Zapraszamy do Klockowni!
UD

Nastoletnie wyzwania – recenzja książki „Pawełek i cała reszta”

pawełek i reszta recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Pierwszy dzwonek wybrzmiał ponad miesiąc temu. Na koncie uczniów sporo kartkówek, sprawdzianów, ocen, ale i cały wachlarz różnych przygód, które wywracają szkolny świat do góry nogami. Najważniejsze jest jednak to, że wrzesień ponownie przywiał na szkolne korytarze frajdę, uśmiechy i nowe przyjaźnie. Zupełnie jak w książce Jacka Galińskiego Pawełek i cała reszta.

Pawełek to uczeń klasy V, którego kochają przygody. W nowym roku szkolnym zdaje się, że będzie ich całkiem sporo, gdyż do klasy trafia Nowy. To za jego sprawą Pawełek ma w końcu okazję zagrać w popularną strzelankę, a także nauczyć się czegoś o psach, których tak zawsze pragnął. Poznaje też wady i zalety demokracji, staje oko w oko z niebezpieczeństwem i musi zmierzyć ze sporą ilością zagadkowych sytuacji. Na szczęście chętnych do pomocy nie brakuje.

Pawełek i cała reszta to opowieść pełna humoru, która wciąga w nastoletni świat.

Każdy z dziesięciu rozdziałów opowiada o innym wydarzeniu, jakiemu musiał podołać chłopiec wraz z przyjaciółmi. Akcja raz przyspiesza, raz zwalnia, a przez całą książkę przeprowadza czytelnika zrozumiały język, przewrotnie opisujący szkolne problemy. Choć prosty, nie traci na ekspresyjności i atrakcyjności.

Główny bohater w parze z przyjaciółmi wpada w kłopoty, czasem wykazuje się nie lada odwagą, a czasem jest po prostu dzieckiem, które kłóci się, obgaduje i samodzielnie stara się rozwiązać nastoletnie problemy. Tak skonstruowana fabuła sprawia, że książkę chce się przeczytać od razu. Zachęcają też bohaterowie, którzy choć odbiegający od ideału, zapewniają chwilę wytchnienia i pozwalają spojrzeć na szkolne osobistości z zupełnie innej perspektywy.

Są w tej powieści również elementy dydaktyczne, które sprawią, że dorośli polecą ją dzieciom – książka w przyjemny sposób uczy odpowiedzialności, zasad bezpieczeństwa i lojalności wobec przyjaciół.

Pawełek i cała reszta  Jacka Galińskiego to lekka lektura na kilka wieczorów. Zerknijcie do książki, by przekonać się ile humoru była w stanie pomieścić.

Eliza Idczak

Pawełek i cała reszta
Autorka: Jacek Galiński
Premiera: 2022
Liczba stron: 208
Oprawa: twarda
Format: 135×202 mm
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Mięta

237 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent