Co zrobi Frania? Szczerość. Recenzja książki Barbary Supeł

📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Nie jest łatwo spamiętać wszystkie zasady społeczne, szczególnie, kiedy jest się dzieckiem. Asertywność, życzliwość, akceptacja, szczerość, to przecież takie trudne słowa! Na szczęście wszystkim przedszkolakom z pomocą przychodzi Frania, która podobnie jak czytelnicy, codziennie odkrywa świat, rozwijając umiejętności społeczne.

W najnowszej książce Barbary Supeł Co zrobi Frania? Szczerość pięciolatka przybliża czytelnikom trzy historie, dzięki którym tłumaczy kiedy szczerość jest uważana za niegrzeczną, a kiedy akceptowalna.

Życie przedszkolne obfituje w różne wydarzenia. Nie inaczej jest u Frani. Szykując się na Leśną Paradę, dziewczynka nieszczególnie zadowolona jest ze stroju przygotowanego przez mamę, ale nie umie jej tego przekazać. W końcu decyduje się na szczere, ale nieprzyjemne, wyznanie. Natomiast w drodze do przedszkola, w autobusie, dziewczynka nie może się powstrzymać i donośnie pyta o brodawkę starszej pani, która słyszy przykrą uwagę. No i jeszcze Rysiek, który szczerze wyznał, że nie chce się z nią bawić, bo nie należy do klubu Superziomków! Tej szczerości jest w ostatnim czasie za wiele… Jak Frania sobie z nią poradzi? Kiedy zajrzycie do książki, wszystko stanie się jasne.

Co zrobi Frania? Szczerość to już szósta część wysoko ocenianej serii dla przedszkolaków, w której trzy ciekawe historie mają przybliżyć najmłodszym temat szczerości. Pierwsza historia dotyczy wyrażania opinii, druga mówi o komplementach i krytyce, a trzecia o naszych potrzebach i wyrażaniu ich w uprzejmy sposób.

Podobnie jak w poprzednich częściach, w każdej historii autorka opisuje przygody Frani prostym językiem, przeplatając rzeczy ważne humorem i ciekawostkami, tak, by młody czytelnik czerpał z lektury jak najwięcej przyjemności, ale i nauki. Wierni czytelnicy poznają nowe przygody Frani i jej szczere wątpliwości dotyczące społecznych zachowań.

Warto wspomnieć, że na końcu znajduje się kilka stron praktycznych wskazówek dotyczących poruszanego tematu. Wszystko opisanie przejrzyście i zrozumiale, ujęte na tyle szeroko, że skorzystają nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Za oprawę graficzną kolejny raz zadbała Agata Dobkowska, która nadała historii barw i emocji, ożywiając bohaterów opowiadań.

Kto pokochał poprzednie części Frani za cenne, życiowe rady i obecny humor, nie rozczaruje się sięgając po kolejną część. Nowych czytelników natomiast zapraszam na przygodę pełną zabawy, mądrości i kolorów.

Eliza Idczak

Co zrobi Frania? Współpraca