W tym roku na najmłodszych i rodziców czekać będzie strefa zabawy i odpoczynku. To przestrzeń wypełniona tańcem, animacjami, eksperymentami i zabawą. O dobry nastrój zadbają m.in.: Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Mobilna Nauka – Centrum Nauki i Zabawy, Klubokawiarnia FIKA, Felippe – rodzinne gry planszowe, Lublin tańczy i Magiczne Ogrody. Nie zabraknie aktywności plastycznych i ruchowych. Dzieci wezmą udział w warsztatach literackich, artystycznych, a nawet nauczą się pierwszej pomocy.
Space of Science | Mobilna Nauka – Centrum Nauki i Zabawy
Na młodych uczestników Nocy Kultury czekać będą instalacje z pogranicza sztuki współczesnej i nauki. W interesujący i kreatywny sposób przedstawimy dzieciom zasady rządzące światem przyrody, fizyki, chemii a nawet robotyki. Wszystkie instalacje będzie można samodzielnie dotknąć, wprawić w ruch lub przeprowadzić na nich własne doświadczenia. Będziemy ładować i rozładowywać energię i zobaczymy to co niewidzialne.
Sensoryczny Lublin Lab(irynt) | FIKA
Najmłodsi uczestnicy (0-6 lat) Nocy Kultury będą mogli spróbować swoich sił w tajemniczym labiryncie. To ścieżka pełna wrażeń sensorycznych. Światło, dźwięk i zakątki zapraszające do działań twórczych pomogą dzieciom rozwinąć wyobraźnię i kreatywne myślenie.
Klub Pomocników Lassego i Mai – Pierwsza pomoc
Czy można zainteresować dzieci książkami? Oczywiście, że tak i spróbujemy zrobić to podczas tegorocznej Nocy Kultury. Zaprosimy małych uczestników (6-12 lat) do niezwykłego świata autorstwa Martina Widmarka. Najpierw wspólnie będziemy czytać fragmenty książki „Tajemnica szpitala", rysować i grać w zabawy edukacyjne. Później dowiemy się jak udzielić pierwszej pomocy. Poznamy też numery alarmowe i nauczymy się wzywać pogotowie. Na zajęcia obowiązują zapisy.
Zamykam oczy – ciemno jest | KLANZA
Hasło tegorocznej Nocy Kultury brzmi „Zobacz Energie Miasta", jednak KLANZA przekornie zaprasza najmłodszych do niepatrzenia. Dzieci będą miały okazję doświadczyć świata za pomocą węchu, dotyku czy słuchu. Oczy pozostaną zamknięte. Na Rodzinnym Skwerku czekać będą na nas kieszenie dotykowe, drzewko zapachów czy dźwiękowa ośmiornica.
Noc na księżycu | Mała Akademia Designu
„Noc na księżycu" to warsztat spełniający marzenia o zasiedlaniu nieznanych lądów, lotach na księżyc, eksploracji terra incognita. To także możliwość kreatywnej zabawy w stworzenie nowego miejsca dla człowieka. Wszyscy ruszymy na podbój kosmosu i zasiedlimy nowe miejsca. Wspólnie z uczestnikami zbudujemy dużą makietę. Każdy dołączający się do naszej misji zobaczy nieznane, księżycowe wzgórza, które będzie mógł zagospodarowywać zgodnie z własną wizją.
Zabawa jednoczy pokolenia – Park podwórkowej rekreacji | Fundacja Dwa Ognie
Skakanka, guma, kapsle, hacele – czy jeszcze pamiętasz jak się w to grało? Przypomnij sobie chwile dziecięcej beztroski, zabierz ze sobą dzieciaki i weź udział w wielopokoleniowej zabawie. W Parku podwórkowej rekreacji będziemy biegać, skakać i przeciągać liny. Przypomnimy zabawy z użyciem kredy, kapsli czy piłek. Zapewniamy, że nuda nie dopadnie tej nocy nikogo.
Wygraj relacje | Felippe
Podczas Nocy Kultury znajdzie się też coś dla amatorów gier karcianych i planszówek. Na Rodzinnym Skwerku będziemy mieli do nich nieograniczony dostęp. Tam też odbędą się dwa turnieje gier Halli Galli oraz Speed Cups.
Magiczne Ogrody
Z Magicznych Ogrodów specjalnie na Noc Kultury przyjadą do nas niezwykli goście. Pobawią się z nami włochate Mordole i magiczne ptaki. Najmłodsi uczestnicy nauczą się od nich kroków magicznego tańca i wrócą do domu z pamiątkowymi zdjęciami.
Świetlikowo
Na Rodzinnym Skwerku na wszystkie spragnione nocokoulturowych wrażeń rodziny czekać będzie Świetlikowo – niezwykła instalacja świetlna. Lubelskie przedszkolaki przekształciły kilkaset słoików w piękne, kolorowe źródła światła, które dzięki pomocy Spółdzielni Pracy Kominiarzy zawisną ponad głowami uczestników Nocy Kultury. Malowane dziecięcą ręką, barwne i pełne uroku lampiony, podkreślą klimat miejsca, dodadzą blasku i rozświetlą przestrzeń, zmieniając ją w przytulny, pełen ciepła zakątek.
Program 9. Nocy Kultury przygotowało ponad 200 organizatorów. Podczas tej wyjątkowej nocy nie tylko dzieci będą się dobrze bawić. Odbędzie się ponad 40 koncertów i 30 spektakli teatralnych. Zobaczymy ponad 40 instalacji artystycznych i wystaw sztuki. Będziemy zwiedzać Lublin od nowa, brać udział w grach miejskich (np. śladami Komisarza Maciejewskiego), oglądać filmy i aktywnie spędzać czas na rowerach, deskorolkach i linach. Dokładny harmonogram festiwalu wkrótce będzie dostępny na stronie www.nockultury.pl Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Koordynatorem imprezy są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.
Sponsor Główny Nocy Kultury – PZU
Patroni medialni: Polskie Radio Program Czwarty, TVP 2, TVP Kultura, TVP Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, F5 Trendbook, O.pl, Res Publica Nowa, Alter Mag, nocowanie.pl.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk.