Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Poznaję świat z Małym Księciem – recenzja

Poznaję świat z Małym Księciem - książka z zagadkami i zadaniami
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Wydana w XX wieku powieść Antoine’a de Saint-Exupéry’ego Mały książę należy do klasyki literatury światowej. W oparciu o jej tekst powstały już bajki, słuchowiska, a ostatnio i zeszyt ćwiczeń dla przedszkolaków Poznaję świat z Małym Księciem, w którym autorka przekonuje, że nigdy nie jest się za małym na wyprawę w kosmos i poszerzanie swojej wiedzy.

Mały książę to przypowieść przedstawiająca spotkanie Pilota z samotnym chłopcem pochodzącym z asteroidy B-612. Opowiadając o swoim życiu na małej planecie, a także spotkaniach z osobliwymi postaciami podczas swojej podróży w kosmos, Mały Książę pomaga czytelnikom zrozumieć istotę miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, a także udziela rad jak dbać o to, co mamy, a czego często nie doceniamy. Mimo że książka jest za trudna dla odbiorcy w wieku 5-7 lat, dzięki Justynie Mrowiec przedszkolaki również mają okazję zapoznać się z ważnymi tematami, zaglądając do stworzonego przez nią zeszytu ćwiczeń, który opiera się na treści książki.

Poznaję świat z Małym Księciem to zeszyt z naklejkami, który przybliża wiedzę o kosmosie, drzewach, kwiatach, zwierzętach, wulkanach i różnicach między poszczególnymi narodowościami. Na każdej ze stron dziecku towarzyszy Mały Książe przeprowadzający czytelnika przez kolejne tematy i szukający odpowiedzi na pytania zadane w zeszycie ćwiczeń. Każda strona to zatem nowa okazja na zdobywanie wiedzy, poznanie znaczenia trudnych pojęć, doskonalenie grafomotoryki. Niestety treści jest zdecydowanie więcej niż zadań, które może wykonać przedszkolak, poszukujący treści aktywizujących, a nie podających.

Walorem serii jest duża ilość ciekawostek oraz kody QR, zawierające zdjęcia i filmy tematyczne, a także naklejki i kolorowanki, które wpływają na atrakcyjność nauki. Dzieciom spodobają się również ilustracje, występujące na każdej stronie.

Dedykowany na okładce wiek to 5-7 lat. Zgadzam się, że zeszyt ćwiczeń zainteresuje 5 i 6 latka, jednak dla siedmiolatka będzie zdecydowanie za łatwy i nużący.

Podsumowując, Poznaję Świat z Małym Księciem to pozycja należąca do zalewającej rynek „papierowej edukacji”, która bez wsparcia osoby dorosłej zmusi dziecko do zajęcia miejsca przy stole i biernego wykonania narzuconego zestawu zadań, o którym szybko zapomni. Przy wsparciu dorosłego opiekuna może jednak stać się elementem wspierającym rozwój i zapoczątkować zainteresowanie tematami przyrodniczymi.

Eliza Idczak

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent