Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

TEK. Nowoczesny jaskiniowiec. Recenzja książki

tek_nowoczesny_jaskiniowiec_podaj_kodtek_nowoczesny_jaskiniowiec_strona_1tek_nowoczesny_jaskiniowiec_strona_2tek_nowoczesny_jaskiniowiec_strona_3tek_nowoczesny_jaskiniowiec_okladka_tyl TEK. Nowoczesny jaskiniowiec recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

TEK to mały troglodyta, który nie chce wyjść ze swojej jaskini. Tkwi w niej przyklejony do…telefonu, tabletu i konsoli do gier. Pochłonięty wirtualnym światem, zapomina, że w realu czekają na niego prawdziwi przyjaciele i piękno przyrody, które warto podziwiać.

TEK – choć został zilustrowany jako faktycznie człowiek jaskiniowy z odległych czasów  – tak naprawdę jest ucieleśnieniem niejednej współczesnej osoby.

Książka TEK. Nowoczesny jaskiniowiec od razu przyciąga wzrok. Intryguje już sam tytuł. Uwagę zwraca okładka, która przypomina tablet. Ciekawie zaprezentowana pod względem graficznym, też nie rozczarowuje zawartością. Pomysł i sposób realizacji jest ciekawy, zabawny, a jednocześnie bardzo potrzebny i ważny. 

Książkę otwierają słowa: Dawno, dawno, ale to naprawdę bardzo dawno temu albo może wczoraj…. Mamy więc tutaj tradycyjny sposób rozpoczynania bajek, jednocześnie nawiązujący do teraźniejszości. Długie godziny spędzane w sieci, za mało aktywności fizycznej, rozmów i zajęć offline, mnóstwo bodźców, różnorodność gadżetów, które trudno odłożyć na bok – to przecież rzeczywistość niejednego współczesnego jaskiniowca.

Bardzo podoba mi się sposób, w jaki książka pokazuje, co traci młody człowiek zamykając się w swoim nowoczesnym, technologicznym świecie. Za pomocą prostych przykładów obrazuje piękno świata,  które bywa niedostrzegane. Zwraca uwagę na pozornie drobne czynności i zajęcia, które tak naprawdę sprawiają wiele radości, tylko łatwo o tym zapomnieć, gdy czas i energię pochłaniają gadżety. Pokazuje też rolę i wartość przyjaźni i relacji międzyludzkich. A wszystko to z nutą humoru, bez moralizatorskiego zacięcia i grożenia palcem, które mogłoby odstraszyć młodych.

Czy uda się wyciągnąć TEKA z jaskini? Sprawdźcie sami! Polecam i dzieciom, i dorosłym.

TEK. Nowoczesny jaskiniowiec
Autor: Patrick McDonnell
Tłumaczenie: Grażyna Chamielec
Liczba stron: 32
Format: 18,4 x 23,5 cm
Oprawa: twarda
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Kinderkulka

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno

Słowo pisane to jej pasja. Ma doświadczenie w pracy w mediach i w branży marketingu internetowego. Jest mamą Martynki i Antosia. Każdego dnia wspólnie pochłaniają książki. Dla Miasta Dzieci przygotowuje m.in. recenzje nowości wydawniczych. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent