Weekendowy łyk świeżego powietrza
Delfinek

Ilość atrakcji sprawia, że najlepiej będzie wydłużyć nieco zwykły weekend chociaż o jeden dzień.

Kopalnia Soli „Wieliczka”
Nie bez powodu pobyt w wielickiej kopalni zaleca się osobom ze schorzeniami układu oddechowego. Bogactwo mikroelementów o leczniczych właściwościach oraz brak alergenów i zanieczyszczeń występujących na powierzchni ziemi sprawiają, że kilkugodzinny pobyt w Kopalni wpływa pozytywnie na kondycję naszego organizmu. Poza walorami zdrowotnymi, Kopalnia w Wieliczce obfituje w atrakcje turystyczne. Jej zwiedzanie dostarczy niezapomnianych wrażeń i dzieciom, i dorosłym.

Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5-kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Zwiedzanie kopalni trwa ok. 3 godz. Na trasie turystycznej znajduje się kilkanaście komór, liczne rzeźby i płaskorzeźby z soli, jeziorka solankowe, kaplice.

Całą rodzinę zainteresują naturalnej wielkości solne rzeźby w komorze Janowice, ilustrujące jedną z najpiękniejszych wielickich legend. Opowiada ona o odkryciu soli kamiennej na ziemiach polskich.

Najmłodszych turystów ucieszą krasnale uważane za dobre duszki, które strzegą solnego skarbu i pomagają wielickim górnikom w kopalni.

Dreszczyk emocji wzbudzi Skarbnik – władca wielickich podziemi, strażnik podziemnego królestwa. Górnicy od wieków wierzyli w dobrego ducha kopalni. Miał on ostrzegać przed niebezpieczeństwem ognia, zawału bądź wybuchu. Gdy w danym rejonie kopalni pojawił się „On” czyli Skarbnik, należało natychmiast wycofać się w bezpieczniejsze miejsce.

Kopalnię można zwiedzać tylko w obecności przewodnika, zejście następuje mniej więcej co godzinę. Bilety (także rodzinne) można zarezerwować telefonicznie (12 278 73 02; 12 278 73 66 lub mailowo turystyka@kopalnia.pl).

Oficjalna strona Kopalni: www.kopalnia.pl.

Z Wieliczki kierujemy się na południe. Mijamy miejscowość Dobczyce, znaną z jeziora zaporowego o ponaddziesięciokilometrowej powierzchni i dalej – urokliwą drogą wśród wzniesień – przez Mszanę Dolną aż do Rabki.

Rabka Zdrój

Znana w całym kraju z uzdrowiska dla dzieci Rabka słynie także z czystego powietrza. Dlatego leczone są tu przede wszystkim choroby układu oddechowego. Obowiązkowym punktem wycieczki jest więc słynna solankowa tężnia. Warto też spędzić kilka chwil w czystym i zadbanym parku zdrojowym (plac zabaw i duży ogród jordanowski!) lub przejść się wzdłuż potoku Słonka, poprzecinanego licznymi mostkami (latem warto zabrać klapki basenowe, żeby spacer odbyć, brodząc po kostki w przejrzystej wodzie strumyka).

Małych i większych mężczyzn zaciekawi zapewne Skansen taboru kolejowego w Chabówce – w sąsiedztwie Rabki. Ilość ciuchci, lokomotyw i wagonów oszałamiająca. Ja lekko się nudziłam, ale mąż i synek byli w swoim żywiole:)

Doskonałym miejscem na zakończenie spaceru jest Rabkoland czyli Rodzinny Park Rozrywki. Tego typu miejsc nie trzeba małym podróżnikom polecać! Także dorośli nie powinni się tu nudzić. Od diabelskiego młyna po tor mini motocykli i samochodów. Od pałacu wampirów po basen z piłeczkami. Są tu atrakcje tradycyjne, nowoczesne i całkiem niekonwencjonalne, jak na przykład przejażdżka na… muszlach klozetowych. W sierpniu odbywają się nawet mistrzostwa w jeździe na tych – trzeba przyznać – nietypowych środkach transportu.

Na terenie Rabkolandu funkcjonują też muzea o bardzo ciekawych zbiorach: Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości.
Rabkoland można odwiedzać od maja do października, szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, cenach i atrakcjach znajdują się pod adresem www.rabkoland.pl i nr telefonu 32 258 84 67, 18 267 69 57.

Termy Podhalańskie i nocleg

Pewnie niełatwo będzie namówić dzieci do opuszczenia Parku, dlatego odwiedzenie go jest ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki. Nocleg zaplanować można w Nowym Targu lub okolicach. Odpoczynek w samym sercu Gorców pozwoli zdobyć nowe siły i energię na kolejny, aktywny dzień.

Do zatrzymania się na noc w tej okolicy zachęcają liczne – reklamujące się także w Internecie – gospodarstwa, a ceny noclegów są tutaj niższe niż w innych rejonach kraju.

Jeśli wystarczy czasu i „przypadkowo” zabraliście na wycieczkę stroje kąpielowe, można się wybrać do oddalonych od Nowego Targu o 8 km Term Szaflary (Podhalańskich) (ul. Osiedle Nowe nr 20, 34 – 424 Szaflary www.termyszaflary.com; e-mail: biuro@termyszaflary.com, tel: +48 721 100 800)

Otwarty w 2008 roku obiekt znajduje się w Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary i jest otwarty przez cały rok. Trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna, brodzik i fontanna, siatka do wspinaczki nad wodą oraz baseny z urządzeniami do hydromasażu pozwolą spędzić czas na beztroskiej zabawie w wodzie o leczniczych właściwościach. Przy termach znajduje się hotel oraz restauracja.

Niestety w sezonie jest tam dość ciasno. My wybraliśmy kąpiel w basenach termalnych Bukowiny Tatrzańskiej (ul. Sportowa 22, 34-530 Bukowina Tatrzańska, tel.: 18 20 200 70, e-mail: biuro@termabukowina.pl, www.termabukowina.pl). Odległość 30 km od Rabki pokonuje się w pół godziny (przez Nowy Targ i Białkę Tatrzańską), a wielkość basenów sprawia, że nawet mimo tłumu turystów każdy znajdzie zakątek dla siebie.

Na pewno nikt nie będzie się tutaj nudził! Baseny wewnętrzne i zewnętrzne (z pięknymi górskimi widokami), brodzik, sauny, grzybek, zjeżdżalnie… 2,5 godziny – bo na taki okres czasu sprzedawane są „najkrótsze” karnety latem – miną niepostrzeżenie.

Po takiej dawce emocji i zabawy nawet dzieci o charakterkach „żywych sreber” będą spały jak susły 🙂

609 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent