Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Dziewczynka, która zgubiła uśmiech. Recenzja książki dla dzieci

Dziewczynka, która zgubiła uśmiech
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Książka przeznaczona jest dla czytelnika 9+, ale w naszym domu przeczytał ją absolutnie każdy. Sama nie do końca wiem, kto powinien ją przeczytać w pierwszej kolejności, ale może jednak po kolei…

Chloe jest wesołą dziewczynką, zarażającą swych uśmiechem sąsiadów, przyjaciół, a nawet dyrektora szkoły. Cokolwiek by się nie działo, stara się znaleźć jakiś powód do radości. Ma nawet zeszyt z dowcipami na poprawę humoru.

Jednak ten poranek jest inny, bo to dzień jej urodzin. Wiecie, jak to jest – oczekiwanie na życzenia, sto lat, prezent albo coś równie wyjątkowego. Tymczasem nie dzieje się nic.

Gorzej. Rodzice nie tylko nie uczcili tego dnia radosną niespodzianką, ale zepsuli go do reszty kolejną kłótnią i powarkiwaniem, również na córkę. Próbowała, naprawdę próbowała się uśmiechnąć, ale jej uśmiech gdzieś znikł i za nic nie chciał pojawić się na jej twarzy. Jak to? Ona, która zawsze zarażała radością, miała spotkać się z przyjaciółmi taka ponura? Musi to ukryć!

Nagle zupełnie nieoczekiwanie z pomocą przychodzą postacie z wymyślonej przez nią Magicznej Krainy, która potrzebuje jej tak bardzo, jak ona swojego uśmiechu.

Stworzyć opowieść o przywracaniu radości na 368 stronach i nie zanudzić czytelnika? Mirandzie Hart to się udało. Poza ciekawą historią stworzyła coś jeszcze. Obraz tego, jak łatwo zniszczyć dziecięcą radość, zatapiając się w swojej codzienności, rutynie, rozgoryczeniu i rzucanych na oślep oskarżeniach.

Wydaje Ci się, że dziecko nie widzi twojej skwaszonej miny, nie słyszy, jak warczysz, gdy coś Ci nie wychodzi? Że nie słyszy, jak wyładowujesz swoje frustracje? Masz rację. Wydaje Ci się. Nie tylko słyszy, ale czuje się winne, myśli, że to ono Cię unieszczęśliwia. Może nawet nie zauważasz, że Twój uśmiech przygasł, głos się zmienił. Ja zawsze staram się nastawić na dobry dzień, zważać na to, co robię i mówię, choćby ze względu na pracę z dziećmi, a mimo to książka mnie poruszyła.

Jednocześnie autorka pokazuje młodemu czytelnikowi, że problemy dorosłych są ich problemami i pozwala pozbyć się poczucia winy. Bo każdy, nawet – a może – szczególnie dziecko ma w sobie pokłady siły, wiary i miłości, które mogą zdziałać cuda.

Myślę, że ilu czytelników, tyle wyciągniętych wniosków z tej lektury, której nie powinno zabraknąć w domowej biblioteczce. Polecam życząc wielu powodów do uśmiechu.

Dziewczynka, która zgubiła uśmiech
autor: Miranda Hart | ilustracje: Kate Hindley
Wydawnictwo Zielona Sowa
s. 368, format 135×215
cena: 39,90 zł
Wiek: 9+

688 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent