Weleda
Weleda Baby

Sportowa wycieczka do Japonii – recenzja książki Judo – nie tylko dla dzieci

Książka JUDO - nie tylko dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Japonia to kraj, w którym zaczęło się wszystko, co związane z judo. Nic więc dziwnego, że podróż do tego miejsca, to marzenie wielu osób zaangażowanych w sztuki walki. Niestety w czasach pandemii wycieczka do kraju kwitnącej wiśni wydaje się niemożliwa. Na szczęście są inne sposoby, by zgłębić całą wiedzę o sportach. Jednym z nich jest lektura książki Judo – nie tylko dla dzieci Krzysztofa i Bogusława Wiłkomirskich – miłośników, działaczy judo i uczestników igrzysk olimpijskich, którzy w przystępny sposób dzielą się swoją pasją.

Po książce prowadzi nas trójka kocich bohaterów – dziadek, Ika i Milo.

To ten pierwszy, odpowiadając na pytania swoich wnucząt, w logicznej kolejności przybliża świat judo. Na początku pojawia się historia sztuki walki i związane z nią legendy. Kolejne rozdziały to zapoznanie się z zasadami sportu, charakterystyką stroju i treningów, a także technikami rzutów oraz opisem padów. Autorzy przedstawiają też mocne strony treningów, które umożliwiają wykorzystanie zdobytych umiejętności w codziennym życiu.

Judo – nie tylko dla dzieci to łatwa w odbierze książka o zagranicznej kulturze, pełna ciekawostek.

Oprócz wielu informacji, jej niewątpliwym atutem jest również atrakcyjny język oraz możliwość przyswojenia sobie japońskich pojęć (m.in. nazw padów, podstawowych reguł, liczb od jeden do dziesięciu), co z pewnością ułatwi przyszły trening. Pomoże też słowniczek czterdziestu pojęć, znajdujący się na końcu książki.

Kolejna zaleta to format książki.

Praktyczna wielkość umożliwia zabranie lektury w podróż, a twarda oprawa uchroni kartki przed ewentualnym zniszczeniem. Wydawca pamiętał również o właściwym podziale tekstu na krótkie akapity i czcionce dostosowanej do wieku czytelnika – duża, z pogrubionymi ważnymi treściami ułatwi dzieciom czytanie.

Wisienką na torcie są kolorowe ilustracje Jarka Kajdana, uzupełniające lekturę. To z nich czytelnik dowie się w jakiej kolejności wykonywać ruchy rzutów czy przygotować się do treningu właściwego padu.

Podsumowując, książka Krzysztofa i Bogusława Wiłkomirskich Judo – nie tylko dla dzieci to bogata skarbnica wiedzy o Japonii i judo. Narrator niemalże na każdej stronie udowadnia, że ta sztuka walki to coś więcej niż sport – judo kształtuje bowiem pozytywne postawy i wartości, a także rozwija dobre maniery, wytrzymałość i sprawność ciała. Jeśli szukacie dla swoich dzieci książek, które przekonają je do sportu uczącego pokonywania trudności, a nie podążającego za modą, ta książka jest dla was. Zapewniam, że jako dorośli będziecie czerpać z niej tyle samo radości, co dzieci. Kto wie, może koci bohaterowie przekonają do treningu całą waszą rodzinę?

Eliza Idczak

Judo – nie tylko dla dzieci
Krzysztof i Bogusław Wiłkomirscy
Pomysł serii i ilustracje: Jarek Kajdana
Liczba stron: 74
Wydawca: VF BOOKS (dodzieci.pl)
Format: 21 x 22 cm
Oprawa: twarda | szyta

233 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent