Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑

Kampania szczególną uwagę kieruje na najmłodsze pokolenia, zwracając się do ich młodych rodziców, opiekunów, ale także tych młodych ludzi, którzy wkrótce rodzicami zostaną, aby w jak największym stopniu starali się umuzykalniać swoje dzieci.

Impreza rodzinna
Wydarzenia zostały zaplanowane jako impreza rodzinna, wykorzystująca okres śpiewania kolęd. Ma ona wzmacniać i przypominać dawne tradycje rodzinnego śpiewania i muzykowania, dzięki którym między innymi więzy rodzinne były silniejsze, większa integracja w obrębie rodzin, co powodowało również mniejszy stopień patologii i agresji społecznej.

"Ludzie myślą, że żeby śpiewać trzeba mieć głos. A ja mówię: żeby mieć głos trzeba śpiewać!"
Ojciec Święty Jan Paweł II

Gdy rodzi się Twoje dziecko, być może myślisz „co mogę mu dać żeby było szczęśliwe?”. Może się zdziwisz, ale najcenniejszą rzeczą, którą możesz mu ofiarować jest Twój czas, uwaga i miłość. Czy wiesz jak wielkie znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka ma czuły dotyk i pełne miłości spojrzenie? Ciepłe brzmienie twego głosu? Całym sobą komunikujesz mu, że je kochasz.

Dziecko nie rozumie jeszcze znaczenia słów, które do niego wypowiadasz, ale z intonacji głosu, wyrazu Twoich oczu i twarzy uczy się wymiany uczuć, okazywania miłości. Zauważ, że mowa kierowana bezpośrednio do dziecka jest inna niż ta, którą Ty porozumiewasz się z dorosłymi. Jak zmienia się Twój głos gdy chcesz zaczepić dziecko, rozweselić je albo uspokoić. Robisz to intuicyjnie i w ten sposób swą mowę wzbogacasz emocjonalnie.

Mowa nasycona uczuciami przeistacza się w śpiew
Mówi się o nim, że jest „przedłużeniem mowy”. Zatem najlepszym środkiem wyrażania Twej miłości do dziecka jest śpiew. Twój śpiew! Stanie się on wówczas jeszcze jedną „nicią” więzi emocjonalnej, wzajemnego przywiązania.

Ale ze śpiewania dziecku płyną jeszcze inne korzyści
– dla jego rozwoju ogólnego i muzycznego. Badania dostarczyły wielu dowodów na to, że dzieci którym się śpiewa, więcej gaworzą, szybciej uczą się mówić, są bardziej radosne, mają zaspokojone potrzeby kontaktów społecznych z dorosłymi, mają lepszą koncentrację uwagi – są szczęśliwsze. Śpiewanie dziecku ma więc dobroczynny wpływ na wszystkie sfery jego rozwoju. Badania nad mózgiem wykazały, że śpiew – połączenie mowy z muzyką – wpływa dobroczynnie również na rozwój mózgu. Muzyka jest przetwarzana przez lewą półkulę mózgu, a mowa przez prawą półkulę (u osób praworęcznych). Śpiewanie wymaga współpracy obydwu półkul. Śpiewając dziecku stymulujemy rozwój połączeń między prawą a lewą półkulą.

Śpiew i muzyka nie tylko „służą” harmonijnemu rozwojowi człowieka
One są wartością samą w sobie. I dlatego że są, warto się nimi zajmować. Wyobraź sobie świat bez muzyki. Może powiesz – to niemożliwe. Ona jest wszędzie. Istotnie. Pławimy się w morzu muzyki. Być może Twoje dziecko też otoczone jest morzem muzyki z radia, telewizji itp. Ale w morzu woda jest słona. Ona nie nadaje się do picia. Taką ożywczą wodą może być muzyka specjalnie dobrana do możliwości percepcyjnych dziecka. Im jest ono młodsze, tym ważniejsze by tę muzykę wykonywały osoby najbliższe – matka, ojciec, rodzeństwo, dziadkowie. Oczywiście najprostszą formą wykonywania muzyki jest śpiewanie.

Powiesz – nie umiem śpiewać!
Pamiętaj, ważniejsze jest śpiewanie z radością i miłością niż „czyste” śpiewanie, ale bez wyrazu. Dla Twojego dziecka najważniejsze jest to że to TY dla niego śpiewasz, specjalnie dla niego. Może z czasem zaczniesz śpiewać lepiej. Ćwiczenie czyni mistrza!

Prof. dr hab. Barbara Kamińska
Katedra Psychologii Muzyki Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie

Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”
zaprasza wszystkich zainteresowanych na rodzinne warsztaty muzyczne, zajęcia muzyczne dla 2-3-latków, konsultacje dla osób spodziewających się i planujących potomstwo. Więcej informacji można uzyskać: www.muzykajest.pl; tel. 0 22 617 41 56, 0 515 15 85 04, 0 502 599 634 lub podczas happeningu 9 i 16 grudnia (Empik Megastore Junior), godz. 12.00-16.00;

W programie:

9 i 16 grudnia, godz. 12.00-16.00, EMPIK Junior

Scena (II piętro)

– warsztaty wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek;

– zabawy dźwiękowe;

– animacje instrumentalne (pokazy gry na instrumentach dziwnych);

– animacje i zabawy świąteczne przy muzyce i dźwiękach;

– wspólna gra i zabawy z instrumentami muzycznymi

– konsultacje psychologa muzyki

– śpiewające i grające anioły

16 grudnia, godz. 17.00 – 19.00, Teatr Mały w Warszawie

Happening i koncert Śpiewajmy Maleńkiemu;

W programie znane i mniej znane piosenki dla dzieci, kolędy i pastorałki polskie

Prowadzenie: Jacek Cygan,

Wykonawcy: Joanna Trzepiecińska, Maciej Miecznikowski, Magdalena Smalara, Anna Czartoryska, Zespół Desorient, Chór Chłopięcy Gregorianum pod dyrekcją Leszka Kubiaka, Zespół Pieśni i Tańca Vistula pod dyrekcją Jerzego Burdzego i inni;

Reżyseria: Jitka Stokalska

Polecamy również Polecam piosenki z przedstawień i bajek oraz Koncerty Cioci Jadzi

540 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent