UD

Z dobrym wychowaniem mi do twarzy. Recenzja

Z dobrym wychowaniem mi do twarzy recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Wśród tematycznych publikacji z piosenkami od „Bliżej przedszkola” pojawiła się kolejna nowość. Tym razem, dzięki tekstom Renaty Midury, maluchom przybliżony zostaje temat dobrego wychowania.

Kto zna i ceni pomoce dydaktyczne wydawnictwa Bliżej Przedszkola, ten po publikację „Z dobrym wychowaniem mi do twarzy” może sięgać w ciemno. Wielokrotnie pisałam, że grupą docelową tych publikacji są nauczyciele wychowania przedszkolnego, lecz zaangażowany rodzic bez trudu zaadaptuje te piosenki do domowych warunków. W tym przypadku, niestety, może być to trochę trudniejsze. Tematyka savoir-vivre została tu mocno umiejscowiona w przedszkolnej przestrzeni, a treść dostosowana jest do konkretnych sytuacji mających miejsce właśnie w przedszkolu. Oczywiście, dobre maniery wyniesione z przedszkolnych piosenek dziecko z chęcią zastosuje też poza nim, ale warto pamiętać, że sytuacje w nich opisane dotyczą bezpośrednio zachowań w grupie przedszkolnej.

Na pierwszy rzut oka zaskakuje objętość książki. To nie tylko kilka piosenek (dokładnie jest ich 10), ale także pokaźna ilość wierszyków i rymowanek. Piosenki znajdziemy na końcu książki. Do każdej z nich, poza tekstem i zapisem nutowym, dodano także opis ruchów i gestów, które dzieci mogą wykonywać w trakcie śpiewania. Wcześniejsze rozdziały to bloki tematyczne wraz z przypisanymi im wierszykami. Znajdziemy tu rymowanki o zwrotach grzecznościowych, szanowaniu różnic czy zachowaniu przy stole. Autorka temat dobrego wychowania potraktowała dość szeroko i dzięki temu, opiekun grupy może znaleźć wierszyk na każdą sytuację! Niektóre z nich pomogą zachęcić dzieci do sprzątania, ułatwią utrzymanie ciszy czy usprawnią ustawienie dzieci np. przy wyjściu na spacer. Znajdziemy tu długie wiersze-opowieści, ale też dwuwersowe rymowanki. Szczególnie te rymowanki przypadły mi do gustu. Moje dzieci także miały swoje ulubione przedszkolne rymowanki, które pomagały grupie skupić się na posiłku, wyciszyć czy przypominać ważne zasady z przedszkolnego kodeksu. Wiem więc, że z jednej strony to tylko banalne rymy, z drugiej jednak, wpadają maluchom w ucho. W ten sposób łatwiej jest im przyswoić zasady dobrego zachowania (zwłaszcza, gdy przedszkolny świat jest jeszcze miejscem nowym i nieznanym).

Z dobrym wychowaniem mi do twarzy to zbiór bardzo trafnych i dostosowanych do możliwości przedszkolaków rymowanek i piosenek o tematyce savoir-vivre’u. Jeśli Wasza grupa przedszkolna nie ma jeszcze rymowanki, którą mówi zasiadając do posiłku, to koniecznie zajrzyjcie po moc inspiracji znajdujących się we wnętrzu tej książki.

Ewelina Zielińska 

Z dobrym wychowaniem mi do twarzy
Renata Midura
Muzyka i aranżacje Miłosz Konarski
Rok wydania 2023
Format 21 cm x 21 cm
Liczba stron 64
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa bliżejprzedszkola.pl

756 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent