Malutki Lisek i Wielki Dzik. Porządki – recenzja komiksu dla dzieci

Malutki lisek wielki dzik porządkior recenzja komiksu dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Niedawno trafił w nasze ręce siódmy tom przygód Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika autorstwa Bereniki Kołomyckiej. Choć piękne artystyczne ilustracje tego komiksu widziałam wielokrotnie, to nie mieliśmy okazji cieszyć się jego lekturą w rodzinnym gronie, aż do teraz.

Siódmy tom komiksowej serii nosi tytuł Porządki i składa się on z czterech osobnych historii. Wszystkie toczą się w lesie i okolicy, a ich bohaterami są leśne zwierzęta. Jeśli, tak jak my, nie zdążyliście poznać wcześniejszych historii, nie martwcie się. Te komiksy można czytać niezależnie od siebie. W siódmym tomie bohaterowie stają przed niemałą katastrofą – powódź zalewa ich dolinkę. A gdy woda odchodzi pozostawia po sobie sporo bałaganu, który przysparza mieszkańcom nieoczekiwanych problemów. Oczywiście wszystkie udaje im się rozwiązać. Jedne samodzielnie, inne z pomocą przyjaciół, zwykle jednak w dość zaskakujący i skłaniający do refleksji sposób.

Malutki Lisek i Wielki Dzik to historie skłaniające do refleksji i rozmów.

Nietrudno w trakcie lektury zacząć zastanawiać się nad tematami wręcz filozoficznymi. Z jednej historii wynika, że często, mimo najlepszych starań, nie zmienimy czyjejś natury. Inna pozwala nam się zastanowić czy bycie perfekcjonistą i pracusiem jest najlepszą drogą do szczęścia? I czy każdy musi mieć ambicje, by być najlepszym? Nam niezwykle spodobała się przygoda borsuka, która pokazuje, że w życiu warto wejść na drogę minimalizmu.

Filozoficznym, życiowym rozważaniom sprzyjają artystyczne ilustracje autorki, wyróżniające się na tle klasycznych komiksowych rozkładówek. Muszę przyznać, że jest to wizualna uczta dla oka. Nawet kolory tekstów w chmurkach są tu dobrane w przemyślany sposób.

Wysoki poziom artystyczny zarówno ilustracji, jak i tekstu sprawia, że choć komiksowa seria o Malutkim Lisku i Wielkim Dziku dedykowana jest najmłodszym, to obcowanie z nią sprawi przyjemność każdemu wrażliwemu czytelnikowi.

Ewelina Zielińska

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Porządki. Tom 7
Wydanie: 2021
Autor: Berenika Kołomycka
Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Egmont

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent