UD

Przystanek Szkoła. Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa, recenzja książki Karoliny Kwaśnik

Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa. Recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Instytucja szkoły została stworzona, by w bezpiecznej przestrzeni wyposażyć dzieci i nastolatki w potrzebne kompetencje, pomóc się rozwijać, odkryć swoje talenty. Oprócz tego jest miejscem,  w którym nawiązuje się nowe znajomości, uczy życia w społeczeństwie. Niestety bywa też, że to bezpieczne miejsce zamienia się w szkodliwą przestrzeń. O trudnym procesie adaptacji, kłamstwach i braku akceptacji mówi Karolina Kwaśnik w drugim tomie serii Przestanek szkoła, pt. Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa.

Zuza to dziewczynka, która kolejny raz zmienia szkołę. Początkowo niezadowolona i rozżalona, ostatecznie daje sobie i innym dzieciom szansę i z nadzieją wkracza w szkolne progi. Pech chce, że już pierwszego dnia zraża do siebie Julkę, klasową gwiazdę, która z zazdrości postanawia pokazać Nowej gdzie jej miejsce. Zagubiona kurtka, wylany jogurt, udostępniony krępujący filmik to tylko niektóre z żartów, jakie Julka przygotowuje dla swojej klasowej koleżanki. Na szczęście Zuza ma wsparcie w nowopoznanych kolegach i koleżankach z klasy, a także swoich rodzicach. Ignorując nieprzyjemne wydarzenia, w pełni angażuje się w zbliżający się koncert walentynkowy. Niestety jest on też bardzo ważny dla Julki. Czy dziewczynie uda się zachować pozycję w klasie? Czy da Zuzi szansę i przestanie traktować ją jak wroga? Z jakimi emocjami przyjdzie się zmierzyć Zuzi? Jeśli nurtują Was te pytania, zapraszam do lektury.

Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa to drugi tom przygód nastolatków poznanych w książce Lena, teczka i niezwykła nagroda,  pierwszej książki z serii Przystanek szkoła. Tak jak poprzedni tom, tak i drugi to wartościowa lektura o uczciwości, zaufaniu i dążeniu do celu, a także zazdrości i osamotnieniu. Mimo że publikacja napisana jest lekkim, prostym językiem, nie ujmuje to jej wartości. Wręcz przeciwnie, w parze z dynamiczną fabułą, porywa w absorbujący świat, przez co trudno odłożyć ją choćby na chwilę.

Dzięki zaskakującym zwrotom akcji, a przede wszystkim wiarygodnym bohaterom do złudzenia przypominającym nasze szkolne znajomości, Karolina Kwaśnik stworzyła opowieść, która spodoba się nastolatkom z klas IV-VI. Szczególnie, że na kartach książki znajduje się kilka rozwiązań szkolnych problemów, które z powodzeniem można wcielić w życie.

Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa to ciekawa i lekka lektura, która zapewni rozrywkę na wysokim poziomie, a także podda pod rozwagę szkolne zachowania. Gorąco zachęcam do przeczytania i czekam na kolejne części serii.

Eliza Idczak

Przystanek Szkoła. Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa
Format: 121×195
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 250
Rok wydania: 2022
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Novae Res

489 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent