Opowieści o tym, jak uratować planetę, recenzja

Opowieści o tym, jak uratować planetę - książka dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Z przyjemnością śledzę jak edukacja ekologiczna staje się powszechnym tematem książek dla dzieci. Jeszcze kilka lat temu każdy z takich tytułów był rzadkością i ciekawostką (szczególnie, gdy dotyczył czegoś innego niż segregowanie śmieci). Dziś jest ich mnóstwo i poruszają wiele ważnych tematów. Jedną z książek, które czytaliśmy ostatnio są Opowieści o tym, jak uratować planetę.

To zbiór opowiadań Anny Casalas i Paolo Ferri’ego, które w Polsce ukazały się w wydawnictwie To Tamto. Książka w pierwszym kontakcie zachwyca pełną detali i kolorów okładką, twardą oprawą i kwadratowym formatem. Książka jest dość gruba i posiada wszytą wstążeczkę-zakładkę. Wnętrze jest równie dopracowane – matowy, gruby papier oraz mnóstwo ilustracji i duże litery.

Pierwsze z opowiadań, to historia o wielorybie, który próbuje zaprzyjaźnić się z nowym bywalcem mórz i oceanów. Niestety, ten nie odpowiada, a dodatkowo przyprowadza swoich kolegów. W morzu robi się brudno i ciasno. Tym nie-przyjacielem jest plastikowa butelka. Historia ta nie tylko przedstawia problem zanieczyszczeń z ciekawego punktu widzenia, ale też daje dziecku realną szansę na pomoc zwierzętom. Jednym z bohaterów opowiadania jest też chłopiec, który postanawia zbierać śmieci wyrzucone na plażę, by pomagać morskim stworzeniom. Po każdym z opowiadań pojawiają się też rozkładówki z ciekawostkami naukowymi dotyczącymi omawianego tematu oraz poradami jak walczyć z wcześniej omówionym problemem. W przypadku Listu w butelce jest to problemem śmieci tworzących niemal wysypy na oceanach i to, jakim są zagrożeniem dla zwierząt. Świetnie, że na koniec czytelnicy dostają też wskazówki dotyczące radzenia sobie z tym problemem i pozytywne informacje mówiące o tym, jak wiele udało się już zmienić na lepsze.

Kolejnymi tematami opowiadań są wylesianie, zanieczyszczenie wód, wymieranie gatunków i ocieplenie klimatu. Na koniec wszyscy bohaterowie opowiadań obserwują lecący papierowy samolocik. To Matka Natura wysyła wiadomość do czytelników, by mieli świadomość, że są w stanie jej pomóc. Na tylnej okładce można znaleźć bardzo mądrą myśl Przyszłość nie jest jeszcze napisana, to dzieci będą odpowiedzialne za jej napisanie. Ta książka na pewno pomoże im napisać ją w pięknym świecie.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Ewelina Zielińska

Opowieści o tym, jak uratować planetę 
Casals Anna , Ferri Paolo
Okładka twarda
Data premiery: 2022-03-23
Liczba stron: 104
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa ToTamto

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent