Komunikacja z dzieckiem

Komunikacja-z-dzieckiem
📖 Czyta się średnio w 4 min. 🕑
– umożliwisz dziecku i sobie lepsze wzajemne zrozumienie, opierając relacje na szacunku dla obu stron
Czyż nie Janusz Korczak powiedział – Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak, ludźmi są, a nie lalkami: można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas"

– połączysz miłość rodzicielską z wymaganiami stawianymi dziecku, co ułatwi mu wchodzenie w kolejne etapy życia
I jeszcze raz za Januszem Korczakiem – Dziecko zostało uznane za człowieka, za istotę, z którą trzeba się liczyć, której nie wolno wieść na smyczy, lecz należy kierować nią umiejętnie, z rozwagą, wysiłkiem umysłu, uczucia i woli

– pomożesz dziecku w budowaniu swojej odrębności w oparciu o jasny system wartości, tworząc bezpieczny i przewidywalny świat
Czyż rolą rodzica nie jest stawianie granic, a rolą dziecka ich przesuwanie i tak aż dotrze bezpiecznie dorosłości?

– będziesz mniej krzyczeć, sarkać, zamartwiać się i odpuszczać tkwiąc w starych, niesprawdzających się nawykach
Czy zastanawiałaś się ile czasu odzyskasz na okazywanie dziecku swojej miłości, czułości, łagodności?

– stworzysz dla siebie i Twojego dziecka platformę, na której dorosły człowiek spotka się z przyszłym dorosłym człowiekiem
Jak mawiał Janusz Korczak – Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć. Pamiętaj, że my ich nie znamy– ale możemy poznać, czyż nie?

– odczujesz na sobie skutki różnorodnych sposobów komunikowania, mogąc wybrać ten, który będzie dla Ciebie najbardziej przydatny i naturalny
Być w skórze drugiego człowieka to spojrzeć na świat innymi oczami, to zrozumieć i pojąć, że każdy mówi o swoich uczuciach i potrzebach?

– dowiesz się jak wprowadzać w życie to co w wychowaniu Twojego dziecka jest dla Ciebie najważniejsze, a dla niego najbardziej przydatne
Każde dziecko jest inne, każde dziecko wychowujesz po raz pierwszy, czyż prawdziwy wychowawca to nie ten, który ciągle pogłębia swoją wiedzę?

– wesprzesz Twoje dziecko w kształtowaniu dobrych, skutecznych nawyków komunikowania się z sobą i drugim człowiekiem
Nawyki z dzieciństwa i młodości, czyż nie o ich zmianie właśnie mowa?

– doświadczysz radości wychodzenia z konfliktów bez niepotrzebnych dla obu stron strat moralnych
Czyż kłótnia nie jest wymianą emocji, w której my chronimy dziecko, a dziecko nam pokazuje, że jest bardziej samodzielne niż myślimy?

A jeśli połączysz to dodatkowo ze wspólnym wypoczynkiem w towarzystwie innych mam tak samo przejętych wychowaniem dziecka jak Ty, to będziesz miała piękną, energetyzującą jesień z wycieczkami, rozmowami, przedłużonym praktykowaniem nowych umiejętności oraz obserwowaniem ich skuteczności u siebie i innych.

Aby nową umiejętność przełożyć w nawyk, trzeba wielu powtórzeń, wielu obserwacji, przypomnień i środowiska, które będzie Cię w tym wspierać.

Tajgołka to pełna harmonii, przyjazna rodzinom z dziećmi przestrzeń relaksu, zarówno dla ducha jak i ciała. Oddalona od codziennego zgiełku Tajgołka leży w Tatrach (k. Małego Cichego), na leśnej polanie, między potokami, z pięknym widokiem na góry. Nieduże domki w podhalańskim stylu zostały zbudowane specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi. To właśnie tu zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu jak i poszukujący wyciszenia w otoczeniu przyrody znajdą coś dla siebie.

Duża przestrzeń i okoliczne atrakcje pozwalają dzieciom aktywnie wypocząć i poznać górską naturę, zaś organizowane przez gospodarzy warsztaty kreatywne i praktyczne zapewniają spędzenie czasu poprzez zabawę, naukę i doświadczanie.

Autor tekstu : Joanna Frankiewicz, Tajgołka

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent