Recykling. Seria Zrobisz to sam. Recenzja książki dla dzieci

Recykling
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Są takie chwile, gdy potrzebuję więcej kreatywności niż zazwyczaj. Bycie mamą i nauczycielem wychowania przedszkolnego zobowiązuje do tego, by pomysłami na ciekawe prace sypać jak z rękawa. Oczywiście można zakupić całą masę wszelkiego typu gadżetów i świecidełek, żeby mieć problem z głowy. Pytanie, za co i po co?

Nie jestem super eko, ale strasznie nie lubię marnować dóbr wszelakich, które z kolei zaczynają tworzyć swoją własną przestrzeń zwaną „przydasiowem”. Kiedy otrzymałam książkę z serii „Zrobisz to sam. Recykling” wpadłam w zachwyt nad tym, że ktoś wyszedł naprzeciw moim oczekiwaniom.

Jak zapewne łatwo się domyślić, za tym tytułem kryją się pomysły na ponowne wykorzystanie materiałów już nam niepotrzebnych. Pierwszy atut to bardzo przejrzysty spis treści, dzielący porady ze względu na wykorzystane materiały: rolki po papierze toaletowym, kartony i pudełka, makulaturę, plastikowe butelki, wytłoczki po jajkach i korki od butelek.

Zarówno w przedszkolu, jak i w domu to świetny pretekst do segregowania odpadów.

Poszczególne instrukcje są bardzo przejrzyste. Zawierają krótki wstęp, spis potrzebnych materiałów wraz ze zdjęciem, wypunktowane wykonanie projektu krok po kroku, zdjęcia poszczególnych etapów oraz kolorowe ramki zawierające uwagi, rady i ciekawostki. No i oczywiście piękne zdjęcie efektu.

Urzekło mnie to, że pomysły autorów są uniseks, bez ryzyka, że coś jest zbyt dziewczęce czy chłopięce, co dla mnie – pracującej z grupą – jest szczególnie istotne. Tak więc, znajdziemy tu piękne kotki, obrazki, rakietę kosmiczną, potworki, zamki warowne, roboty, malownicze kamieniczki, ramki na zdjęcia, bransoletki, świnki skarbonki, drzewa, karmniki dla ptaków, akwarium, żaglówki i kilka innych wspaniałości.

Do tych projektów nie trzeba już dokupywać brokatów, filców, drucików kreatywnych czy wymyślnych materiałów. Opierają się w całości na materiałach recyklingowych, nożyczkach, kleju i farbach. Do tego z samodzielnym wykonaniem spokojnie poradziła sobie córka, która jeszcze nie potrafi czytać.

Na końcu książki znajduje się dyplom Mistrza Recyklingu. Ogromny plus za matowe kartki, dzięki czemu przyjemnie się pracuje z książką przy sztucznym oświetleniu.recykling Zrobisz to sam

Gorąco polecam – zarówno do zabawy w domu, jak i pracy z dziećmi. W serii „Zrobisz to sam” znajdziecie także eksperymenty, dekoracje świąteczne i prezenty.

Recykling
Autorzy: Joanna Tołłoczko, Piotr Syndoman, Mirosława Kwiecińska
Nazwa serii: Zrobisz to sam

Zdjęcia: Piotr Syndoman
Ilość stron: 48
Oprawa twarda
Format: 215×275 mm
Data wydania: czewrwiec 2019
Wydawnictwo: AWM

 

824 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent