UD

Smoki w legendach z całego świata – recenzja książki Tamary Macfarlane

Smoki recenzja książki dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Dzieci przyciąga wszystko co magiczne, niesamowite, mityczne. Szczególną fascynację wzbudzają w nich olbrzymie, ziejące ogniem bestie o złym charakterze. Wyobrażenia te mają jednak niewiele wspólnego z tradycją i kulturą każdego zakątka świata. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nich czegoś więcej, do zaczarowanej krainy smoków zaprasza Tamara Macfarlane w książce Smoki.

Zanim na Ziemi pojawili się ludzie, wężowy smok i bożek rozpoczęli pracę nad ukształtowaniem terenu. Stworzyli góry i wzgórza wypełnione skarbami, jeziora, rzeki, pola i doliny. Niestety Ziemia stała się przez to za ciężka, a jedynym ratunkiem mógł być podobny do pytona wąż Aido-Hwedo. Jego poświęcenie było ogromne, ale zdołał utrzymać Ziemię na miejscu. Pozostaje pytanie, jak tego dokonał…

Kiedy ludzie zamieszkali na Ziemi, zaczęły się waśnie i wojny. Toczyły się od tak dawna, że nikt nie pamiętał już przyczyny. Tylko dzieci gotowe były wziąć sprawy w swoje ręce by zażegnać spory, przygotować jedzenie na zimę i żyć sprawiedliwie. W górach przyszedł im na pomoc inny smok.

Natomiast dużo dalej, w głębinach mórz mieszkał Smoczy Król. Codziennie wędrował po swoim podwodnym pałacu, podziwiając każdą z sal. Pewnego dnia, chcąc pomóc zagubionemu w koralowcu miecznikowi, został przez niego zraniony. Na pomoc wezwał meduzę, która nie była w stanie sprostać zadaniu, przez co żal odczuwa aż po dzień dzisiejszy…

Na świecie skryły się też inne stwory – jedne szlachetne, inne niebezpieczne, wszystkie posiadające nadprzyrodzone moce, stały się inspiracją i bohaterami wielu opowieści. Chcecie je poznać?

Smoki Tamary Macfarlane to oryginalna lektura, zawierająca najciekawsze historie i informacje dotyczące mitycznych stworzeń – smoków. Chcąc wskazać jej główne zalety, należy zacząć od treści. Książkę czyta się z przyjemnością, co ułatwia prosty i zrozumiały język, a także plastycznie przedstawione tematy, w które czytelnik z chęcią się zagłębia. Oprócz legend i podań azjatyckich, europejskich, afrykańskich, pojawiają się również szczegółowe opisy smoków Arktyki, Australii czy Ameryki Południowej. Do odkrycia jest nawet o wiele więcej: wygląd smoczych jaj i rzadkich kamieni, niesamowitych umiejętności ognistych bestii. Na kartach książki znalazło się też miejsce na wzmiankę o żyjących w naszych czasach „smokach” oraz krótka instrukcja jak narysować własnego stwora.

Wielkim walorem książki jest jej wydanie. Duży format, kusząca okładka i wiele barwnych ilustracji Alessandry Fusi, oddających magię i niezwykłość smoków znacząco podnoszą wartość pozycji.

Podsumowując, książka Smoki Tamary Macfarlane to pozycja, którą powinni przeczytać wszyscy, którzy chociaż w minimalnym stopniu interesują się tymi mitycznymi stworzeniami. Gwarantuję, że każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tam coś dla siebie. Wejdźcie do zaczarowanej krainy smoków i… nie dajcie się pożreć. Lepszej okazji nie będzie.

Eliza Idczak

Smoki
Liczba stron: 80
Okładka: twarda
Format: 195 x 255 mm
Tekst: Tamara Macfarlane
Ilustracje: Alessandra Fusi
Seria: Dragon Dzieci
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Dragon

555 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent