Uśmiechologia – recenzja książek dla dzieci i rodziców

Uśmiechologia. Pozytywna strona myślenia - premiera wydawnicza
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Jako rodzic i nauczyciel chętnie sięgam po książki z pogranicza psychologii i pedagogiki, ale Michał Zawadka bardziej kojarzył mi się z coachingiem, do którego od kilku lat podchodzę z dużą rezerwą, jednak warto było sprawdzić.

Zestaw Uśmiechologii składa się z wartościownika dla rodziców oraz pozytywnej strony myślenia dla dziecka. Zaczęłam od części dla rodzica, który jest gotowym narzędziem do poszerzania naszych kompetencji we wspieraniu rozwoju dziecka. Pozwala na uświadomienie sobie, w jaki sposób buduje się poczucie wartości dziecka, oraz jak ważne jest, by dziecko owo poczucie miało ukształtowane. Niby oczywiste, prawda? Tylko że ono nie buduje się samo. Dzieci potrzebują nas, dorosłych i naszego świadomego wsparcia, z dużym naciskiem na aktywne słuchanie i otwartą rozmowę, pozwalające na podejmowanie decyzji przez młodego człowieka.

Autor zwraca uwagę na to, że chcemy chronić dzieci przed rówieśnikami, hejtem i niebezpieczeństwami tego świata nie dając im narzędzi do tego, by sobie z nimi poradziły. Ta lektura pozwoli nam przyjrzeć się naszemu postępowaniu obiektywnie i ewentualnie skorygować je tak, by nie zabijać w dziecku jego ja. Jednocześnie nie myli budowania poczucia wartości dziecka z brakiem stawiania granic.

Kropką nad „i” jest test wiedzy o swoim dziecku. Może nie wypadliśmy z mężem najgorzej, ale szóstki z plusem z tej wiedzy nie będzie.

Uśmiechologia dla dziecka jest strzałem w dziesiątkę!

Już na wstępie autor umożliwia wielokrotne wykonanie części zadań dzięki kodom QR i materiałom do wydrukowania. To uczyniło tytuł pozycją rodzinną, bez konieczności wybierania, kto będzie mógł wykonać dane zadanie. Kody to także odnośniki do atrakcyjnych filmów.

Niebywały atuty to ograniczona ilość kolorów, niebanalna grafika, duża czcionka i zróżnicowana forma zadań oraz cała masa pytań, na które dziecko musi SOBIE odpowiedzieć. Będzie piekło, rozdawało kartki z dobrymi myślami, nie przyjmie prezentu ze złymi myślami, zostawiając je darczyńcy, zapełni kosz ze złymi myślami, by móc go zniszczyć, wytnie pocieszacze, doceniacze, rozśmieszacze, stworzy drogę do celu, rozwinie swoją super moc i zrobi wiele atrakcyjnych i wartościowych rzeczy.

Panie Michale, dziękuję za połączenie dobrych myśli z wiedzą naukową i przystępny, nieprzytłaczający przekaz. Polecam wszystkim rodzicom i opiekunom dzieci ten wartościowy zestaw.

Uśmiechologia
Autor: Michał Zawadka
Grafika: Katarzyna Buk
Wydawnictwo: Mind&Dream
Oprawa: miękka
Ilość stron: 176
Książki dostępne na www.michalzawadka.pl/usmiechologia

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent