Uwielbiałam Cię karmić, recenzja książki

Uwielbiałam Cię karmić to książka niezwykła. Pod każdym względem. Pozwoliła mi przypomnieć sobie czas niesamowitej bliskości. Tytuł da wiele wsparcia każdej świeżo upieczonej mamie, a dziecku przybliży temat pierwszych miesięcy jego życia w sposób bardzo szczery i niemal poetycki.

Opowieść rozpoczyna się w chwili, gdy bohaterka dowiaduje się, że jest w ciąży. Narratorka w pierwszej osobie sprawia, że czytając ją dziecku relacjonujemy niejako własną historię. Czytamy więc „dowiedziałam się”, „czułam” – sprawia to, że tekst jest  intymny i buduje nastrój bliskości. Na każdej rozkładówce mama relacjonuje kolejne etapy ciąży, porodu i wzrostu dziecka w sposób niezwykle delikatny, czuły i sugestywny. Historia kończy się w chwili, gdy mama przestaje karmić piersią i patrząc z miłością na wzrastające dziecko ze wzruszeniem wspomina wspólną mleczną drogę.

Poza tekstem skierowanym do małego czytelnika, równolegle, na każdej rozkładówce znajdują się fragmenty skierowane do mamy. Często skłaniają one do refleksji, do snucia wspomnień i opowieści. Szczególnie świeżo upieczonej mamie mogą przydać się takie fragmenty, w których autorka namawia do spojrzenia w głąb siebie, do bycia dla siebie wyrozumiałą, do pochylenia się nad swymi emocjami związanymi z macierzyństwem i karmieniem piersią. Nie zabrakło też miejsc, w których możemy coś narysować czy napisać – to pozwoli, nawet po latach, celebrować miniony czas.

Alicja Podgrodzka podeszła do tematu bardzo kompleksowo. Uwielbiałam Cię karmić to opowieść, której centrum jest więź między matką i niemowlęciem. Więź, którą tak trudno opisać słowami. Książkę wspaniale wzbogacają ilustracje, które w stonowanych kolorach ziemi potęgują niezwykły klimat.

Uwielbiałam Cię karmić  na pewno przypadnie do gustu wszystkim mamom, dla których temat karmienia piersią był ważny. Sądzę jednak, że może przydać się również tym kobietom, które są w trakcie mlecznej drogi i z tej lektury mogą czerpać wiele pokrzepienia i siły niezbędnej w codziennych troskach macierzyństwa.

Ewelina Zielińska

Uwielbiałam Cię karmić
Alicja Podgrodzka
Liczba stron: 64
rok wydania: 2020
oprawa twarda
Więcej informacji: alicjapodgrodzka.com

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie