Metoda Montessori do trzeciego roku życia. Recenzja książki dla rodziców

Montessori do trzeciego roku życia - książka dla rodziców

Metoda Montessori staje się coraz popularniejsza. To dlatego, że coraz więcej rodziców dokształca się, szuka pomysłów i inspiracji, wsparcia w codziennych wychowawczych trudach. Taką formą wsparcia i źródłem inspiracji jest właśnie poradnik „Metoda Montessorii do trzeciego roku życia” Charlotte Poussin.

Nie jest to pierwsza książka tej autorki wydana w Polsce. Być może znacie już poradnik „Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie”, który również ukazał się dzięki wydawnictwu RM. Tym razem Charlotte Poussin skupia się jednak na wprowadzaniu elementów montessoriańskich w pierwszych trzech latach życia, a nawet przed narodzinami.

Największą zaletą tej publikacji jest jej wysoki poziom merytoryczny oraz przejrzysty układ treści. Sprawia to, że książka jest przyjemną i wciągającą lekturą zarówno dla osób nie znających postaci Marii Montessori, jak i dla tych, którzy mają już pewną wiedzę. 

W trakcie lektury dowiecie się, jak rozwija się dziecko. Jednak nie jest to typowy informator o tym, kiedy nasz szkrab usiądzie, a kiedy zacznie chodzić. Etapy rozwoju opisane są przez pryzmat tego, co o niemowlętach i maluchach pisała Maria Montessori.

Uwrażliwia czytelnika na to, jak chłonny i plastyczny jest umysł w pierwszych latach życia, jak istotne jest uważne obserwowanie dziecka i reagowanie na jego potrzeby.

Najważniejszy i najbardziej rozbudowany rozdział poradnika dotyczy wprowadzania metod montessoriańskich w domu.

Autorka omawia wiele codziennych czynności takich, jak jedzenie czy sen, podpowiada jak urządzić pokój, a potem całe mieszkanie, by ułatwić dziecku swobodną eksplorację terenu. W trakcie lektury niejednokrotnie wspomina ona o trudnych zachowaniach małych dzieci, tłumacząc z czego wynikają i jak powinniśmy na nie reagować.

W rozdziale tym nie zabrakło też pomysłów na rozwijające zabawy.

„Metoda Montessorii do trzeciego roku życia” to kopalnia wskazówek i rad, w której każdy rodzic znajdzie coś dla siebie. Warto sięgnąć po tę książkę, by zrozumieć, że samodzielność i pewność siebie naszego dziecka kształtujemy już od pierwszego dnia życia.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Ewelina Zielińska

Metoda Montessori do trzeciego roku życia
Autor: Charlotte Poussin
Liczba stron: 172
Format: 165×235 mm
Oprawa: Oprawa miękka
ISBN: 978-83-7773-969-3
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2018

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie