Weleda
Weleda Baby

Stella, Pikuś i skarby. Recenzja książki

Stella, Pikuś i skarby opinie o książce recenzja książek dla dzieci książki o ochronie środowiska
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Nasze społeczeństwo coraz większą wagę przywiązuje do ekologii. Widzę to w mediach, w pracy i w księgarniach. Jest to właściwy kierunek, ale uważam, że ekologia jest jak wychowanie – im wcześniej się je wprowadza, tym lepiej. Suche zasady też się tu nie sprawdzą. Żeby młody człowiek o coś dbał, powinno to mieć dla niego osobiste, szczególne znaczenie.

W jaki sposób zbudować w dziecku poczucie, że przyroda i ekologia są dla niego ważne? Proponuję zacząć od książki Niny Lussy, składającej się z dwóch, ciepłych, a jednocześnie energicznych opowiadań.

Bogactwo natury to pozornie zwyczajny spacer po lesie, ale za to z niezwykłą przewodniczką. Nastoletnia Jola mówi: Ten las jest mój, ale jest też wasz. […] Natura jest dla nas bardzo hojna. Dała nam cały las na własność. I w tym tkwi cała tajemnica. Skoro dostajesz las pełen skarbów, jest on twój, to będziesz się troszczył o niego i jego skarby.

Mądra woda – nawet zepsuty kran może stać się początkiem pewnej refleksji. Nie, nie ma tu haseł: „zakręcaj kran”, „oszczędzaj wodę”. Autorka traktuje poważnie młodego czytelnika, wierząc w jego zdolność do wyciągania wniosków z przekazanych przez siebie treści.

Sprawdziłam, dzieci po wysłuchaniu opowiadania o tym, że na świecie są dzieci, które nie mają w domu łazienki, po wodę muszą chodzić bardzo daleko, nie jedzą lodów ani galaretki, zaczynają odczuwać radość, że mogą się cieszyć wodą i jej dobrodziejstwem.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Ponadto to po prostu ciekawa lektura.

Stella pikuś książka ekologiczna dla dzieci o ochronie przyrody opinie o książce

Stella, Pikuś i skarby
Kategoria wiekowa: 3+
Ilustracje: Beata Zdęba
Ilość stron: 36
Oprawa: twarda
Rok wydania 2020
Wydawnictwo Literatura

272 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent