Urodziny rycerskie dla dziecka

Urodziny rycerskie dla dziecka

miecz rycerski
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Od czego jednak zacząć? Co musi się znaleźć na urodzinach małego rycerza? Jakie zabawy przygotować, aby wszyscy goście przenieśli się do średniowiecznych czasów?

Zaproszenia na rycerską ucztę

Jak powinny wyglądać rycerskie zaproszenia? Co powiecie na średniowieczną odezwę do mieszczan jak w książce Robin Hood?

Wzór zaproszenia znajdziesz TUTAJ.

Pamiętajcie, by powiadomić wszystkie dzieci, żeby przebrały się za rycerzy lub damy (niektóre dziewczynki chcą być damami czy księżniczkami, niektóre także przebiorą się za rycerzy).

Dekoracje i ozdoby

Na czas urodzin zamień mieszkanie w zamkowe komnaty – w kolorze purpury, złota, zieleni.  W dawnych zamkach wisiały na ścianach rycerskie tarcze, miecze i herby. Możecie łatwo wykonać je z grubej tektury ze starych pudeł. Może zrobicie także kolorowe proporczyki na sznurze?

Nakryj stół purpurowym jednorazowym obrusem, postaw złote talerze (jednorazowe-papierowe) i wysokie plastikowe kieliszki do szampana – wyglądają niezwykle elegancko. Posyp stół złotymi gwiazdkami – confetti. Możesz ponakrywać krzesła niedrogim materiałem, by nadać im godny wygląd.

Rycerski poczęstunek

Czy wiesz, że rycerze nie używali sztućców tylko jedli palcami? Przyda się więc wiele serwetek!

Pomysły na rycerski poczęstunek:

– nogi kurczaka (dla jedzących mięso)
– frytki z piekarnika (TUTAJ w warzywnej wersji)
– gotowane kolby kukurydzy

A tort? Oczywiście w kształcie zamku lub rycerskiego herbu. Jeśli nie planujecie zamawiać go w cukierni, może się okazać, że zrobienie takiego tortu wcale nie jest trudne. Wystarczy mniejsze i większe ciasto, trochę kremu, wafelki do lodów i herbatniki.
rycerskie urodziny tort zamek

TUTAJ przygotowaliśmy mnóstwo pomysłów na urodzinowe menu

 Rycerskie zabawy

– robienie tarcz, mieczy lub noży

Rycerskie urodzinyZapewne większość rycerzy stawi się na urodzinach z własnym sprzętem bojowym w postaci tarczy i miecza, ale zawsze warto zrobić chociaż własne noże!

Potrzebny do tego będzie gruby karton – taki z mocnych kartonowych pudeł. Wycinamy z kartonu noże i malujemy je kredkami. Dziewczynki mogą zrobić dla siebie korony.

 

 

 Można także zrobić rycerski hełm – zobaczcie TUTAJ lub tarczę (TUTAJ wskazówki)

Urodziny rycerskie zabawy przekąski dekoracje– malowanie herbów

Każdy rycerz musi mieć swój herb. Jeżeli jeszcze nie ma to najwyższy czas by go sobie namalował!

– piszemy kodeks rycerski

Zanim zaczniemy rycerskie walki i pojedynki warto porozmawiać o kodeksie rycerskim. Może go wspólnie napiszemy i wywiesimy na ścianie? A później już tylko pasowanie na rycerza!

– pasowanie na rycerza

Uroczysta chwila dla wszystkich rycerzy. Przyda się miecz i przygotowane wcześniej dyplomy rycerza. Każdy uczestnik urodzin wychodzi na środek a rodzic wygłasza formułę pasowania „W imieniu króla pasuję cię na rycerza…”.

– kolorowanki z rycerzami i księżniczkami

Wydrukujcie i pokolorujcie wspólnie kolorowanki z rycerzem i księżniczkami.

– budowanie warownego zamku i jego obrona

Zorganizuj kartony (pudła) w najróżniejszych rozmiarach i zbudujcie wspólnie rycerską warownię. Oprócz kartonów do budowy przydadzą się krzesła, taborety, koce i prześcieradła. Teraz można podzielić rycerzy na 2 grupy – obrońców zamku oraz najeźdźców  i zorganizować bohaterską obronę warowni.

– rycerski pojedynek

Ustalcie zasady pojedynków – oczywiście na plastikowe i tekturowe szable. Możecie także użyć kopi z piankowych rurek do pływania.

– strzelanie z łuku do celu

Jeżeli urodziny odbywają się w ogrodzie czy parku, dobrze jest przygotować patyki z których możecie zrobić łuk i strzały. Jeżeli nie możecie zrobić łuków lub gdy dzieci są na nie za małe – możecie zorganizować turniej strzelecki używając planszy i lotek do rzucania.

Macie inne pomysły na zabawy dla małych rycerzy? Napiszcie do nas: redakcja@miastodzieci.pl. Wykorzystane pomysły nagradzamy! 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie