Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Opowiastka o staruszku i psie czyli każdy potrzebuje przyjaciela – recenzja książki

Opowiastka o staruszku i psie opinia
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
O przyjaźni można pisać elaboraty. Z pewnością jednak nie to interesuje dzieci. Na początku swojej czytelniczej drogi szukają bowiem lektur krótkich, ale treściwych, które zainteresują, wywołają gamę emocji, przyciągną ilustracjami. Czy Opowiastka o staruszku i psie Barbro Lindgren to zatem właściwa książka dla najmłodszych?

W pewnym miasteczku żył miły, niepozorny staruszek, którego nikt nie szanował. Mimo życzliwości, jaką starał się okazywać innym, mieszkańcy odtrącali go i szydzili z niego. Jednak niezrażony, starszy pan postanowił porozwieszać ogłoszenia, licząc, że w ten sposób znajdzie przyjaciela. Dziesięć dni czekał na reakcję ludzi, siedząc na schodkach swojego domu i niejednokrotnie płakał z samotności. Kiedy jego nadzieja gasła, u progu domu zjawił się pies. Zwierzę pojawiało się każdego kolejnego dnia, zostając u staruszka coraz dłużej. Ich znajomość zaczęła się od ciastek, a z biegiem czasu przerodziła się we wspólne posiłki, spacery, rozmowy. Jednak pewnego dnia zwierzę zainteresowało się kimś jeszcze. Czy staruszek umiał podzielić się przyjacielem? A może wybrał samotność?

Opowiastkę o staruszku i psie można opisać tuzinem pozytywnych przymiotników, a i tak będzie to za mało, by w pełni oddać wartość lektury.Opowiastka o staruszku i psie

Choć objętościowo niewielka, historia jest piękna, ciepła i ponadczasowa. Autorka prostym językiem opisuje magiczną relację człowieka i psa – więź opartą na cierpliwości, zaufaniu, miłości, ale i lęku. Pozytywny odbiór ułatwia też kreacja bohaterów. Zarówno zwierzę, jak i staruszek, przedstawieni są jako dobroduszni bohaterowie, którzy zjednają sobie czytelników od pierwszego zdania.

Na pochwałę zasługuje również dokładny opis emocji głównego bohatera, którego życie zmienia się jak otaczają go przyroda, przechodząca w kolejne pory roku. Początkowo smutna, pełna żalu opowieść, przeradza się w wypełnioną nadzieją i przyjaźnią historię, z której dzieci dowiedzą się o pięknie relacji społecznych. Ta książka wywołuje całą gamę emocji – od tych smutnych, doprowadzających do łez, po pełne radości i uśmiechu momenty. Wzruszy nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale i niejedno starsze dziecko. Dodatkowo, pobudzi do refleksji i podkreśli terapeutyczną moc przyjaźni. Pokaże również jak radzić sobie z emocjami i poruszy nasze najdelikatniejsze struny.

Warto dodać, że książkę urozmaicają piękne ilustracje wykonane ręką Evy Eriksson, która w doskonały sposób oddała emocje bohaterów i ich przygody. Przedstawiony przez ilustratorkę staruszek wzbudza sympatię i litość, a pies wywołuje uśmiech na twarzy.

Książka Barbro Lindgren rozkocha w sobie każdego od pierwszych stron, a mimo braku wartkiej akcji i bogatych opisów, dzieci nie będą mogły się od niej oderwać. Dlaczego? W tej cieniutkiej książeczce kryje się bowiem całe piękno odkrywania przyjaźni.Opowiastka o staruszku i psie recenzja

Eliza Idczak

Opowiastka o staruszku i psie
tekst: Barbro Lindgren
ilustracje: Eva Eriksson
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
wiek 3+
Poznań 2021
17 x 20,5 cm
twarda oprawa
36 stron
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki

311 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent