Urodziny. Recenzja książki Joanny Jagiełło

Urodziny - książka dla dzieci i młodzieży
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Urodziny to powieść rewelacyjna. Zabiera młodego czytelnika w podróż po wielu ważnych tematach. Jest przy tym lekka, momentami zabawna i bardzo wartościowa.

Nam, dorosłym zależy, by dziecięce lektury były mądre i pouczające. Niestety, nie zawsze idzie to w parze z inną ważną funkcją literatury, czyli rozrywką. Gdy trafiam więc na naprawdę dobrą obyczajową powieść, poruszającą tematy ważne dla dziecka wchodzącego w wiek nastoletni, to z radością podsuwam ją synowi. I tu niestety pojawił się drobny problem. Dwie nadąsane dziewczynki, konfetti i balony sprawiają, że okładka nie zachęca chłopców do jej lektury. Sama, widząc książkę w bibliotece czy księgarni, nie wpadłabym na pomysł, by sprezentować ją chłopcu. O ile głównym wątkiem książki jest urodzinowy konflikt Jessiki i Majki, to równorzędnymi bohaterami są również chłopcy: Gruby i Morus. Z kolei problemy, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie są bliskie każdemu dziecku.

Joanna Jagiełło doskonale umie wczuć się w dziecięce postacie, a przy tym bezbłędnie opisuje współczesne realia.

Autorka Urodzin zderza w powieści różne światy tworząc typową szkolną klasę pełną antagonizmów. W takiej grupie nietrudno zostać wykluczonym. O tym, głównie jest ta powieść: o byciu nielubianym, odepchniętym, o dawaniu szansy innym, poszukiwaniu akceptacji i sile życzliwości. Lektura tej książki pozwoli czytelnikowi spojrzeć innym okiem na swoich rówieśników.

W Urodzinach bardzo podoba mi się też opis domów rodzinnych, który dodatkowo skłania do refleksji. Dzieciakom nietrudno oceniać i wydawać sądy: Jessika zadziera nosa, Gruby się tylko obżera, a Morus jest z patologii. Autorka nie lukruje rzeczywistości, lecz pokazuje jej złożoność i często trudne rodzinne relacje, które wpływają na to, jak inni ich odbierają. Wszystko to jest jednak ukazane w sposób odpowiedni dla młodego czytelnika. Poruszający, dający do myślenia, ale jednak dostosowany do młodego odbiorcy. Przede wszystkim wszystko dobrze się kończy, a czytelnik zamykając książkę ma w sobie pewność, że dobrymi uczynkami można zmienić świat na lepsze.

Książka Joanny Jagiełło ukazała się w serii To lubię, której wcześniej nie znałam. Urodziny spodobały się mojemu jedenastolatkowi na tyle, że z ciekawością zajrzymy do innych książek z tej serii wydawnictwa Literatura.

Depresja dzieci i młodzieży - kurs online

Ewelina Zielińska

Urodziny
Autor: Joanna Jagiełło
Ilustrator: Małgorzata Kwapińska
Kategoria wiekowa: 8+
Ilość stron: 152
Oprawa: twarda

Wydawnictwo Literatura

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent