Ogródki ze smakiem. Recenzja portalu

Znamy zwycięzców konkursu Ogródki ze smakiem!
📖 Czyta się średnio w 5 min. 🕑
Własny ogródek – choćby malutki – marzy się wielu osobom. Taki ogródek może być być zarówno działką niedaleko miejsca zamieszkania, jak i przestrzenią wydzieloną na tarasie, balkonie czy nawet… parapecie. Niektórzy to marzenie realizują dopiero na emeryturze, lecz coraz częściej w małych ogrodników przeistaczają się również dzieci ze szkół podstawowych czy przedszkoli. 

Powodów takiego zainteresowania ogrodnictwem można znaleźć przynajmniej kilka. Po pierwsze, nic nie dorówna smakowi dopiero co zerwanej z krzaczka malince, borówce, jeżynie i porzeczce oraz własnoręcznie wyhodowanej sałacie, marchewce, buraczkowi i pomidorkowi. Do tego dochodzi ogromna satysfakcja: „To jest moje, sam sadziłem, pielęgnowałam i takie piękne urosło!”. Dodatkowo, samodzielna uprawa warzyw i owoców to ogromna frajda, ale także pewność, że to, co jemy jest zdrowe i pochodzi z pewnego źródła – od nas samych!

Śmiało można rzec, że  własne ogródki  powinny być naszą przyszłością, a ich pielęgnacja wcale nie zajmuje tak wiele czasu i energii. Dowodem na to jest akcja edukacyjna Ogródki ze smakiem, którą zainicjowała marka Electrolux, namawiająca do mądrego korzystania z zasobów oraz proekologicznych wyborów.

Warto wspomnieć, że w ramach akcji w kwietniu 2022 roku marka zorganizowała ogólnopolski konkurs dla przedszkoli „Ogródki ze smakiem”, w którym nagrodą główną były ogródki warzywne. Celem konkursu było zaznajomienie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów.  O tym, jak interesujący, kształcący i ważny jest  temat świadczy fakt, że do pierwszego etapu konkursu „Ogródki ze smakiem” zgłosiło się ponad 300 przedszkoli z całej Polski, na które oddano aż 81 tysięcy głosów.

Ogródki ze smakiem. Recenzja portalu

Konkursowi towarzyszyło uruchomienie portalu o smakowitym tytule Ogródki ze smakiem i to był strzał w przysłowiową „dziesiątkę”. Portal skupia się na tematyce przybliżającej przedszkolom i rodzinom założenie własnego ogródka warzywnego – nieważne czy to na działce, czy na balkonie, wszak każdy znajdzie choć skrawek miejsca.

Zaglądając na strony serwisu dzieci zostają zachęcone do ogrodnictwa, które może być zarówno rewelacyjną zabawą , jak i nieść walor edukacyjny. Serwis pokazuje, jak ucząc dzieci ekologii przygotowujemy je do zdrowego życia i  uzmysławia nam wszystkim, jak ważne jest dbanie o przyrodę i najbliższe otoczenie. Trzeba też pamiętać, że dzieci mają bezpośredni kontakt z naturą, a uprawianie ogródka świetnie wpływa na kondycję fizyczną, poziom koncentracji oraz dobre samopoczucie. Ogródki poszerzają też wiedzę dzieci – coraz lepiej poznają procesy zachodzące w przyrodzie. I jeszcze jedna wartość dodana godna pochwały-  pociechy obserwując proces wzrostu roślin od samego nasionka czy malutkiej sadzonki, chętniej potem sięgają po owoce i warzywa.

Ideę inicjatywy najlepiej oddaje  znana i lubiana dziennikarka, miłośniczka roślin i ogrodów Maja Popielarska w słowach:
„Przez żołądek do serca i… głowy, a przy tym świetna zabawa i nauka. Nie ma lepszego sposobu by zachęcić dzieci do poznawania przyrody niż praca w stworzonym przez siebie ogródku. Ogródek warzywny jest doskonałym miejscem do poznawania tajemnic roślin i zwierząt, do uprawiania zdrowych i smacznych przekąsek czy ziół, które znajdą się na talerzach. Dania z własnej grządki od razu smakują lepiej! Widzę już rumieńce na twarzach dzieci,  gdy wyciągają z ziemi własnoręcznie zasianą (a właśnie – może zasadzoną?) i podlewaną marchewkę czy rzodkiewkę! Młode pokolenie ogrodników już łapie za grabki! A ja zakasuję rękawy i z przyjemnością będę przewodniczką dzieci, towarzysząc im w  spotkaniach z przyrodą. Trzeba koniecznie wykorzystać ogromną chęć poznawania, jaka drzemie w dzieciach. Tworzenie warzywnika to nie tylko rozrywka, to kształtowanie świadomych, mądrych ludzi, wrażliwych na potrzeby środowiska. Wierzę, że razem zrobimy wiele pięknych ogródków warzywnych, które nie będą miały przed dziećmi żadnych tajemnic.

Układ strony jest bardzo przejrzysty. Mamy tu trzy działy:  Materiały edukacyjne, Autorzy i eksperci oraz Informacje.

My skupimy się na pierwszym z nich – najbogatszym, który zawiera łatwe do pobrania pakiety materiałów dla nauczycieli wychowania przedszkolnego w postaci konspektów zajęć dla 5-latków i 6-latków oraz dla 2-latków i 3-latków, rozmowy z dyrektorkami zwycięskich placówek, kolorowanki, kalendarz prac w ogródku przedszkolnym rozpisany na miesiące maj, czerwiec i lipiec autorstwa Katarzyny Misiak z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie czy sam opis ogródka warzywnego, by od razu pobudzić wyobraźnię. Nie brakuje również  tekstów o oszczędzaniu zasobów i less waste autorstwa Kingi Bernat z Banków Żywności,  bezpłatnych przewodników na temat tego, jak założyć ogródek warzywny, co posiać i zasadzić w zależności od pory roku. A wszytko napisane w sposób zrozumiały – nic, tylko brać narzędzia i zakładać ogródek!

Zajrzyjcie zatem na stronę www.ogrodkizesmakiem.pl w poszukiwaniu inspiracji, niezależnie od tego, czy dopiero jesteście „raczkującymi” czy też wytrawnymi ogrodnikami – jestem pewna, że znajdziecie tam coś dla siebie! 

 

Monika Konieczny

Monika Konieczny

Na co dzień zabiegana mama nastolatków oraz zaangażowana redaktor od zadań codziennych i specjalnych. Z wykształcenia automatyk i matematyk, a z zamiłowania korektorka tekstów, miłośniczka literatury pięknej (zwłaszcza dziecięcej), muzyki operowej i filmowej oraz podróży małych i dużych. Niedawno odkryła nową pasję - ogród, w którym bez przerwy coś kopie, sadzi i przesadza, by świat był piękniejszy i bardziej kolorowy.

monikak@miastodzieci.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent