Warsztaty Przyrodnicze i Artystyczne

Warsztaty-Przyrodnicze-i-Artystyczne
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Fundacja Flower of Life prowadziła bardzo interesujący projekt edukacyjny dotyczący przyrody oraz drugi dotyczący kultury i sztuki. Obejmował on dwa autorskie cykle składające się z siedmiu warsztatów.

Warsztaty z zakresu nauk przyrodniczych
To niekonwencjonalne i twórcze zajęcia odnoszące się do pięciu zmysłów (poznanie sensytywne) sprzyjały wzmacnianiu i wzbogacaniu przeżyć, wiedzy i doświadczeń związanych z poznawaniem i odkrywaniem świata i zjawisk z najbliższego otoczenia dzieci. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość poznania bliżej środowiska oraz nawiązania pozytywnego i twórczego kontaktu z przyrodą w odniesieniu do praktyki dnia codziennego.

W pierwszym cyklu siedmiu warsztatów edukacyjnych z zakresu nauk przyrodniczych prowadzonych przez Agnieszkę Malarz we współpracy z Barbarą Laudańską – wykładowcą akademickim Uniwersytetu Warszawskiego (dr nauk przyrodniczych, ekologiem, rzeczoznawcą MENiS) uczestniczyły dzieci ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego (ul. Bracka 23 w Warszawie). Podczas warsztatów, które rozpoczęły się w środę 21.09.05, dzieci poprzez twórcze działania poznawały bliżej środowisko i właściwe sposoby jego użytkowania. Podsumowaniem cyklu warsztatów była prezentacja przestrzenna (rzeźba), która stworzona w oparciu o naturalne materiały, stanowiła prezentację artystyczną grupy na temat środowiska i właściwych sposobów jego użytkowania w praktyce dnia codziennego.

W drugim cyklu warsztatów edukacyjnych z zakresu nauk przyrodniczych prowadzonych przez Agnieszkę Lepiankę i Joannę Gasek uczestniczyły dzieci z Ogniska Stara Prochownia (ul. Stara 4 w Warszawie). I tym razem dzieci poprzez twórcze działania w odniesieniu do praktyki dnia codziennego, w cyklu cotygodniowych spotkań, które rozpoczęły się w czwartek 27.10.05 r., poznawały bliżej środowisko i właściwe sposoby jego użytkowania. Podsumowaniem cyklu warsztatów była dyskusja na temat aktualnego stanu środowiska naturalnego.

Nauka przez zabawę
Warsztaty prowadzone były w interdyscyplinarnej, kreatywnej i twórczej formule edukacji przez zabawę. Dzieci spotykały się z prowadzącymi w siedzibie Fundacji na ul. Koźlej 10. Ta staromiejska kamienica posiada siedem pomieszczeń pomalowanych na siedem kolorów. Wraz z dopełniającymi je siedmioma dźwiękami i zapachami, pomieszczenia te stwarzają przestrzeń do synestetycznego poznawania rzeczywistości. Celem prowadzonych zajęć było twórcze przybliżenie podstaw ekologicznie zrównoważonego użytkowania środowiska i sposobów jego ochrony, oraz rozbudzenia poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, ukształtowania właściwych postaw i poszanowania, opieki i ochrony wszystkiego, co żywe. Warsztaty zwracały uwagę na bogactwo i różnorodność świata i najbliższego otoczenia, wdrażając młodych ludzi do aktywnego, emocjonalnego spostrzegania i odkrywania jego piękna, podkreślając przy tym zachowania integracyjne – radość tworzenia bez rywalizacji. A nade wszystko radość tworzenia dla osiągnięcia wspólnych celów. Miało to szczególnie silne wartości wychowawcze i terapeutyczne.

Warsztaty w zakresie edukacji artystycznej
To niekonwencjonalna praca z tekstem literackim wzbogacona o elementy teatru/dramy z wykorzystaniem techniki „czarnego teatru” oraz dialogu z publicznością. Wykorzystywane podczas zajęć metody para-teatralne wzbogacały osobowość młodzieży, sprawiały, że młodzi ludzie chętniej dzielili się swoimi przeżyciami, uczuciami i refleksjami. Podczas siedmiu warsztatów edukacji artystycznej w oparciu o wybrane teksty literackie oraz wiersze polskich poetów uczestnicy stworzyli Czarny Teatr, w którym papierowi bohaterowie poznawali najbardziej niesamowite tajemnice teatralne dotyczące: sceny teatralnej, aktora, kostiumu, scenografii, dramatu, reżyserii… Dzieci mogły zaobserwować zmiany jakie następowały w życiu „scenicznych postaci”.

W pierwszym cyklu siedmiu warsztatów z edukacji artystycznej prowadzonych przez Annę Sadowską i Grażynę Sobieską – Szostakiewicz uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 16 , (ul. Wilczy Dół 4 w Warszawie). W trakcie cyklu zajęć/warsztatów, które rozpoczęły się w czwartek 15.09.05 w cyklu cotygodniowych spotkań, dzieci przygotowały spektakl, który został zaprezentowany na uroczystości podsumowania konkursu "Szukamy nowych legend warszawskich". Odbył się 19.11.05 w siedzibie Fundacji przy ulicy Koźlej 10 w Warszawie, zorganizowało go przez Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno – Medialnych .

Drugim cyklu warsztatów z edukacji artystycznej prowadzonych przez Annę Sadowską i Grażynę Sobieską – Szostakiewicz uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr. 220 (ul. J.Pawła II 26A) W trakcie cyklu warsztatów, które rozpoczęły się w czwartek 03.11.05 w cyklu cotygodniowych spotkań, dzieci przygotowały spektakl, który został zaprezentowany oficjalnie 15.12.05 w siedzibie Fundacji przy ulicy Koźlej 10 oraz 19.12.05 w Szkole Podstawowej Nr. 220 na ulicy Jana Pawła II 26A w Warszawie.

Fundacja planuje powtórzenie projektu w 2006 roku.

Miasto Dzieci popierając tego typu inicjatywy mocno trzyma kciuki i obiecuje zdać Miastowiczom relację z kolejnej edycji.

FUNDACJA "FLOWER OF LIFE"
Ul. Koźla 10 , 00 – 228 Warszawa
Tel. Fax. ( 022 ) 635 99 08
E-mail. fundacja@fundacja.floweroflife.org.pl

Prezes Zarządu Fundacji "Flower of Life

Joanna A.Kasza

 

Autor tekstu : Marta Miklasiewicz, Kamila Waleszkiewicz

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent