przygotowanej Sali Zabaw w baśniowej scenerii i pod fachową opieką najmłodsi będą mogli posłuchać bajek i obejrzeć przygotowane dla nich przedstawienia.

Autorzy dzieciom

Każdego roku specjalnie dla dzieci na wrocławskie targi zapraszani są autorzy najlepszych bajek. Tym razem młodzi miłośnicy książek będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Lidią Miś, która zajmie ich swoimi wspomnieniami z dzieciństwa i opowieściami dziadka gawędziarza, przypominając jednocześnie dawne, ludowe zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Z kolei Magdalena Zarębska opowie o pracy pisarza oraz o wielkiej pasji, którą mogą być konie obecne także w jej literackim świecie. Interaktywne warsztaty wprowadzające dzieci w świat relacji międzyludzkich, postaw wobec otoczenia oraz umiejętności oceny i dostrzegania poprowadzi Michał Zawadka, autor książki „Mądrość z natury". Swoje spotkania autorskie będą mieli także m.in. Agnieszka Tyszka – autorka powieści dla dzieci i młodzieży, czy Grzegorz Kasdepke – bajkopisarz.

Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia o 14.00 Wrocławskie Targi Dobrych Książek odwiedzi Święty Mikołaj, który przyjedzie na dworzec tramwajem linii „0" w asyście Mola Książkowego. Mikołaj zostanie z dziećmi do 18.00, a spotkanie z nim będzie pełne niespodzianek oraz wspólnych gier i zabaw. Wcześniej, bo o 13.30 będzie można wziąć udział w warsztatach konstruktorskich i przyłączyć się do budowy geometrycznego metra, czyli pociągu XXI wieku.
W mikołajki o 14.30 (a także w sobotę 7 grudnia, o 14.00) Tadeusz Rybicki – reżyser, aktor i literat – wcieli się w postać Coppeliusa, starego zegarmistrza w Coppelii – interaktywnej bajce na podstawie libretta baletu. – Całość inscenizacji ma formę zabawy teatralnej, w którą zaangażowani sa także mali widzowie. Dzieci naśladują zegar, instrumenty, tworzą orkiestrę, „grają" i tańczą walca, uczą się kroku pantomimicznego. Całość jest oparta na serii Bajek Baletowych, której patronuje Teatr Wielki – Opera Narodowa Polski Balet Narodowy. Ponadto zarówno 6 grudnia, jak i podczas całych targów, nie zabraknie tak lubianych przez dzieci atrakcji jak malowanie buziek, czy robienie figurek z balonów.

Edukacyjnie i kreatywnie

Wiele atrakcji dla najmłodszych, które przewidziano w tym roku w programie WTDK ma charakter edukacyjny i nawiązuje do tematów zaczerpniętych z literatury dla dzieci. Możemy także liczyć na wybór ciekawych zabaw rozbudzających kreatywność maluchów. Podczas czterech dni na dzieci czekają m.in. warsztaty detektywistyczne, eksperymenty chemiczne oraz zajęcia językowe. Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprosi na turniej historycznej gry planszowej „Piast" z roku 1904 pochodzącej ze zbiorów Ossolineum. W sobotę o 15.00 chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Wrocławiu.
Na targach nie będą się nudzić również mali miłośnicy zajęć plastycznych. Mają do wyboru warsztaty kreatywne, wspólne dekorowanie specjalnie przeznaczonej do tego sali, czy robienie barwnych, piaskowych obrazków. Dzieci w wieku szkolnym, zainteresowane architekturą, z pewnością ucieszą zajęcia prowadzone przez Krzywy Komin, podczas których z prostych szablonów przygotują kartonowe kamienice czynszowe oraz poznają charakterystyczne dla nich detale architektoniczne, elementy kompozycyjne, a także podstawowe zasady urbanistyczne panujące w mieście. Młodzi artyści wezmą także udział w zajęciach tanecznych BreakDance lub warsztatach teatralnych.

Mole Książkowe i Bajarze

Już tradycyjnie podczas Targów Wrocław opanuje kilkunastu uśmiechniętych Moli Książkowych, którzy nie rozstają się ze swoimi ogromnymi księgami! Towarzyszyć im będą kolorowi Bajarze snujący bajkowe opowieści. I jednych i drugich będzie można spotkać na dworcu Wrocław Główny, gdzie będą prowadzić wesołe zabawy dla dzieci. Sympatyczni ambasadorzy czytelnictwa będą obecni również w mieście! Codziennie w dniach od 5 do 8 grudnia w godzinach 14.00-16.00 na trasie Rondo Regana – plac Jana Pawła II w tramwaju 33 plus Mole Książkowe będą przeprowadzać „kontrolę czytania" i zachęcać pasażerów do wspólnego czytania Małpy w kąpieli A. Fredry. Warto pamiętać także, że zarówno Mole Książkowe, jak i Bajarze chętnie pozują do wspólnych zdjęć, które mogą być wspaniałą pamiątką z WTDK.

Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek, jak i wszystkie atrakcje są bezpłatne.

PROGRAM DLA DZIECI

Sobota, 7 Grudnia

10.00-19.00
Mali artyści techniką dowolną
czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku
Wspólne dekorowanie sali (malowanie „ścian", wycinane dekoracje do zawieszania przy ścianie, dekorowanie sali wszelkimi dostępnymi materiałami).

10.00-20.00
Piaskowe obrazki
Amadora dla dzieci w każdym wieku
Obrazki piaskowe to niezwykłe zestawy, które są bardzo dobrym treningiem dla małych rąk i umysłów. Pomagają rozwijać wyobraźnię, umiejętność obserwacji i poczucie estetyki. Wyciszają i uczą cierpliwości. Pozwalają poznawać barwy, dobierać i mieszać je. Skończona praca jest wyjątkowa i piękna w swoim rodzaju; ciekawa i użyteczna. Można ją dodatkowo wykorzystać do ozdobienia dziecięcego pokoju.

10.00-11.00
Warsztaty kreatywne i malowanie buzi dzieciom
Berek dla dzieci w każdym wieku
Malowanie buzi dzieciom oraz warsztaty kreatywne, w trakcie których dzieci będą wykonywać własne książki, ponadto wycinać, konstruować. W trakcie warsztatów będziemy stopniować poziom trudności w zależności od wieku, dlatego bawić się z nami będą mogli również najmłodsi (tj. 1,5-2-latki).

11.00-12.00
Spotkanie autorskie z Lidią Miś
Wydawnictwo Dreams dla dzieci w wieku 4-10 lat
Tematem przewodnim spotkania będą opowieści dziadka gawędziarza o ludowych zwyczajach, towarzyszące świętom Bożego Narodzenia, jak również takie, które sama pisarka zapamiętała z czasów dzieciństwa. Dziadzio Józef żył naprawdę. Mieszkał w domaradzkiej wsi Poręby, w drewnianym domku pokrytym starą ceglaną dachówką. To właśnie tu, z dala od miejskiego zgiełku, schodziły się nie tylko jego wnuki, ale całe gromady dzieciaków, by posłuchać ciepłych biblijnych opowieści. Poznamy dzieje Jezusa, Mojżesza, dowiemy się, jak zbudowano Wieżę Babel, kim była najsilniejsza, a kim najmądrzejsza biblijna postać. To wszystko i wiele więcej w 3 tomach Opowieści biblijnych dziadzia Józefa.

12.00-13.00
Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką
Wydawnictwo Nasza Księgarnia dla dzieci w wieku 6-14 lat
Agnieszka Tyszka – urodzona w 1968 r. w Toruniu, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Pisze dla dzieci i młodzieży, choć i dorośli świetnie się bawią, czytając jej książki. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Róże w garażu. Jej utwory dla młodszych czytelników to m.in.: Świat się roi od Marianów, Bajkowe lulanki, Bajkowy rok, O czym marzy czarownica, Koronkowe historie, Zosia z ulicy Kociej. Jej utwory dla młodzieży to m. in.: M jak dżeM, Kawa dla kota, Miłość bez konserwantów, Wyciskacz do łez, Kredens pod Grunwaldem, Siostry Pancerne i pies.

13.00-14.00
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke
Wydawnictwo Nasza Księgarnia dla dzieci w wieku 4-10 lat
Z wykształcenia dziennikarz, z wyboru – bajkopisarz. Autor wielu cieszących się powodzeniem książek dla dzieci (między innymi: Kacperiada, Co to znaczy… część I i II, Kuba i Buba, Bon czy ton, Słodki rok Kuby i Buby, Dziwne przypadki bajkopisarza, Przyjaciele, Niesforny alfabet, Z piaskownicy w świat, Detektyw Pozytywka, Nowe kłopoty detektywa Pozytywki i inne). Współautor nadzwyczaj udanego syna, Kacpra, z myślą o którym planuje kolejne, coraz poważniejsze dzieła. Leń i obżartuch. Scenarzysta telewizyjny; maczał palce przy powstawaniu scenariuszy Ciuchci, Podwieczorka u Mini i Maxa, Budzika, a także – przez ponad cztery lata – telenoweli Klan. Wielbiciel radia, twórca licznych słuchowisk radiowych. Pożeracz książek – pierwszą przeżuł jeszcze w kołysce, teraz pożera je w inny sposób, choć z równym zapałem. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk"; w trakcie redagowania tego szacownego tytułu wyglądał niewiele poważniej od swoich czytelników – napawało go to trudno dziś zrozumiałą dumą. Fantasta i marzyciel. Pytany podczas spotkań, czy lubi dzieci, zdecydowanie odpowiada: „Nie!". Potem rży jak osioł – i wszyscy wiedzą, że to chyba jednak nieprawda.

14.00-15.00
Coppelia – bajka na podstawie libretta baletu
Studio Blok dla dzieci w wieku 5-7 lat
Prowadząca Klaudia Polak-Szewczyk wciela się w postać Coppeliusa, starego zegarmistrza. Jego pasją oprócz zegarów jest konstruowanie automatów do złudzenia przypominających żywych ludzi. Na podstawie fragmentów książki Coppelia inscenizuje ona sytuacje nawiązujące do opisanych. Dzieci naśladują zegar, różne instrumenty, tworzą orkiestrę, „grają" i tańczą walca, uczą się kroku pantomimicznego. Ma to formę zabawy teatralnej i angażuje wszystkich uczestników.
Organizatorem warsztatów „Coppelia – bajka na podstawie libretta baletu" jest Studio Blok, Wydawca serii książek dla dzieci Bajki Baletowe.
Patron serii: Teatr Wielki – Opera Narodowa Polski Balet Narodowy
Patroni medialni: Radio PIN, Qlturka.pl, We-dwoje.pl, Babyonline.pl, Mini-Kultura.pl, Bliżej
Przedszkola, Kulturaonline.pl, Dziecko w Warszawie, parenting.pl.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

15.00-16.00
Konkurs wiedzy o Wrocławiu
Dolny Śląsk dla Uli dla dzieci w każdym wieku
Zapraszamy wszystkie dzieci na spacer po Wrocławiu. Będzie o tyle wyjątkowy, że niewymagający czapek, szalików i ciepłych kurtek. Zwiedzimy wspólnie miasto, wykorzystując wyobraźnię. Potem zrobimy konkurs z nagrodami.

16.00-17.00
Wagon bajek
Pociąg do bajeczki dla dzieci w każdym wieku
Złap pociąg i wysiądź na naszej stacji, na której odbędzie się na wielkie czytanie bajek i wierszy. Pokoloruj w głowie wyobraźnię i stwórz z nami kolejkę prac plastycznych (artystycznych) dowolną techniką.

17.00-20.00
Figurki z balonów dla dzieci
czas Z dziećmi dla dzieci w każdym wieku
Balon wypełniony powietrzem stanowi atrakcję sam w sobie. Jednak zabawa staje się o wiele lepsza, kiedy nasz balonik zyskuje wymyślny kształt lub zaczyna przypominać radosnego psiaka. Na oczach dzieci odbędą się właśnie takie balonowe metamorfozy, na które zapraszamy dzieci w każdym wieku

18.00-20.00
Warsztaty kreatywne i malowanie buzi dzieciom
Berek dla dzieci w każdym wieku
Malowanie buzi dzieciom oraz warsztaty kreatywne, w trakcie których dzieci będą wykonywać własne książki, ponadto wycinać, konstruować. W trakcie warsztatów będziemy stopniować poziom trudności w zależności od wieku, dlatego bawić się z nami będą mogli również najmłodsi (tj. 1,5-2-latki).

 

 

W Google Play: http://bit.ly/WTDKaplikacja można już pobrać bezpłatną aplikację Wrocławskich Targów Dobrych Książek na swój telefon, dzięki której program, plan stoisk i inne informacje dotyczące Targów będziemy mieć zawsze pod ręką. Więcej informacji o programie znajdziemy również na www.wpdk.pl oraz na Facebooku targów: http://bit.ly/WPDKfb

 

 

 

 

847 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent