Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Pestka i Jajko. Recenzja książki

pestka i jajko recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Pierwsze bliższe znajomości zawiązują się już na etapie przedszkola. Przyjaciel traktowany jest jako osoba, z którą można się bawić w to, co się lubi i dobierany na zasadzie podobieństwa. W wieku szkolnym i nastoletnim, pod wpływem zmieniających się wartości i rozwijającej empatii, znajomość między dziećmi przekształca się. Najpierw nastolatkowie chcą przynależeć do konkretnej grupy, a z czasem emocjonalna bliskość i wzajemne zaufanie stają się priorytetem przyjaźni. Korzyści i duża intensywność spotkań schodzą na dalszy plan. Dokładnie tak samo ulega zmianie przyjaźń między dwójką bohaterów książki wydawnictwa AMBEREK Pestka i Jajko Alexa Latimera i Davida Litchfielda.

Pestka i Jajko spotkali się pewnego słonecznego popołudnia. Podobni do siebie, spędzali wspólnie długie dni i bawili się skacząc, pływając i biegając. Kiedy wiosną pestce wyrosły korzenie, zatrzymując ją w jednym miejscu, przyjaciele nie zrezygnowali z siebie. Nadal spędzali ze sobą czas, wymyślając nowe zabawy. Aż pewnego dnia, kiedy Pestka nie wyglądała już jak pestka, a raczej jak piękne, młode drzewo, Jajko również się zmieniło i postanowiło zwiedzić świat, korzystając ze swoich nowych, błękitnych skrzydeł. Przyjaciołom przyszło się rozstać. Pestce pękało serce, ale wiedziała, że nie może zatrzymać przy sobie Jajka i pozwoliła mu odlecieć i spełniać marzenia. Czy ich przyjaźń przetrwała rozłąkę i jeszcze kiedyś się zobaczyli? Przekonajcie się sami.

Książka Alexa Latimera i Davida Litchfielda to piękna i gruntownie przemyślana opowieść o dojrzewaniu przyjaźni, rozpoczynającej się fascynacją wspólnymi zainteresowaniami i podobnym wyglądem, a kończącej się emocjonalną bliskością, pełną wyrozumiałości, która przetrwa przeciwności i rozstania. Ciepła i wzruszająca, skierowana jest zarówno do dzieci w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym. Mimo krótkiej treści publikacja przedstawia szereg emocji, które towarzyszą nie tylko bohaterom, ale i ludziom w codziennym życiu. Spisana przystępnym językiem, skłoni również do refleksji, a serdeczni bohaterowie zaskarbią sobie przychylność niejednego malca i pomogą ukształtować jego rozwój społeczny.

Największym atutem książki są jednak jej ilustracje, rozbudowujące fabułę. Stonowane, pełne uroku i baśniowej perspektywy, zachęcają do sięgnięcia po tę pozycję.

Motyw przyjaźni pojawia się w wielu książkach wydawnictwa AMBEREK. Jeśli je znacie i kochacie, opowieść o Pestce i Jajku jest kolejną obowiązkową lekturą. Jeśli jednak pozostałe tytułu wydawnictwa nic Wam nie mówią, przeczytajcie historię nietypowych przyjaciół. Gwarantuje, że wciągnie bez reszty, gdyż to perełka wśród ostatnio wydanych książek.

Eliza Idczak

pestka i jajko4Pestka i Jajko
Alex Latimer
Ilustrator: David Litchfield
Tłumaczenie: Małgorzata Cebo-Foniok
Ilość stron: 40, pełny kolor
Rodzaj: oprawa twarda
Format: 250×276
Data wydania: 2021-06-14
Wydawnictwo Amber

432 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent