UD

Niesamowita podróż Tobiasza. Recenzja książki

Niesamowita podróż Tobiasza - historia wielkiej wyprawy
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Podziwiam autorów którzy o tematach trudnych potrafią pisać w sposób lekki i szczery. Bardzo lubimy sięgać po takie książki, bo prowokują dzieci do pytań, tworzą podstawę do rozmowy o tym, co nie zawsze jest proste i oczywiste. Niesamowita podróż Tobiasza  jest właśnie taką książką.

Dedykowaną dzieciom od lat 5 Niesamowitą podróż Tobiasza przeczytałam z czterolatkiem, który nie jest fanem dłuższych książek. Ta przygoda wciągnęła go jednak niebywale i lekturę ukończyliśmy po kilku dniach. Myślę, że tematyka książki może zainteresować również dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Starszaki na pewno wyniosą z niej więcej. Choć autor posługuje się prostym słownictwem i upraszcza pewne sprawy, niektóre kwestie trudno jest wytłumaczyć dociekliwemu maluchowi. Dlaczego?

Niesamowita podróż Tobiasza to historia rodziny, która trochę wyróżnia się na tle innych mieszkańców miasta.

Przez wiele lat nikt nie zwracał na to uwagi. Jednak przyszedł dzień, gdy prezydent Republiki Okrągłych Brzuszków uznał, że wszyscy z trójkątnymi brzuszkami powinni znaleźć sobie inne miejsce do życia. W takiej rodzinie żyje właśnie siedmioletni Tobiasz. Ich życie z dnia na dzień legnie w gruzach. Na szczęście są kochającą się rodziną, która wierzy, że gdzieś na świecie istnieje kraina, w której będą mogli być szczęśliwi. Nim uda im się osiągnąć cel zostaną przegonieni z niejednego kraju, poznają wielu przyjaciół i przeżyją sporo przygód.

Przygody te relacjonuje mały Tobiasz. Dzięki temu, że autor przemawia do czytelnika dziecięcym głosem chłopca, nawet dramatyczne sytuacje są opisane w sposób przystępny, a nawet zabawny. Dla Tobiasza najważniejsze jest to, że jest z rodzicami, którzy zapewniają, że wszystko skończy się dobrze, a po drodze poznaje nowych towarzyszy, ukochanych przez siebie, kosmicznych zabaw.

Choć w książce pojawiają się tematy nietolerancji, wojny czy uchodźstwa, to główny wydźwięk opowieści jest pozytywny.

Rodzinne ciepło, życzliwość i przyjazne nastawienie rodziny Tobiasza jest zaraźliwe. Wszystko dobrze się kończy i nawet negatywni bohaterowie przechodzą w trakcie książki przemianę. To niezwykle wartościowa pozycja, którą polecamy do wspólnego czytania.

Ewelina Zielińska

Niesamowita podróż Tobiasza
Radek Żydonik,
Wydawnictwo Skrzat 
Format: 165×240 mm
Objętość: 64 str.
Oprawa: twarda
Pierwsze wydanie: 2020
Kategoria wiekowa: 5+

465 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent