Z ekologią za pan brat – recenzja serii Akademia Eko Wiedzy

Tematy z zakresu ekologii coraz częściej poruszane są w szkole, mediach, a także w domach. Każdy dorosły spotkał się już z hasłem energia odnawialna, recykling, bioróżnorodność. Przed dziećmi eko-tematyka nadal stawia wiele pytań.

Przybliżając zagadnienia związane z ochroną przyrody, pomocna może okazać się seria Akademia Eko Wiedzy wydawnictwa HarperCollins, skierowana dla dzieci w wieku 6-8 lat, w skład której wchodzą cztery dwudziestoczterostronicowe zeszyty ćwiczeń (Dobra energia, Niezwykła woda, Nasza przyroda, Wielkie porządki).

Dobra energia to zeszyt, z którego dziecko dowie się skąd można czerpać energię i jak ją oszczędzać, a także jakie jej źródła są najlepsze dla człowieka. Niezwykła woda natomiast to pigułka wiedzy o formach skupienia wody i jej właściwościach, a także obiegu wody w przyrodzie. Nasza przyroda dotyczy środowiska, pojęć takich jak ekosystem i symbioza, a Wielkie porządki to zbiór zadań i ciekawostek o segregowaniu odpadów.

Eko świat przybliżają dzieciom Ida i Filip – rodzeństwo, które razem z czytelnikami szuka odpowiedzi na pytania związane z dbaniem o najbliższą nam planetę. Każda książeczka to kolejny sposób na zdobywanie nowych doświadczeń, poznanie znaczenia trudnych pojęć. To też czas na rozwijanie sprawności manualnej i dobrą zabawę. Na najpilniejszych uczniów czeka dyplom zdobywcy wiedzy.

Walorem serii jest duża ilość ciekawostek, proponowane doświadczenia, które wzbudzają ciekawość światem i ułatwiają zdobycie wiedzy. Spora dawka informacji, uzupełniona o grę i zadania sprawdzające, również wpłyną na atrakcyjność nauki, poprzedzając wczesnoszkolną edukację. Pomocne będą też obecne na każdej stronie ilustracje wspomagające tekst.

Seria Akademia Eko Wiedzy nie jest encyklopedią wpajającą dzieciom całą wiedzę z zakresu ekologii. To raczej pomocny drogowskaz, który przy równym zaangażowaniu dorosłego i dziecka ułatwi zrozumienie ekologicznego świata. Jeśli wasze dzieci odnajdują się w „papierowej edukacji”, ekologiczna seria z pewnością je zainteresuje.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Eliza Idczak

Więcej o serii Akademia Eko Wiedzy na stronie Wydawnictwa Harperkids

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie