Przesłuchania na małych aktorów

Przesłuchania-na-małych-aktorów
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

Zainteresowanie było ogromne – nie tylko dzieci z Warszawy i okolic, ale – z całej Polski. Jedna z rodzin przyjechała aż z Pruszcza Gdańskiego!

Pod okiem reżyserów Teatru Polskiego Radia: Dobrosławy Bałazy i Jana Warenyci w studiach nagraniowych dzieci czytały fragmenty bajek, wierszy i słuchowisk. Czasami reżyserzy prosili o odegranie scenki lub wcielenie się w wymyśloną spontanicznie rolę.

„Poziom dzieci był bardzo różny. Ocenialiśmy nie tylko naturalne predyspozycje głosowe, ale też i inne cechy: wrażliwość, oczytanie, błyskotliwość”. – wyjaśnia Jan Warenycia i dodaje: „Obalaliśmy też mity o szybkiej i wielkiej karierze. Pracę w teatrze radiowym trzeba traktować w innych kategoriach – nie daje ona ani dużej sławy, ani pieniędzy”.

„Z satysfakcją stwierdzam, że wśród dzieci były takie, które z pasją słuchają radia. Przychodząc chciały dotkąć tej magii i przeżyć niesamowitą przygodę”. – mówi Dobrosława Bałazy, która jest pewna, że dzięki akcji odkrytych zostanie wiele młodych talentów: „Spotkałam dzieci, które mają potrzebną w pracy aktora radiowego wrażliwość. Chcielibyśmy utrzymać z nimi kontakt”.

Już w trakcie przesłuchań pojawiła się pierwsza propozycja współpracy. Dwunastoletnia Justynka Wójcik zagra Małgosię w słuchowisku pt.: „Promocja” Roksany Jędrzejewskiej–Wróbel w reżyserii Dobrosławy Bałazy. Tą współczesną wersję historii Jasia i Małgosi usłyszymy w najbliższą niedzielę w BIS Polskim Radiu. „To była bardzo spontaniczna decyzja” – wyjaśnia pani reżyser i zapewnia, że z pozostałymi dziećmi organizatorzy będą się jeszcze kontaktować.

Warsztaty aktorskie
Dzieci, czekające na przesłuchania, uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez znanego lektora i aktora Andrzeja Ferenca. Było tak ciekawie, że wiele z nich nie chciało iść do domu. Nawet rodzice świetnie się bawili. Wspólnie z pociechami słuchali bajek i zadawali pytania o tajniki pracy w teatrze radiowym. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze i odgrywały scenki. Były też konkursy z nagrodami.

„Radio dzieciom”

Skąd pomysł na takie przesłuchania? W programach Polskiego Radia coraz więcej jest słuchowisk dla dzieci. W Programie 1 goszczą na antenie codziennie. Wróciło też pasmo dla najmłodszych, czyli „Radio dzieciom”. W Programie 2 produkcje Teatru Polskiego Radia emitowane są pięć razy w tygodniu, a BIS Polskie Radio proponuje Bardzo Inne Słuchowiska w niedzielne poranki.

Polecamy również Casting do telewizyjnego konkursu talentów My Camp Rock oraz Mali odkrywcy

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:teatr