Rok Misia

Rok-Misia
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑

Pod naszym patronatem
Rok Misia jest imprezą skierowaną do dzieci w wieku 4-9 lat oraz ich rodziców, nauczycieli, ale też do starszego pokolenia czytelników dwutygodnika.

– Rok Misia to szereg imprez edukacyjno-rozrywkowych w całej Polsce – mówi Ewa Rekosz dyrektor wydawniczy czasopisma Miś – Część działań będzie prowadzona długofalowo wśród lokalnej społeczności głównie w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.

Obchody „Roku Misia” potrwają do grudnia, ale ich kulminacyjnym punktem będą otwarte imprezy prospołeczne zorganizowane na przełomie maja i czerwca w 5 największych miastach w Polsce. Wydarzeniem przygotowanym z największym rozmachem będą Miśtrzostwa Polski, które odbędą się kolejno w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Formuła Miśtrzostw jest bardzo pojemna – poza rywalizacją pomiędzy miastami znajdą się w niej różnorodne zabawy, konkursy, wystawy, w których uczestniczyć będą mogły wszystkie pokolenia czytelników Misia.

Budzącym największe emocje punktem Miśtrzostw Polski będzie bicie Rekordu Guinessa w Największym Misiowym Zgromadzeniu na Świecie.

– W każdym z miast, w którym będą odbywały się Miśtrzostwa będziemy starać się zgromadzić jak największą liczbę pluszaków – wyjaśnia Ewa Rekosz.

Na wzór znanych wystaw psów rasowych powstanie także Pierwsza Ogólnopolska Wystawa Misiów Rasowych.

Najbardziej masowa – bo skierowana do wszystkich Polaków – będzie całoroczna akcja: Galeria – „Portret Polaka z misiem”. Do galerii zostaną zaproszeni zarówno znani ludzie i „zwykli zjadacze chleba”- niezależnie od ich wieku. Każdy będzie mógł przesyłać swoje zdjęcie z misiami małymi i dużymi, burymi i białymi, futrzastymi i szmacianymi. Wszystkie fotografie zostaną umieszczone w galerii na stronie WWW.rokmisia.pl, a najciekawsze z nich zostaną zaprezentowane podczas Miśtrzostw w 5 miastach kraju.

Patronami Roku Misia zostali:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja ABCXXI ”Cała Polska czyta dzieciom”, Komitet Ochrony Praw Dziecka, TVP1, Kino Polska, Mini Mini, Polskie Radio Wrocław, Polskie Radio Merkury, Polskie Radio Gdańsk, Radio Dla Ciebie, Radio VOX Fm, Dziecko, Głos Wielkopolski, Gazeta Krakowska, Dziennik Bałtycki, Życie Warszawy, Bliżej przedszkola. Wychowanie i Edukacja, Wirtualna Polska, Maluchy.pl, Eurocity.pl

Głównym sponsorem Roku Misia jest Mamba.

Kalendarium Roku Misia
Najważniejsze otwarte imprezy związane z obchodami Roku Misia, będą trwały przez cały 2007 rok, w 5 miastach, tj.: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu.

Luty 2007 – VI Otwarty Konkurs Literacki im. Czesława Janczarskiego – ogłoszenie konkursu w lutowym numerze „Misia”

Styczeń – czerwiec 2007 – cykl poranków z „Misiem” w kinie Luna – prezentacja klasyki polskich filmów animowanych dla dzieci ze szczególnym uwzględnieniem tematyki poruszanej w czasopiśmie

Marzec 2007 – konferencja prasowa inaugurująca rozpoczęcie Roku Misia

1 czerwca – Dzień Dziecka – rozdawanie numerów „Misia” na plenerowych imprezach w Warszawie

Maj i czerwiec 2007 – Miśtrzostwa Polski, czyli pikniki rodzinne:
Kraków: 12 maja 2007r.

Wrocław: 19 maja 2007r.

Poznań: 2 czerwca 2007r.

Gdańsk: 9 czerwca 2007r.

Warszawa: 16 czerwca 2007r.

Październik 2007 – ogólnopolska konferencja dla nauczycieli przedszkolnych i nauczania początkowego na temat metod wychowania i emocjonalnego rozwoju dziecka

Październik – grudzień 2007 – ogłoszenie i publikacja w „Misiu” utworów nagrodzonych w VI Otwartym Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego

25 listopad – Światowy Dzień Pluszowego Misia

6 grudnia – Mikołajki

10 grudnia – Dzień Ochrony Praw Dziecka

Pierwszy numer „Misia – przyjaciela najmłodszych” ukazał się 15 lutego 1957 roku. Misia o „klapniętym uszku” stworzyli razem wybitny poeta i prozaik Czesław Janczarski oraz znakomity rysownik Zbigniew Rychlicki. Przez lata na łamach pisma można było śledzić przygody rezolutnego Uszatka i jego przyjaciół. Na tej pluszowej lekturze wychowywały się pokolenia Polaków. Biorąc pod uwagę datę pierwszego wydania można śmiało powiedzieć, że czytali go dzisiejsi 50-latkowie.

Przez lata dwutygodnik „Miś” wpisywał się w dziecięcą i polską codzienność. Treści, które niegdyś się w nim pojawiały przez 50 lat były wierne ogólnemu przesłaniu pisma, że dzieci powinny być dobrze wychowane, umieć rozróżniać dobro od zła i uczyć się tolerancji. Przez całe dekady „Miś” towarzyszył dzieciom w codziennym poznawaniu świata. Stanowił drogowskaz do świata dziecięcej literatury, poezji, sztuki; pokazywał piękno słowa i obrazu, a także najlepsze sposoby na dobrą zabawę. Nigdy nie odbiegał od współczesności, był dynamiczny i przystosowywał się do potrzeb nowych pokoleń czytelników.

 

Polecamy również Światowy Dzień Misia w Muzeum Zabawek i Zabawy  oraz Miś – przyjaciel najmłodszych

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:misie