Zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Temat wypróżnień u dzieci jest często poruszany w gronie zarówno rodziców, opiekunów, jak i specjalistów. Mimo, że jest to sprawa dość powszechna to często spotyka się z bagatelizowaniem lub nadmiernym rozdmuchaniem tematu.

Kiedy mówimy o zaparciach?

U dzieci możemy stwierdzić zaparcia kiedy wypróżnianie występuje rzadziej niż co 3 dni, jest bolesne, długotrwałe, a oddany stolec twardy.

Jakie są przyczyny zaparć u dzieci?

U niemowląt karmionych piersią stolec może być oddawany nawet raz w tygodniu, ale dopóki nie powoduje bólu, nie można nazwać do zaparciem. Część maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym ma zaparcia z powodu zbyt gęstych mieszanek lub braku błonnika. U niemowląt, którym rozszerzamy dietę, zaparcia mogą wystąpić z powodu zbyt małej ilości błonnika oraz płynów, a także zbyt dużej ilości produktów „zapychających” – gęstych kaszek, chrupek kukurydzianych czy białka w postaci mięska czy jaj.

U starszych dzieci jedną z przyczyn zaparć jest aspekt psychologiczny – dziecko powstrzymuje się od wypróżnienia, doprowadzając do osłabienia czucia bodźców sygnalizujących konieczność wypróżnienia. Taki problem pojawia się często podczas odpieluchowywania dzieci i w momencie zmiany środowiska (pójścia do przedszkola) lub w związku z nieprzyjemnym wydarzeniem.  Dziecko wstydzi się swojej potrzeby i powstrzymuje odruchy.

Jak poradzić sobie z zaparciami u dzieci?

Przede wszystkim należy obserwować dzieci i kontrolować ilość wypróżnień. Gdy zauważymy problem przed wizytą u lekarza możemy podawać dziecku więcej płynów, produktów bogatych w błonnik  i ułatwiających wypróżnienia (warzywa, banany, jabłka, śliwki). Dobrym sposobem jest podawanie kompotu z suszonych śliwek i jabłek. Jeśli problem nie minie, należy zwrócić się o pomoc do pediatry, ponieważ przetrwałe zaparcia mogą wiązać się z wieloma komplikacjami.

 

864 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Aneta Strelau

Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent