Banery Maniek
Pan Oskar
Pan Oskar

100 lat Bałut w Łodzi

📅 wtorek 31.03.2015
100 lat Bałut w Łodzi

Dokładnie 18 sierpnia 2015 roku minie 100 lat od przyłączenia Bałut – wówczas ponad 100-tysięcznej, największej w Europie wsi – do terytorium Łodzi.

Z tej okazji przez cały rok czeka mieszkańców szereg atrakcji – m.in. warsztaty, spotkania, wystawy, spacery. W ich przygotowanie włączyli się m.in.: Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Bałucki Ośrodek Kultury, Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Biblioteka Miejska Publiczna Łódź-Bałuty.

Pierwsze atrakcje będą miały miejsce już w styczniu i w lutym.
Wykład „Opowieści z Bałut. Historia, wspomnienia, anegdoty" w Centrum Dialogu zainauguruje cykl imprez organizowanych z okazji 100-lecia przyłączenia Bałut do Łodzi. 

Program:

1. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
– Poza całorocznym cyklem prelekcji, zebranych pod szyldem Miasto Bałuty, organizujemy warsztaty fotograficzne i dziennikarskie dla młodzieży. Chcielibyśmy pod koniec roku wydać również przewodnik #Bałuty – opowiada Joanna Podolska-Płocka, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. – Kolejny projekt to „Bałucki kalendarz". Przypomnimy jak i z jakich okazji świętowano przed laty na Bałutach. Już w marcu będziemy obchodzić Purim – żydowski karnawał. Chcemy też uświadomić mieszkańcom, co to są Bałuty, gdzie one właściwie są. 
Centrum Dialogu do współpracy zaprosiło m.in.: ASP, a także teatr Pinokio, który swój projekt „Wjeżdżamy w bramy" zrealizuje tym razem na Bałutach.

2. Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprosi z kolei na spacery  odkrywające, historie, tajemnice i zakamarki Bałut. Pracownicy Muzeum pokażą nie tylko ciekawe miejsca, ale również przybliżą bałuckich bohaterów. Spacer (1 marca, w Dzień Żołnierzy Wyklętych) poświęcony będzie miejscom związanym z tradycją niepodległościową.

3. Amatorów gier i nauki przez zabawę zainteresuje projekt realizowany przez Bałucki Ośrodek Kultury – Poznaj Bałuty. BOK proponuje grę planszową w wersji makro. Na planszę – mapę o wymiarach 2×2 metrów naniesiono ważne dla Bałut miejsca. Liczy się przede wszystkim znajomość dzielnicy. To propozycja zarówno dla dzieci i dla seniorów. Projekt zakończy się w ostatnim tygodniu czerwca grą terenową połączoną z festynem.
– Naszym marzeniem jest wydanie naszej gry – opowiada dyrektor BOK, Bogumił Woźniakowski – Łódź nie ma jeszcze „swojej" gry planszowej, gdyby nam się udało pozyskać środki, to byłaby pierwsza planszówka o naszym mieście.

4. Muzeum Miasta Łodzi proponuje projekt „Pamiątki z Bałut". Ma on ukazać losy Bałut przez pryzmat zmian przestrzennych, kulturowych, społecznych i administracyjnych.
– Do współpracy chcemy zaprosić również mieszkańców – poszukujemy pamiątek związanych z Bałutami i pokazującymi różnorodność miejsca i dzieje ludzi. Mogą to być sprzęty, zdjęcia, opowieści. Chodzi o to, by ludzi włączyć, ożywić ekspozycję, wystawę czasową, którą przygotowujemy – tłumaczy dyrektor MMŁ Małgorzata Laurentowicz-Granas.
W maju, przy okazji Nocy Muzeów, placówka zaprezentuje również wystawę plenerową, która stanowić ma coś w rodzaju vademecum Bałut. Jesienią zaś we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim – odbędzie konferencja naukowa poświęcona Bałutom – ich architekturze, historii czy folklorowi.

http://www.uml.lodz.pl/

818 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent