Zaburzenia snu u dzieci

Zaburzenia snu u dzieci
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
Sen jest niezbędny do życia. Spać muszą wszyscy, niezależnie od wieku i innych zmiennych. Osoby starsze statystycznie potrzebują o wiele mniej godzin snu na dobę niż dorośli czy dzieci, jednak spać musi każdy. W idealnym świecie nikt nigdy nie miałby problemów ze snem. Jednak świat nie jest idealny, więc problemy ze snem mogą dotknąć wszystkiego – w tym też dzieci.

Każdy rodzic doskonale wie, że niewyspane dziecko to dziecko marudne i nieszczęśliwe. A jeśli dziecko jest nieszczęśliwe, cała rodzina nie może funkcjonować prawidłowo. Dlatego zaburzenia snu u dzieci są czymś bardzo mocno destabilizującym i utrudniającym codzienne życie w obrębie danej rodziny. Jeśli Twój maluch cierpi na zaburzenia snu, zacznij działać jak najszybciej. Sen jest jednym z filarów zdrowia Twojego dziecka i spokoju Twojej rodziny.

Czym są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu to ogólne określenie na wszystkie problemy ze snem. Bezsenność, zbyt lekki sen, koszmary nocne – wszystko to przykłady zaburzeń snu. Mogą dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku. Statystycznie najczęściej na bezsenność cierpią osoby starsze z racji swojego wieku – to kwestia dość naturalna, z wiekiem zmniejsza się bowiem zapotrzebowanie na sen. Jednak każdy człowiek może doświadczyć zaburzeń snu.

Jeśli problemy ze snem są przejściowe, nie ma się czym przejmować. Każdy człowiek ma takie okresy w życiu, w których sypia gorzej. Dotyczy to też dzieci – nadmierne podekscytowanie nadchodzącą wycieczką, stres przed egzaminami w szkole, czy nawet przeziębienie mogą powodować problemy ze snem i to zupełnie naturalne.

Jeśli jednak dziecko nie może spać przez dłuższy czas, chodzi ciągle niewyspane, nie może się skupić, ma problemy z pamięcią i mimo zmęczenia po prostu nie jest w stanie zasnąć, musisz zacząć działać. Naturalne sposoby złagodzenia objawów mogą być niewystarczające. Problem może leżeć bowiem w psychice dziecka i w jego emocjach, dlatego dobrze rozważyć możliwość skorzystania z pomocy psychologa dziecięcego. Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy to masz ogromne możliwości na tym polu – psycholog dziecięcy w Warszawie nie jest wcale trudny do znalezienia.

Nie powinieneś się bać tego kroku, chodzi przecież o pomoc Twojemu dziecku. Nikt też nie uzna, że jesteś złym rodzicem, bo szukasz pomocy dla swojego malucha. To znak tego, że zależy Ci na dobru dziecka i chcesz, by było szczęśliwe.

Zaburzenia snu u dzieci – przyczyny

Zaburzenia snu u dzieci mogą rozwinąć się z wielu powodów. Być może w życiu dziecka stało się coś, co utrudnia mu sen – rozwód rodziców, śmierć członka rodziny, problemy w przedszkolu lub szkole – to wszystko wpływa na dziecko i może negatywnie oddziaływać na jego sen.

Pamiętaj, że dziecko doskonale odbiera też emocje rodziców, nawet jeśli ich nie rozumie. Jeśli chodzisz zestresowany, mierzysz się z dużymi problemami, w domu dochodzi do wybuchów emocji lub wszystkie emocje są z jakiegoś powodu tłumione, dziecko może odczuwać to napięcie, nawet jeśli jest zbyt małe, by zrozumieć, skąd się bierze. Twoje problemy oddziałują na Twoje dziecko i mogą odebrać mu sen.

Dziecko może też mieć problemy ze snem z powodów chorób somatycznych – czasami ból, problemy z oddychaniem przy zatkanym nosie czy inne dolegliwości fizyczne mogą sprawiać, że dziecko nie jest w stanie zasnąć. Dlatego o zdrowie dziecka należy zadbać w sposób kompleksowy.

Terapia zaburzeń snu u dzieci

Problemy ze snem są poważne, bo oddziałują na całościowe funkcjonowanie dziecka. Niewyspane dziecko to niewyspani rodzice i mnóstwo problemów z funkcjonowaniem na co dzień. Dlatego warto działać jak najszybciej.

Czasami pomogą zupełnie domowe sposoby – ograniczenie czasu przed ekranem na kilka godzin przed snem, lekka kolacja, wietrzenie pokoju i zapewnienie optymalnej temperatury, wypracowanie też pewnej rutyny snu może pomóc. Gorąca kąpiel przed snem, czytanie bajek czy utulenie przez rodziców może pomóc.

Zdarza się jednak, że problemy są o wiele poważniejsze i wymagają ingerencji specjalisty. Wtedy dobrze jest zgłosić się do psychologa dziecięcego. To osoba, która ma odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i narzędzia, by pomóc dziecku i jego rodzicom zrozumieć istotę problemów. Jest w stanie też podsunąć w jaki sposób radzić sobie z problemami, a w razie potrzeby zasugerować wizytę u lekarza lub podjęcie terapii pod okiem psychoterapii.

Artykuł sponsorowany

777 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:sen