Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Zniknięcie. Recenzja książki Anny Drabikowskiej

Zniknięcie recenzja książki o żałobie dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Opowieść wyjątkowa, snuta przez kilkuletnią dziewczynkę, właśnie w ten wyjątkowy, dziecięcy sposób. Bez ozdobników, metafor i odnośników do świata zewnętrznego. Dziecko prostymi słowami opowiada o swojej mamie. Takiej, jaką ją widzi tu i teraz. A mama robi dżem, którym pachnie tak ładnie i słodko, bulgocze, bąbelki pękają. Jednak nie jest jak zawsze.

Zaczynam się gniewać. Odkąd babci nie ma, mama nic, tylko płacze i płacze. I jeszcze pociąga nosem. Cały czas! Jakby miała katar. A przecież nie jest chora. Wolałam, kiedy się uśmiechała, jak co rano, kiedy mnie budziła do przedszkola.

Właśnie tak. Mama była radosna, uważna, słuchająca – teraz nawet brzydkie słowa nie wywołują jej reakcji. Niegrzeczne zachowanie też nie pomaga. Może to moja wina? Może jest na mnie zła? Czy byłam niegrzeczna? Zbiłam dżem, a mama krzyczy: Mam ciebie dosyć! I gdzie jest babcia? Dziewczynka nie rozumie, co się dzieje i my czytając, właśnie to widzimy. Nie ma tu dodatkowych objaśnień, bo są zbędne. Fabuła będąca myślami dziewczynki i piękne, przyblaknięte ilustracje doskonale oddają nastrój opowieści i zawarte w niej emocje. Brak imienia głównej bohaterki sprawia, że łatwiej się z nią zidentyfikować. Szare, kalkowe kartki dopełniają całości.

Zniknięcie książka dla dzieci o żałobie

Książka trafiła do nas kilka dni po śmierci dziadka dziewczynek niczym balsam dla nas i córek. Dziadek trafił do szpitala, potem był pogrzeb, powrót do domu i … było inaczej. Młodsza córka tęskniła, ale widziała smutek babci, taty, mamy, starszej siostry i nie potrafiła sobie z tym poradzić. Chciała, żeby było normalnie. Wspólne czytanie pozwoliło nam oswoić element żałoby. Zaakceptować ją jako naturalną potrzebę po odejściu bliskiej osoby. Zakończenie niosło optymistyczny przekaz, że przyjdzie poranek, w którym znów będziemy się uśmiechać i wszystko będzie jak dawniej, mimo że dziadek odpłynął w daleką podróż.

Znikniecie opinie o książceZniknięcie
Autor: Anna Drabikowska
Ilustracje: Elżbieta Chełmińska
Liczba stron: 56
Oprawa: twarda
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Ezop

 

 

 

 

 

 

708 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent