Metoda Montessori do trzeciego roku życia. Recenzja książki dla rodziców

Montessori do trzeciego roku życia - książka dla rodziców
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Metoda Montessori staje się coraz popularniejsza. To dlatego, że coraz więcej rodziców dokształca się, szuka pomysłów i inspiracji, wsparcia w codziennych wychowawczych trudach. Taką formą wsparcia i źródłem inspiracji jest właśnie poradnik Metoda Montessorii do trzeciego roku życia Charlotte Poussin.

Nie jest to pierwsza książka tej autorki wydana w Polsce. Być może znacie już poradnik Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie, który również ukazał się dzięki wydawnictwu RM. Tym razem Charlotte Poussin skupia się jednak na wprowadzaniu elementów montessoriańskich w pierwszych trzech latach życia, a nawet przed narodzinami.

Największą zaletą tej publikacji jest jej wysoki poziom merytoryczny oraz przejrzysty układ treści. Sprawia to, że książka jest przyjemną i wciągającą lekturą zarówno dla osób nie znających postaci Marii Montessori, jak i dla tych, którzy mają już pewną wiedzę.

W trakcie lektury dowiecie się, jak rozwija się dziecko. Jednak nie jest to typowy informator o tym, kiedy nasz szkrab usiądzie, a kiedy zacznie chodzić. Etapy rozwoju opisane są przez pryzmat tego, co o niemowlętach i maluchach pisała Maria Montessori.

Uwrażliwia czytelnika na to, jak chłonny i plastyczny jest umysł w pierwszych latach życia, jak istotne jest uważne obserwowanie dziecka i reagowanie na jego potrzeby.

Najważniejszy i najbardziej rozbudowany rozdział poradnika dotyczy wprowadzania metod montessoriańskich w domu.

Autorka omawia wiele codziennych czynności takich, jak jedzenie czy sen, podpowiada jak urządzić pokój, a potem całe mieszkanie, by ułatwić dziecku swobodną eksplorację terenu. W trakcie lektury niejednokrotnie wspomina ona o trudnych zachowaniach małych dzieci, tłumacząc z czego wynikają i jak powinniśmy na nie reagować.

W rozdziale tym nie zabrakło też pomysłów na rozwijające zabawy.

Metoda Montessorii do trzeciego roku życia to kopalnia wskazówek i rad, w której każdy rodzic znajdzie coś dla siebie. Warto sięgnąć po tę książkę, by zrozumieć, że samodzielność i pewność siebie naszego dziecka kształtujemy już od pierwszego dnia życia.

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Ewelina Zielińska

Metoda Montessori do trzeciego roku życia
Autor: Charlotte Poussin
Liczba stron: 172
Format: 165×235 mm
Oprawa: Oprawa miękka
ISBN: 978-83-7773-969-3
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2018

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent