Kowal i Diabeł – Józef Lompa, recenzja książki

Kowal i diabeł. Bajki - Józef Lompa
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Należę do osób lubiących bajki i baśnie regionalne, więc korzystam z każdej okazji, by znaleźć kolejną perełkę. Józef Lompa to śląski pisarz tworzący w XIX wieku, a jego bajki mają cudowny klimat tamtych czasów. Nie przekonuje mnie twierdzenie, że język nie jest zrozumiały dla współczesnego czytelnika i nie lubię unowocześnionych form.

Nauczyłam dzieci bawić się językiem i słowami, które w ich uszach brzmią dziwnie. To dopiero frajda słuchać bajki, znaleźć nieznane słowo i spróbować odgadnąć co ono może oznaczać. Ze starszymi dziećmi tworzymy „Słownik wyrazów dawnych”.

Tom zawiera trzy bajki: Kowal i Diabeł, Nurek i Zwycięzca na turnieju czerpiące z opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenia, zawierających elementy humorystyczne, jak i pouczające. Mimo upływu lat pewne wartości pozostają uniwersalne, aktualne, choćby dobre uczynki, dotrzymywanie obietnic, pracowitość czy odwaga.

„W domu się smucił. Żona rzekła: Cóżeś taki smutny, kiedy tyla ryb masz? – a on jej odpowiedział, że musi za tydzień syna nurkowi oddać.

Tydzień przeminął, wziął chłopca z wielkim lamentem i zawiódł nad jezioro. Tam znalazł się nurek do niego, odebrał chłopca i plusknął z nim we wodę”.

Ciekawostką jest, że Józef Lompa współpracował z Karolem Weinholdem, uczniem Jakuba Grimma, co da się dostrzec w jego twórczości. Treści bajek nie chcę zdradzać, napiszę natomiast, że my czytałyśmy je z przyjemnością. Całości dopełniają niepowtarzalne ilustracje Jolanty Różackiej, kolorowe, takie, jakie pamiętam z dzieciństwa.

Polecam dla wszystkich miłośników bajek i baśni, poszukujących utworów mniej popularnych. Na pewno stanie się ozdobą półki z dziecięcą literaturą.

Kowal i Diabeł
Autor: Józef Lompa
Ilustracje: Jolanta Różacka
Wydawnictwo: Ursines