Poświęć 15 minut i uzyskaj e-receptę!

Poświęć 15 minut i uzyskaj e-receptę!

Poświęć 15 minut i uzyskaj e-receptę!
📖 Czyta się średnio w 6 min. 🕑
Cyfryzacja, jaka dosięgnęła medycyny, to wydarzenia, na które czekał niemal każdy pacjent. Dzięki szeroko rozwiniętej technice i postępowi informatycznemu możemy bez wychodzenia z domu uzyskać niezbędne wsparcie specjalisty oraz zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Możliwość odbycia wizyty u lekarza w formie elektronicznej, czy zasięgnięcia porady w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jest niebywałym ułatwieniem, szczególnie dla osób ograniczonych ruchowo, którym podróż do przychodni sprawia kłopot, bądź dla tych nieco bardziej wiekowych, którzy potrzebują w tym przedsięwzięciu wsparcia drugiej osoby. Omijając złą pogodę i wszechobecne w atmosferze, szczególnie w sezonie jesiennym wirusy, możemy w domowym zaciszu, pozostając w objęciach ulubionego fotela, zasięgnąć niezbędnych konsultacji i uzyskać potrzebną receptę.

Czym jest e-recepta?

Ideą, która przyświecała procesowi tworzenia systemu, obsługującego recepty w formie elektronicznej, była przede wszystkim walka z nieuczciwością (głównie pacjentów) i fałszowaniem recept, wystawianych w postaci papierowej. W związku z cyfryzacją polskiej medycyny ów dokument jest od 2020 roku obowiązkowym elementem, podczas każdej wizyty u lekarza. Bez względu na to, na jaką formę spotkania ze specjalistą się zdecydujemy — czy stacjonarną, polegająca na tradycyjnej wizycie w gabinecie lekarskim, czy nowoczesne spotkanie w wersji telefonicznej, bądź elektronicznej, to za każdym razem otrzymamy receptę on-line. Zamiast znanego nam skrawka papieru, z rozpiską leków, jakie winniśmy zakupić, uzyskamy specjalistyczny kod recepty, który należy podać farmaceucie, podczas odbioru zleconych lekarstw. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że zgubimy bądź zniszczymy receptę, a nowoczesny kod, umożliwiający wykupienie leków, wedle życzenia otrzymać możemy na skrzynkę mailową, bądź w formie sms-a wysłanego do nas z ramienia przychodni.

Wypróbuj telekonsultacje

Warto zdawać sobie również sprawę z możliwości, jakie oferują nam telekonsultacje. Dzięki nim możemy się skontaktować ze specjalistą, który pracuje w dowolnym miejscu Polski. Teleporada ma kilka istotnych plusów, do których należą:

  • łatwe otrzymanie e-recepty, zwolnienia lekarskiego, porady od specjalisty,
  • szybkie skonsultowanie wyników, na przykład USG, badań krwi, moczu, rezonansu magnetycznego,
  • rozmowa z dermatologiem, pediatrą czy innym specjalistą o swoich problemach zdrowotnych,
  • dostaniesz diagnozę na podstawie badań/przeprowadzonego wywiadu.

Właśnie dlatego warto przekonać się do telekonsultacji. Pomoc możemy otrzymać bowiem naprawdę szybko i to niezależnie od tego, gdzie mieszkamy.

Zalety takiego dokumentu

Rozwiązanie to, mimo początkowego sprzeciwu okazało się strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o rozwój medycyny i bezpieczeństwo elektroniczne. Największą zaletą jest sam fakt, że takiej recepty nie można zgubić, ani podrobić, gdyż każdorazowe jej wystawienie jest na bieżąco przypisywane do naszego konta pacjenta, a otrzymując jedynie kod e-recepty, chronimy swoje dane i historię choroby. Przesłanką na plus, dla korzystania z takowych dokumentów, jest też fakt, że nie trzeba obawiać się, że farmaceuta nie rozczyta pisma lekarza — dane na recepcie wypisane są przy pomocy komputera, więc czcionkę użytą do jej wystawienia z pewnością i niebywałą łatwością da się rozczytać. Będąc w aptece, nie musimy tracić czasu na odnalezienie ukrytej na dnie torby czy plecaka papierowej wersji i być powodem do utworzenia się jeszcze większej kolejki osób, oczekujących do obsłużenia. W tej sytuacji należy tylko i aż podać personelowi, który nas obsługuje kod e-recepty i odebrać zalecone medykamenty. Jeśli stan zdrowia nie pozwala nam na wizytę w aptece, musimy poprosić o pomoc najbliższych, którym niezbędne dane do wykupu leków, czyli kod dokumentu i pesel prześlemy w ciągu kilku sekund, w postaci sms, a nawet zdjęcia.

Jak uzyskać receptę on-line?

Uzyskanie recepty odbywa się w dwa różnorakie sposoby. Pierwszym z nich, jest teleporada z lekarzem pierwszego kontaktu, który po zapoznaniu się z najnowszymi dolegliwościami, jakie nas dosięgnęły, postawi diagnozę i przepisując niezbędne lekarstwa, podyktuje nam kod recepty. Jeśli mamy aktywne Internetowe Konto Pacjenta, możemy także w tymże systemie, przy pomocy komputera, tabletu, czy smartfona, zgłosić zapotrzebowanie na lek, jednak warunkiem jest tutaj fakt, iż przyjmujemy go w sposób ciągły i przewlekły — lekarz nie wystawi recepty na nowy medykament, który postanowiliśmy zakupić, bez wcześniejszego wywiadu i uzasadnienia potrzeby jego nabycia. W nagłych sytuacjach, w których przychodnia, do której należymy, nie odbiera telefonów, bądź nie ma już w najbliższym czasie wolnych terminów na spotkanie z lekarzem, skorzystać możemy z konsultacji medycznych przez internet, podczas których w ciągu niecałych 20 minut uzyskamy możliwość rozmowy ze specjalistą i otrzymania e-recepty. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż takowe rozwiązanie da nam receptę, która nie będzie refundowana, jednak bez względu na ostateczne koszty, stanowi szybkie i w pełni legalne oraz bezpieczne rozwiązanie, dbające o nasz stan zdrowia. Każda e-recepta otrzymana przez Internet, po konsultacji ze specjalistą pełniącym w danym momencie dyżur on-line jest tak samo ważna, jak ta, którą otrzymujemy od lekarza rodzinnego, czy specjalisty, który już zna naszą historię choroby. Ten sposób uzyskania dokumentu, każdorazowo rozpoczyna się konsultacją z lekarzem i przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu, dlatego nie denerwujmy się, że znów odpowiadamy na te same pytania, gdyż lekarz, z którym rozmawiamy jest nam obcy i nie ma pojęcia, co nam dolega i co się z naszym organizmem dzieje.

Najważniejsze informacje znajdujące się na e-recepcie

Recepta w wersji cyfrowej niczym nie różni się od tej, która znamy jeszcze z końca 2019 roku. Oprócz wspomnianego czterocyfrowego kodu recepty znajdziemy na niej podstawowe informacje, takie jak szczegółowe dane pacjenta, któremu została wystawiona, w tym przede wszystkim imię, nazwisko, oraz numer PESEL. Obowiązkową pozycją jest także ta, zawierająca dane osoby, która ją wystawiła, czyli imię i nazwisko specjalisty, specjalizacja, w ramach której udziela pomocy i niezbędnych świadczeń i coraz częściej numer pozwolenia lekarskiego, na podstawie którego wykonuje swój zawód. Każda z nich musi zawierać miejsce wystawienia tegoż dokumentu i datę, w którym został utworzony. Obowiązkowa jest też data ważności recepty i szczegółowy spis leków, jakie w jej ramach zostały wystawione, w tym szczególnie ilość opakowań, którą należy zakupić, dawkę i postać leku, a nawet sposób, w jaki winno się go dawkować. Udając się do apteki, jedynie z kodem konkretnej recepty, trzeba mieć na uwadze, iż farmaceuta może poprosić nas również o PESEL pacjenta, któremu ów dokument przysługuje — w szczególności, gdy wybieramy się do apteki, w której wcześniej nie realizowano żadnej recepty (wtedy personel nie ma dostępu do naszych danych, bo nie figurujemy w systemie danej apteki, a takie informacje między aptekami nie są wymieniane). Przeczytaj także artykuł: https://epoznan.pl/news-news-125239-dopadla_cie_grypa_skorzystaj_z_recepty_online.

Materiał promocyjny

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent