Weleda
Weleda Baby

Lena, teczka i niezwykła nagroda, recenzja książki

Lena, teczka i niezwykła nagroda, książka dla dzieci, recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Lena, teczka i niezwykła nagroda to książka z serii Przystanek Szkoła autorstwa Karoliny Kwaśnik. Z zewnątrz książkę wyróżnia niestandardowy format, ale co znajdziemy w środku?

Dziewczyna z okładki, to tytułowa Lena, główna bohaterka tej powieści, która dedykowana jest dzieciom w wieku szkolnym. Dość duże litery, krótkie rozdziały, pojawiające się gdzieniegdzie ilustracje sprawiają, że będzie to lektura lekka i przyjemna. Jej obyczajowy charakter (pierwsze zauroczenia, problemy w szkole) sprawiają, że spodoba się ona dzieciom ze starszych klas podstawówki. Powieść jest jednak napisana prostym językiem, fabuła jest nieskomplikowana i zdecydowanie nie jest to książka młodzieżowa. Wpisuje się świetnie w ten okres, gdy dzieci poszukują pierwszych poważniejszych książek, opisujących życie ich rówieśników, ale daleko im jeszcze do młodzieżowej problematyki.

Lena to skryta i skromna dziewczyna, której pasją jest rysowanie.

Już na pierwszych stronach powieści gubi ona swoją teczkę z rysunkami. Jedna ze stworzonych przez nią prac miała zostać oddana na szkolny konkurs. Stres związany z konkursem udzielał się bohaterce od wielu dni. Pokazanie publicznie swoich rysunków było dla niej trudne, jednak postanowiła się przełamać. Niestety, dziewczyna nie ma już co pokazać. Teczka bowiem nie zostaje odnaleziona na czas. Bardzo podoba mi się, że autorka porusza tu prosty problem, który mógłby dotyczyć każdego z czytelników.

Jej relacje z mamą, przyjaciółmi również są bardzo wiarygodne i autentyczne. Nawet słownictwo postaci odpowiada dzisiejszym dziecięcym modom. Koleżanki kręcą np. filmik taneczny na TikTok’a. Kolejną kwestią, która mi się spodobała w tej powieści jest fakt, że problem nie rozwiązuje się w oczywisty sposób, a bohaterka, która dokonała „porwania” teczki, nie jest po prostu czarnym charakterem. Popełniła błąd, który zostaje omówiony w taki sposób, że czytelnik dostrzeże złożoność problemu, jej dobre intencje i chęć naprawienia błędu.

Lena, teczka i niezwykła nagroda to dobra, ciekawa, mądra książka obyczajowa. Dedykowana raczej dziewczętom, ale chłopcy lubiący historie z życia rówieśników także zaangażują się tę opowieść.

Ewelina Zielińska

Więcej informacji o książce TUTAJ

209 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent