Project Manager – na czym polega jego praca i jak nim zostać?

Project Manager – na czym polega jego praca i jak nim zostać?
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
O posadzie Project Managera w IT marzy sporo osób, które odznaczają się zdolnościami przywódczymi. Okazuje się, że umiejętności interpersonalne to nie wszystko, aby móc zarządzać zespołem w tej branży. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega praca Project Managera i jak ją zdobyć.

Project Manager – czym się zajmuje?

Zanim kandydat dowie się, jak zostać Project Managerem, powinien dokładnie zgłębić wiedzę o obowiązkach na tym stanowisku. Kierownik projektu to osoba, która zarządza realizacją projektów w firmie od początku do końca. Jej zadaniem jest takie pokierowanie zespołem, aby kampania czy inne przedsięwzięcie zostały pomyślnie zrealizowane bez żadnych przeszkód.

Project Manager rozdziela zadania pomiędzy uczestnikami projektu, a także komunikuje się z klientami i raportuje im wyniki prac. Musi czuwać nad terminowym wykonywaniem obowiązków przez cały zespół, panować nad budżetem i znać wszystkie szczegóły realizowanych kampanii. Na jego barkach spoczywa spora odpowiedzialność, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy, czy cały projekt się powiedzie, czy nie.

Project Manager musi mieć doskonałe zdolności zarządzania grupami, być dobrze zorganizowany i znać się na tematyce danego projektu. W branży IT przykładem przedsięwzięcia, nad którym może czuwać Project Manager, jest doprowadzenie aplikacji mobilnej do użytku. Osoba na tym stanowisku musi nie tylko zlecać np. testerom sprawdzanie poszczególnych parametrów, ale także sama powinna mieć odpowiednią wiedzę, aby móc zweryfikować czyjąś pracę lub udzielić pomocy.

Jak zostać Project Managerem?

Na początku trzeba zaznaczyć, że trudno jest zostać Project Managerem bez doświadczenia. Nikt nie otrzyma takiej posady, gdy szuka swojej pierwszej pracy. W przypadku branży IT najlepszą drogą jest dołączenie do firmy na stanowisko, którym zarządza Project Manager. Trzeba zdobywać swoje doświadczenie poprzez sprawną realizację powierzonych zadań, zaangażowanie i wychodzenie z inicjatywą działań.

Dopiero po pewnym czasie pracy w danej firmie pojawią się możliwości awansu na inne stanowisko, w tym np. na Project Managera. Może zdarzyć się tak, że pracy będzie sporo i Project Manager będzie potrzebował juniora, który przejmie część jego obowiązków. Wtedy są spore szanse na to, że posadę przejmie zaufana osoba z zespołu.

Warto pomyśleć także o szkoleniach z zarządzania, których na rynku da się znaleźć całkiem sporo. Można także sięgnąć po książki czy webinary, co pozwoli zdobyć wiedzę nie tylko z konkretnej branży, ale też z technik komunikacji i rozdzielania zadań.

Praca jako Project Manager – wady i zalety

Praca Project Managera to praca, w której cały czas coś się dzieje. Nieustannie trzeba podejmować nowe wyzwania, co jest bardzo rozwijające i sprawia, że w pracy nie można się nudzić. Ma się kontakt bezpośredni z wieloma ciekawymi ludźmi i poznaje różnorodne projekty od podszewki. To doskonała opcja dla osób, które nie lubią wykonywać czyichś poleceń, a wolą delegować obowiązki innym i mają do tego zdolności.

Do wad pracy na stanowisku Project Managera można zaliczyć pracę pod presją czasu i nierzadko w stresie. Trzeba też liczyć się z możliwością niepowodzeń i tego, że czasami nie ma się wpływu na to, jak ktoś wykona swoje zadania. W wyniku jakichś przeoczeń lub błędów Project Manager jest pierwszą osobą, która odpowiada przed klientem. Trzeba zdawać sobie sprawę z ogromu odpowiedzialności, jaka ciąży na kierowniku projektu. Dla osób z określonymi predyspozycjami może to być akurat zaletą.

Ile może zarobić Project Manager?

Zarobki Project Managera mogą różnić się ze względu na posiadane doświadczenie, firmę zatrudniającą czy lokalizację pracy. Portal No Fluff Jobs podaje średnie zarobki na tym stanowisku, na które wpływa też rodzaj umowy. Można założyć, że Junior Project Manager zarobi 6 500-9 000 zł, Mid 12 000-20 000 zł, a Senior 15 000-24 000 zł. Kwoty te są jednym z powodów, dla których wiele osób dąży do objęcia stanowiska kierownika projektu.

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:praca