Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Kupy, robale, gluty i inne obrzydliwości, które fascynują dzieci. Przewodnik rodzica.

dziecko trzyma w rękach dzdzownice
📖 Czyta się średnio w 8 min. 🕑

Książeczki o kupach

książki o kupie
 1. Trefl – Kupa siku już w nocniku. Moja pierwsza książeczka do czytania i grania.Książka-harmonijka z rymowanym tekstem oraz gra loteryjka i książeczka z inspiracjami zabaw. Nocnikowa wróżka pomaga maluchowi  pożegnać się z pieluszką i spełniła marzenie Kupy i Siku o zwariowanych podróżach po długiej, zakręconej rurze.
 2. Kwiaty Orientu – Kwon Jeong-saeng – Psia kupachyba najlepiej opisuje tę książkę recenzja Adama Wajraka: `Psia kupa okryta jest złą sławą! Trochę słusznie, bo bardzo nieprzyjemnie jest wdepnąć w taką kupę na chodniku. A trochę niesłusznie, bo okazuje się jednak, że kupa jest potrzebna, i to bardzo. Bez niej nie kwitłyby tak pięknie mniszki lekarskie pospolicie zwane mleczami! Polecam tę książeczkę, bo jest ona głęboko ekologiczna i pokazuje, że w przyrodzie potrzebne są nie tylko piękne rzeczy, ale też te, które uważamy za obrzydliwe. A ja przy okazji dowiedziałem się, dlaczego w naszym ogrodzie mamy tyle kwitnących mniszków!`
 3. Hokus Pokus – Werner Holzwarth, Wolf Erlbruch – O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowęFantastyczna książka! Prawdziwy kryminał – kret szuka złoczyńcy, który narobił ma na głowę i dostaje różne wskazówki. Edukacyjna książeczka dla maluchów, która w zabawny sposób nauczy ich tego, że kupa każdego rodzaju zwierząt jest inna.
 4. Adamada – Van Genechten Guido- Wielki konkurs kup – Król zwierząt co roku organizuje Wielki Konkurs Kup, by podziwiać dzieła zrobione przez swoich poddanych. Kto zachwyci króla tym razem? Czyje imię zostanie wyryte na tablicy zwycięzców? Książka, która w humorystyczny sposób oswaja dzieci z tematem kupy i pokazuje, że wcale nie ma się czego wstydzić.
 5. Beata Vita – seria Trudne tematy tom 3 – Pupy i kupy Książka, opowiada o różnych rodzajach wydalania i która podejmuje ważny temat stomii, który przedstawia dzieciom w przystępny sposób. 
 6. Czarna owca -Pernilla Stalfelt –  Mała książka o kupie to już klasyka gatunku: o kupie, jej zapachach, rozmiarach i kształtach oraz o puszczaniu bąków.

Robale – książki i zabawki

zabawki i książki - robale
 1. Maskotka duży pająk – pluszowy pająk imponujących rozmiarów.
 2. Egmont – Nick Arnold – Te paskudne robale – nakład wyczerpany,  książka dostępna tylko na Allegro. Rojowisko najobrzydliwszych informacji o robalach z całego świata!
 3. Wilga – Yuval Zommer – Wielka księga robali Książka podzielona jest na części, w których kolejno poznajemy chrząszcze, motyle, pszczoły, ślimaki, świerszcze, czerwie i pająki. Robale przedstawione są tu jako przyjazne i potrzebne istotki, ale w gruncie rzeczy takie właśnie są.
 4. Wild Pets, Interaktywne pająki  – Pająk pełza i skrada się, bada teren, a nawet atakuje. W zależności od wybranego trybu oczy pająka świecą się w różnych kolorach. Oczy świecą na niebiesko – pająk pełza, na zielono – pająk bada teren. Jeśli zobaczysz, że pająk ma czerwone oczy oznacza to, że szykuje się do ataku.
 5. Trudi – maskotka dla dzieci, skorpion – realistyczna, miękka maskotka skorpion o wymiarach 19 cm.
 6. Gumowy, skaczący pająk – hit PRL-u – Pająk który po naciśnięciu pompki, wykonuje karkołomne skoki, przestraszy każdego. Wychowały się na nim pokolenia.
 7. Gniotek – robak z dużymi oczami fioletowyWyłupiastooka Gąsienica aż prosi, żeby ją ściskać, rozciągać i zgniatać. Zabawka w intensywnym kolorze, cała pokryta mięciutkimi „włoskami”.

Paskudne pomysły

paskudne smaki

 1. Crayola, Silly Scentsmarkery o brzydkich zapachach takich jak: cebula, dym, stodoła, czy skarpeta., 8 szt.
 2. Blueprint – gumka do mazania 3D – Kupa – uroczy dodatek do szkolnego piórnika
 3. Been boozled – Jelly Belly – fasolki wszystkich smaków – Bombonierka świąteczna z tarczą do losowania
 4. Been boozled – Jelly Belly – fasolki wszystkich smaków prawdziwie paskudne fasolki o smaku między innymi wymiocin. 

Gluty i pierdy

gluty różne

 1. Lisciani – Im a Genius – Fabryka glutów – ohydny zestaw, z którym można tworzyć  rzeczy z klejącej się masy m.in. skaczące piłeczki, komórki potworów, ruchome piaski, ciągnącą galaretkę czy zabawną plastelinę. Gluty zmieniają kolory i podskakują.
 2. Slime Animals  – świnka Gniotek obrzydliwy zwierzak z plazmą w nosie. Ściśnij świnkę a wyleje się jej z nosa zielony glut. Fuj! Ściśnij ponownie i zassaj gluta z powrotem.
 3. Slime Neon z karaluchem –  W środku tego pudełka z glutem znajduje się obrzydliwy karaluch.
 4. Poduszka pierdziuszka Klasyczna zabawka,  której popularność nie słabnie. Głośne pierdzenie rozlegnie się gdy   tylko na niej usiądziesz.
 5. Slime Monster – Obrzydliwy potworek z plazmą w nosie – seria gniotków, którym z nosa leje się superlepki glut. Ściśnij potworka, a glut wypłynie mu z nosa. Ściśnij ponownie i zassaj gluta z powrotem.

Zarazki

zarazki zbiór
 1. Trefl, Joker line – gra karciana Wirus – dla 8-11 latków. Gra polega na rywalizacji o to, komu pierwszemu uda się zwalczyć wirusy, a do tego uratować świat przed pandemią.
 2. Hippocampus. Seria Było sobie życie – gra Atak wirusów – dla 7-11 latków (gra dla 2 graczy). Jeden z graczy wciela się w atakujące wirusy i bakterie, a drugi w obrońcę organizmu. Do zdobycia jest 5 głównych narządów. Żeby je zdobyć, trzeba prawidłowo odpowiadać na pytania, a jednocześnie wybrać najbardziej efektywną strategię.
 3. Hippocampus. Seria Było sobie życie – gra Łowcy bakterii dla 3-4 latków. Celem gry jest złapanie sześciu pionków z wizerunkami szkodliwych dla organizmu bakterii, wirusów lub toksyn.
 4. GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka – milion razy mniejszego.
 5. Przygotowalnia. Ewa i Natalia Karpińskie – Wirusy – Z tej książki dowiecie się wszystkiego o najpopularniejszych chorobach wirusowych wieku dziecięcego.
 6. Olesiejuk – Tony Ross – Ja nie chcę myć rąk! – Mała księżniczka uwielbia brudzić ręce, ale nienawidzi, jak wszyscy wokół każą jej je umyć… Aż do dnia, kiedy dowiaduje się prawdy o zarazkach i bakteriach, które są brzydsze od krokodyli…
 7. Bright Junior Media. Puzzle obserwacyjne – ciało człowieka Puzzle edukacyjne z zabawnymi obrazkami na temat budowy i działania ludzkiego ciała.

Ohydne książki

ohydne książki
 1. Jaguar – Kapitan Majtas. Wielka bitwa z zasmarkanym cyborgiem. Część 1. Noc obrzydliwych glutów z nosa – George i Harold znów wpakowali się w kłopoty. Melvin Sneedly – szkolny superprymus – postanawia się na nich zemścić za wszystkie ich głupie dowcipy. Pracując nad swoim kolejnym wynalazkiem, zamiast superchłopaka konstruuje Zasmarkanego Cyborga! Czy majtasowa moc obezwładni oślizłego potwora, czy też gigantyczny gil zaleje cały świat?
 2. Literat – Beata Guzowska-Tonder – Mój obrzydliwy pamiętnik. Ściśle tajneTo obrzydliwy pamiętnik, a w nim obrzydliwe rysunki i wolne miejsce do notatek. 
 3. Wydawnictwo RM – 1001 obrzydliwych obrzydliwości książka pełna obleśnych i zupełnie niepotrzebnych nam faktów i rekordów paskudności. (uwaga! to książka raczej dla starszych dzieci. Pełnię jej obrzydliwości doceni dopiero 10-12 latek)
 4. Olesiejuk – Obrzydliwe, lepkie, oślizgłe zadania – W tej odrażająco ciekawej książce znajdziesz wszystko, co jest oślizgłe, paskudne, lepkie i obrzydliwe – wstrętne gryzmoły, ohydne kolorowanki, szkaradne rysowanki.
 5. Rudy Kot – Bird Sheila May – seria Niezwykły sklep pana Piotra  – Strasznie śmierdzący smok. – Smokowi po prostu śmierdzi z ust..

Obrzydliwe zabawki

paskudne zabawki
 1. Grossery Gang, Zgnilaki z automatu, zestaw z figurkami – Zestaw zawiera 20 figurek zgnilaków, 4 skrzynki, ulotkę kolekcjonerską, która jest jednocześnie zasadami gry.
 2. Vivid Toy Group – Fungus Amungus Mega Zestaw 10-pak –  kolekcja  paskudnych i toksycznych zarazków, grzybów, mikrobów i bakterii.  Są one lepkie, można nimi rzucać i rozplaskiwać.
 3. Seria Zgnilaki, Grossery Gang – Ohydne musli –  Musli? Kiedyś świeże, chrupiące, teraz obrzydliwie przeterminowane z gratisową pleśnią! Miska tej ohydy na raz odrzuci Cię zaraz! W zestawie znajduje się 16 figurek Zgnilaków w tym 6 zmieniających kolor oraz 4 skrzynki. 
 4. Seria Zgnilaki, Grossery Gang – Ble batonik, zestaw z figurkami – batonik jest tak nieświeży, że grozi wybuchem! W środku grasują 2 Zgnilaki, wstrętne i zgniłe figurki.
 5. Flush Force – Toaleta – Pociągnij za spłuczkę i usłysz dźwięk spłukiwanej wody. W środku muszli zmieści się ponad 50 zmutowanych potworów. Odkryj zestaw: Toaletę kolekcjonerską z 4 figurkami!
 6. Paskudny interaktywny zwierzak UGGLYS – mops Paskudniak – Gumowa głowa psa, którą można nałożyć na rękę. Pies puszcza bąki, beka, prycha, kicha,  wydaje ponad 30 dziwnych odgłosów, poza tym ma w pysku muchę i cieknie mu z nosa.

 

i największe paskudztwo ze wszystkich…

 

kupa smiechu

 

 

Mattel – gra Kupa śmiechu  – W grze naciskamy spłuczkę, aby rzucić kostką do gry. Liczba na kostce określa, ile razy mamy nacisnąć przepychacz do udrażniania toalety. Trzeba uważać, bo  przy każdym naciśnięciu przepychacza z toalety może wyskoczyć kupa! Pierwszy gracz, który ją złapie, zdobywa żeton….

Muszę powiedzieć, że początkowo myślałam, że ta gra to coś co po prostu pokaże się na kilku zdjęciach w sieci i zniknie w słusznym zapomnieniu. Ale nie! Kilka dni temu zobaczyłam ją w markecie na półce i promowaną na osobnym stojaku.

NIE!!!! POMOCY!!! Nawet nie podam linka do zakupu tej gry, gdyż uważam, że tu granice dobrego smaku zostały przekroczone.

A może nie? Zobaczcie nasz przepis na jadalną kupę. Jest pyszna!

290 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent