Rycerze i żołnierze. Recenzja książki

Rycerze i żołnierze - książka o historii świata z przymrużeniem oka
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Rycerze i żołnierze to idealna propozycja dla wszystkich zainteresowanych tematem. Mnóstwo zabawnych ilustracji i świetnie rozplanowany tekst sprawią, że młodzi czytelnicy poznają ogromną ilość historycznych faktów.

Książką Rycerze i żołnierze zainteresował się w naszym domu zarówno dwulatek, jak i dziewięciolatek. Maluszek zafascynowany rycerzami od razu wypatrzył miecze i hełmy na okładce. Liczne ilustracje przedstawiające wojowników i ich oręż sprawiły, że synek lubi ją przeglądać, a my odczytujemy mu podpisy do obrazków. Z kolei starszy syn, który przeżywa ostatnio okres fascynacji militariami, zachwycony jest każdym rozdziałem.

Moim zdaniem Rycerze i żołnierze to idealna propozycja dla dzieci, które nie mają jeszcze w szkole historii. Syn niejednokrotnie przeglądał półki w bibliotekach w poszukiwaniu książek o militarnej tematyce – zwykle zniechęcały go zbyt szczegółowe opisy zagadnień historycznych i technicznych. Ta książka jest świetnie dostosowana do młodego odbiorcy. Po pierwsze tematy są ułożone chronologicznie, więc czytelnik od razu przyswaja poczucie chronologii. Rozpoczynamy  od łowców mamutów, poznajemy wikingów i samurajów, dowiadujemy się o Wojnach Światowych, a kończymy na współczesnych żołnierzach. Każdy z rozdziałów porusza tematy związane z tłem historycznym, najważniejszymi wydarzeniami, władcami i dowódcami. Lekturę uprzyjemniają liczne ramki i wyróżnienia, które sprawiają, że tekst jest lepiej przyswajalny przez dzieci. Ciekawym zabiegiem jest przedstawianie niektórych faktów w dowcipny sposób. W „Rycerzach i żołnierzach” fragmenty tekstu często przypominają wycinki z gazet i ogłoszenia. Sporo faktów przedstawiono w formie ilustracji z podpisami, które dokładnie obrazują rodzaje flag, broni i sprzętu. Na zakończenie książki autorzy przygotowali świetne podsumowanie rozwoju myśli militarnej na przestrzeni tysięcy lat. Znajdziemy tu wojów i żołnierzy w pełnym umundurowaniu, a dalej osobno wyróżnione hełmy, broń palną czy pojazdy w układzie chronologicznym.

Naszym zdaniem Rycerze i żołnierze od wydawnictwa RM to najbardziej przystępna książka o tematyce militarnej dla dzieci. Jest zabawna, kolorowa, a przy tym pełna historycznych faktów. To świetny sposób, by zafascynować dzieci historią świata. Teraz mogą zacząć poznawać ją u boku odważnych i groźnych wojowników, którzy nie raz zmieniali jej bieg.

Ewelina Zielińska

Rycerze i żołnierze
Autor: Jana Sedláčková
Ilutracje: Kateřina Hikadová, Ondřej Dolejší, Tomáš Pernický
Liczba stron: 80
Format: 205×280
Oprawa: Oprawa miękka
Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2018

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent