Ruchomą szopkę w obecnej formie urządzono w krypcie kościoła kapucyńskiego w 1948 r. Została ona skonstruowana przez dwóch braci kapucynów: Piusa Janowskiego i Konrada Wyczawskiego. Jak łatwo się domyśleć ze względu na czas powstania, w szopce nie ma żadnej elektroniki, a całość jej działania opiera się na złożonym systemie pasów, kół i przekładni napędzanych jednym silnikiem elektrycznym. Od czasu swego uruchomienia szopka działa nieprzerwanie każdego roku w okresie Bożego Narodzenia.
W panoramie szopki przedstawiono stajenkę betlejemską ze Świętą Rodziną, a także osoby z Pisma św., z historii Kościoła i historii Polski oraz niektórych świętych. Postaci te w świątecznym korowodzie podążają do stajenki pośród urozmaiconych krajobrazów. Z oddali towarzyszą im aniołowie, a w tle mijają panoramę warszawskiego Starego Miasta z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta oraz bazylikę św. Piotra na Watykanie. Każdego roku pojawiają się też aktualne motywy ze znaczących wydarzeń w Kościele i w Polsce.
Szopka zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem i znaczną frekwencją odwiedzających. Znają ją liczne już kolejne pokolenia warszawiaków. Każdego roku, gdy zostaje ponownie uruchomiona w dzień Uroczystości Narodzenia Pańskiego, 25 grudnia, gromadzi wielu sympatyków spośród dzieci, ale też i dorosłych, którzy niegdyś odwiedzali ją jako dzieci.
Szopkę można oglądać od 26 grudnia do 2 lutego
Godziny otwarcia warto sprawdzać na stronie http://kapucyni.warszawa.pl/
Warszawa, ul. Miodowa 13
Wstęp wolny