Self-care

Moje dziecko nie chce jeść – przyczyny i skutki braku apetytu u niemowląt

Małe dziecko nie chce jeść
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Brak apetytu u dziecka jest najczęstszym powodem do zmartwień rodziców zdrowych dzieci. I nie ma się czemu dziwić – wszak to, ile i co zjemy wpływa na zdrowie, rozwój i samopoczucie każdego z nas. Jakie mogą być przyczyny i skutki braku apetytu u niemowlaka?

Noworodek nie chce jeść

Noworodkiem nazywamy dzieci do 4 tygodnia życia (28 dni). W tym okresie następuje wiele przełomowych dla matki i dziecka momentów. Jednym z nich jest nauka ssania piersi. Choć ssanie to naturalny odruch, to okazuje się, że wiele maluszków ma z tym problem. Wynika to z wielu czynników – zmęczenia porodem, działaniem narkozy podanej ciężarnej przed cesarskim cięciem (część środków przenika przez łożysko do dziecka), stresem matki itd. Dla pomyślnego karmienia piersią najważniejszy jest kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie, regularne przystawianie i niedokarmianie noworodka butelką. Ssanie z butelki wymaga mniej wysiłku niż z ssanie piersi. Pamiętajmy także o tym, że noworodek nie potrzebuje dużych ilości pokarmu, a spadek masy w pierwszych dniach jest naturalny. Jeśli dziecko wypróżnia się, nie płacze z głodu i jest prawidłowo przystawiane do piersi to nie ma powodów do zmartwień. Jeśli zaś masa ciała dziecka cały czas spada, pieluszki są suche, a noworodek ospały, należy zwrócić się z pomocą do lekarza lub położnej.

Czemu niemowlę nie chce jeść?

W zależności od miesiąca życia niemowlaka, powody niejedzenia bywają różne. W pierwszych tygodniach do głównych przyczyn należą nieprawidłowe przystawianie do piersi, kolki i bóle brzuszka. Jeśli pozycja, w jakiej karmimy dziecko nie odpowiada mu, zmieniajmy je kilka razy w ciągu dnia i szukajmy rozwiązań. Przejście na butelkę powinno być ostatecznym rozwiązaniem, gdy wszystkie inne pomysły się nie sprawdzą.

Przyczyny niejedzenia po 4/5 miesiącu życia bywają już inne. Należą do nich głównie bolesne ząbkowanie, infekcje (z zatkanym noskiem) i ciekawość świata. Z każdym kolejnym dniem niemowlę widzi coraz więcej i zwyczajnie może zabraknąć czasu na jedzenie. Podczas rozszerzania diety po 6 miesiącu życia możemy spodziewać się niechęci do smaku lub konsystencji i ochoty do zabawy jedzeniem. Często na tym etapie rodzicom wydaje się, że dziecko jest niejadkiem, choć możliwe, że dziecko jest wręcz przejedzone.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Skutki niejedzenia u niemowląt

Pierwszym skutkiem niejedzenia jest odwodnienie u dziecka. Jest to stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu i życiu malucha. Jeśli jednak dziecko nie przybiera prawidłowo na masie ciała (pamiętajmy o skokach rozwojowych!), to jest to wyraźny sygnał dla opiekunów, że niemowlę nie najada się. Warto szybko reagować, ponieważ skutki niedożywienia na tym etapie życia bywają nieodwracalne. Należą do nich niedobory składników żywieniowych, spowolnienie rozwoju fizycznego i psychicznego czy problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

267 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
Aneta Strelau

Aneta Strelau

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem, wspomaga osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu zbilansowanej diety dla osób borykających się z nadwagą, niedowagą czy chorobami dieto-zależnymi. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: strelmedica.pl

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent