Tygrysek Tolek nurkuje. Wyprawy zwierząt odkrywców. Recenzja książki

Wyprawy zwierząt odkrywców: Tygrysek Tolek nurkuje. Książka dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Moje prywatne dzieci wyrosły z serii Amberek, ale na szczęście moje przedszkolaki ją uwielbiają i nie mogą się doczekać kolejnej części. Tygrysek Tolek nurkuje, zapowiada cykl pt. Wyprawy zwierząt odkrywców.

Tolek był zwierzątkiem wyjątkowym – zamiast pływać jak inne tygrysy, on uwielbiał nurkowanie. Nic sobie nie robił z tego, że inne tygrysy nie nurkują. Marzył o tym, by zanurzać się coraz głębiej i głębiej. Miał niebywałe szczęście, bo troskliwa mama wspierała syna w jego dążeniu do celu. To od niej dostał pierwszy sprzęt do nurkowania z akwalungiem, dzięki któremu mógł nurkować na przybrzeżnej rafie koralowej. Jednak Tolek chciał zanurzyć się jeszcze głębiej, więc z pomocą zdolnego bizona stworzył łódź podwodną, aby w końcu móc zwiedzać ciemne głębiny. Na to również mama wyraziła zgodę, prosząc, tylko by był ostrożny.

Dzieci były zachwycone pięknymi, kolorowymi, niemal fotograficznymi ilustracjami i to one jako pierwsze przykuły ich uwagę.

Podoba im się to, że czytam niewiele tekstu, dzięki czemu mogą poświęcić dużo czasu na analizowanie obrazków i ich wspólne omawianie. Co ciekawe, spędziły nad lekturą czterdzieści minut, w ogóle nie dążąc do innych aktywności, a nie często się to zdarza pięciolatkom.

Ogromnym atutem są treści, które roboczo nazywam przemycanymi.

Tolek mógł się poddać, gdy mama powiedziała, że tygryski nie nurkują, tymczasem on uparcie dążył do celu. Zanim spełnił swoje marzenie, spędził wiele dni na nurkowaniu w wannie, a potem ćwicząc obsługę łodzi podwodnej. Pomagał bizonowi, wybierał stary złom, z którego potem powstała jego łódź.

Autorka w ciekawy sposób pokazała małym słuchaczom, że spełnianie marzeń, to przede wszystkim wytrwałość i ciężka praca, zwieńczona ogromną satysfakcją. Książka stała się też wstępem do dyskusji o ekologii, bezpiecznym zachowaniu i oczywiście poznawania podwodnego świata.

Polecam gorąco do domu i przedszkola, z przekazem nie tylko dla dzieci.

Tygrysek Tolek nurkuje
Tłumaczenie: Małgorzata Cebo-Foniok
Ilość stron: 40
Rodzaj: oprawa twarda, pełny kolor
Format: 250×276
Seria: Wyprawy zwierząt odkrywców
Data wydania: 2021-04-22
Więcej informacji na stronie Wydawnictwo Amber

Marta Sikorska

Marta Sikorska

Nauczyciel wychowania przedszkolnego, autorka scenariuszy dydaktycznych. Prywatnie adeptka karate kyokushin, oraz mama dwóch uroczych córeczek, razem z którymi pochłania metry sześcienne literatury dziecięcej i nie tylko. Swoją pasją do czytania dzieli się innymi polecając najciekawsze pozycje w swoich recenzjach. Prowadzi bloga ksiazkawdzieci.blogspot.com

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent