Nikt nie rodzi się czytelnikiem

📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Ponieważ wiemy, że w wielu rodzinach nie ma zwyczaju wspólnego czytania, próbujemy od kilku lat wprowadzić w bibliotekach inny wariant: czytanie dzieciom przez bibliotekarki, rodziców, dziadków i zaproszonych gości.

 

W naszej bibliotece największą pasją, którą zaraziłyśmy się na spotkaniu z panią Ireną Koźmińską prezesem fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom, jest zainteresowanie dzieci lekturą, pokazanie im piękna słowa mówionego i uroku wspólnego głośnego czytania. Obecnie realizujemy polsko-szwedzki projekt pod honorowym patronatem Ambasady Szwedzkiej pod nazwą Czytam, wiem, tworzę.  Jego celem jest ukazanie kultury dziecięcej, odzwierciedlającej szwedzkie podejście do dzieci i praw dziecka,  inspiratorką  których była Astrid Lindgren. Głównym celem projektu jest zwiększenie czytelnictwa wśród dzieci, również poprzez film, teatr i sztukę plastyczną.

 

Dzieci siedzące w zaczarowanym kręgu przyjaźni słuchają książek Astrid Lindgren; Dzieci z Bullerbyn, Fizia Pończoszanka, Emil ze Smolandii, Ronja córka zbójnika, Braci Lwie Serce. Po przeczytaniu fragmentu książki prowadzimy rozmowy o optymizmie, humorze, samodzielności, empatii i szacunku do starszych, odpowiedzialności, odwadze, miłości, szlachetności, mądrości i wdzięczności. Każde spotkanie zakończone jest warsztatami plastycznymi lub teatralnymi, polegającymi na wspólnym wykonywaniu makiet, rysunków lub odgrywaniu scenek z poznanego tekstu.

 

W każdy poniedziałek o 16:00, spotykają się członkowie Klubu Motyli Książkowych, czyli dzieci 2 –6 letnie i ich rodziny, którzy przychodzą do naszej biblioteki aby wspólnie czytać i bawić się. Każde spotkanie zaczyna się czytaniem,  często przerywane gorącymi dyskusjami, następnie pod okiem rodziców i bibliotekarek dzieci rysują postaci z bajek, wycinają, malują, kleją, itp. Kończymy wspólnymi zabawami przy muzyce. Wiadomość o naszych spotkaniach zatacza coraz szersze kręgi, rodzice dowiadują się o nich „pocztą pantoflową” i na prawie każdym spotkaniu pojawiają się nowe rodziny, które udaje się nam przekonać że jest tylko jeden skuteczny sposób, aby uczynić czytanie równie lub bardziej atrakcyjnym od telewizji – jest to głośne czytanie dziecku w przyjaznej atmosferze. Dziecko czuje się wtedy ważne i kochane, jego wiedza językowa i ogólna poszerza się i za kilka lat bez trudu i chętnie samo sięgnie po książkę.

 

Wszechobecność telewizji, gier komputerowych i Internetu powodują, że co piąty polski nastolatek- wg badań prof. Z. Kwiecińskiego z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu – jest funkcjonalnym analfabetą, czytanie jest dla niego zbyt trudne i zbyt nudne. Aby zainteresować tę grupę wiekową literaturą, pięknem słowa mówionego i czytaniem, podejmujemy wiele nowatorskich i nietypowych działań. Już  trzeci rok z rzędu, wzorem bibliotek czeskich, organizujemy Noc z Andersenem, olbrzymie przedsięwzięcie, które jest możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi. Czterdzieścioro dzieci spędza w bibliotece czarodziejską, magiczną i  niezapomnianą noc na zabawach, konkursach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, czytaniu i czacie internetowym z uczestnikami podobnych nocy w innych krajach. Zainteresowanie tą imprezą przechodzi wszelkie oczekiwania, już dwa tygodnie wcześniej lista uczestników jest zamknięta, a chętni pytają codziennie czy aby ktoś nie zachorował. W tym roku zaczynamy czytać nastolatkom, są to grupy młodych ludzi z zaprzyjaźnionych gimnazjów, które razem z opiekunami przychodzą aby wspólnie z nami głośno czytać. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom uda się nam przekonać ich, że książki i czytanie mogą pomóc w pokonaniu wielu problemów wieku dorastania.

 

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Wszystkich, którym leży na sercu przyszłość naszych dzieci zapraszamy, aby przychodzili do nas ze swoimi pociechami, albo sami organizowali podobne spotkania, gdyż głośne czytanie dzieciom jest najlepszym sposobem wspólnego spędzania czasu i najlepszą inwestycją w ich przyszłość.

Polecamy również Czytanie od narodzin  oraz Czytajmy baśnie!

 

 

 

 

Autor tekstu : Gabryela Ferdyn Kierownik filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent