Fabryka Marzeń
Zapraszamy do Klockowni!

Metoda Montessori od 6 do 12 lat. Recenzja książki

Pomóż swojemu dziecku osiągnąć samodzielność
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
O metodzie Montessori dużo osób słyszało. Ja również, w trakcie studiów pedagogicznych, ale głównie w odniesieniu do dzieci młodszych. Przyznam też, że zawsze uważałam ją za ciekawą, a nawet bardzo skuteczną, ale nie do przyjęcia dla młodego nauczyciela wchodzącego w już utarte schematy. Odłożyłam na półkę “może kiedyś”.

Tymczasem w moje ręce trafiła książka, która przede wszystkim przybliża postać Marii Montessori oraz ideę przyświecająca jej działaniom i badaniom przez nią prowadzonym. Sam Mussolini był pod wrażeniem jej osiągnięć, lecz gdy odmówiła promowania jego faszystowskich idei, kazał pozamykać jej szkoły. W końcu przeniosła teren swoich badań do Indii, gdzie nauczyła się pracować na dostępnym materiale.

Lektura tej książki nie sprawiła bynajmniej, że nagle postanowiłam porzucić dotychczasowe metody i zacząć pracować tylko i wyłącznie właśnie wg włoskiej lekarki, choć wiem, że na pewno sięgnę po pozostałe książki z wydawnictwa RM traktujące o metodzie Montessori. Niemniej zainspirowała mnie do innego spojrzenia na edukację córek (6 i 9 lat). Przywykłyśmy już do pracy wg utartego schematu: książki, zeszyty, lekcje, z narzuconym rytmem i tematyką, a przecież to wiek, w którym dzieci chcą poznawać, odkrywać i doświadczać otaczającego je świata.

Autorzy książki pokazują, jakie aktywności sprzyjają rozwojowi dzieci od gier planszowych, przez pisanie dzienników, samodzielne robienie zakupów, po opiekę nad zwierzętami.

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Warto sięgnąć po książkę, jeśli zależy nam na tym, by dziecko uczyło się przez zrozumienie, a nie tylko przytaczanie gotowych formułek. Na pewno lektura nie zastąpi nam solidnego kursu, ale pozwoli zdecydować, czy to jest ten nurt, za którym chcemy podążać, oraz wprowadzić kilka zmian, które przygotują nam grunt pod wspomnianą metodę.

Metoda Montessori od 6 do 12 lat. Pomóż swojemu dziecku osiągnąć samodzielność
Charlotte Poussin, Hadrien Roche, Nadia Hamidi
Liczba stron: 222
Oprawa: miękka
Wydawnictwo RM

508 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent