Z ekologią za pan brat – recenzja serii Akademia Eko Wiedzy

Akademia Eko Wiedzy recenzja serii książek wydawnictwa Egmont
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Tematy z zakresu ekologii coraz częściej poruszane są w szkole, mediach, a także w domach. Każdy dorosły spotkał się już z hasłem energia odnawialna, recykling, bioróżnorodność. Przed dziećmi eko-tematyka nadal stawia wiele pytań.

Przybliżając zagadnienia związane z ochroną przyrody, pomocna może okazać się seria Akademia Eko Wiedzy wydawnictwa HarperCollins, skierowana dla dzieci w wieku 6-8 lat, w skład której wchodzą cztery dwudziestoczterostronicowe zeszyty ćwiczeń (Dobra energia, Niezwykła woda, Nasza przyroda, Wielkie porządki).

Dobra energia to zeszyt, z którego dziecko dowie się skąd można czerpać energię i jak ją oszczędzać, a także jakie jej źródła są najlepsze dla człowieka. Niezwykła woda natomiast to pigułka wiedzy o formach skupienia wody i jej właściwościach, a także obiegu wody w przyrodzie. Nasza przyroda dotyczy środowiska, pojęć takich jak ekosystem i symbioza, a Wielkie porządki to zbiór zadań i ciekawostek o segregowaniu odpadów.

Eko świat przybliżają dzieciom Ida i Filip – rodzeństwo, które razem z czytelnikami szuka odpowiedzi na pytania związane z dbaniem o najbliższą nam planetę. Każda książeczka to kolejny sposób na zdobywanie nowych doświadczeń, poznanie znaczenia trudnych pojęć. To też czas na rozwijanie sprawności manualnej i dobrą zabawę. Na najpilniejszych uczniów czeka dyplom zdobywcy wiedzy.

Walorem serii jest duża ilość ciekawostek, proponowane doświadczenia, które wzbudzają ciekawość światem i ułatwiają zdobycie wiedzy. Spora dawka informacji, uzupełniona o grę i zadania sprawdzające, również wpłyną na atrakcyjność nauki, poprzedzając wczesnoszkolną edukację. Pomocne będą też obecne na każdej stronie ilustracje wspomagające tekst.

Czy i jak motywować dzieci

Seria Akademia Eko Wiedzy nie jest encyklopedią wpajającą dzieciom całą wiedzę z zakresu ekologii. To raczej pomocny drogowskaz, który przy równym zaangażowaniu dorosłego i dziecka ułatwi zrozumienie ekologicznego świata. Jeśli wasze dzieci odnajdują się w „papierowej edukacji”, ekologiczna seria z pewnością je zainteresuje.

Eliza Idczak

Więcej o serii Akademia Eko Wiedzy na stronie Wydawnictwa Harperkids