Trzecia edycja konkursu Edukacja Ekologiczna jest sztuka

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach. Recenzja

Nasza-paczka-i-niepodległość
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑

A nawet jeśli posiadamy wiedzę na ten temat, brakuje nam pomysłu, aby przedstawić ją najmłodszym w taki sposób, by uświadomili sobie, jak te święta dla nas, Polaków, są ważne. Po przeczytaniu książki Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach Zofii Staneckiej z opowieściami o historii naszego kraju dorośli nie będą mieć najmniejszego problemu. Jestem też przekonana, że jej mali odbiorcy będą im przypominać, kiedy trzeba wywiesić przed domem biało-czerwoną flagę.

W Polsce wychowanie patriotyczne jest trudnym zadaniem.
Wiele jest takich rodzin, w których o świętach narodowych i historii naszego kraju w ogóle się nie mówi. Tylko w nielicznych domostwach 11. listopada lub 2. maja powiewają polskie flagi. Dorośli jednak powinni zadbać o to, by dzieci wiedziały jak najwięcej o państwie, w którym mieszkają. Niezależnie od poglądów na temat działań polskich polityków, powinni uczyć najmłodszych szacunku do symboli narodowych, zaś wywieszanie flagi przed domem podczas świąt państwowych, powinno stać się chwilą uroczystą i doniosłą. Dzięki takim działaniom dbać będą o budowanie tożsamości narodowej dzieci i ich poczucia przynależności do społeczności, w której żyją.

Zofia Stanecka napisała książkę zabawną i spełniającą potrzeby małych czytelników. Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach jest opowieścią o świętach narodowych, ale nie tylko. Każdy rozdział skonstruowany został w taki sposób, iż w pierwszej części pojawia się opowiadanie o przygodach Jacka, Malinowskiego, Jagody, Maśki, Wiktora, Dziadka i ich kolegów. Główni bohaterowie tworzą jedną paczkę. Wybudowali bazę, w której spędzają czas wolny. Każda z ich przygód staje się pretekstem do rozmowy z Dziadkiem o świętach narodowych i historii Polski. We wspominanych tu opowiadaniach nie znajdziecie nudnego wykładu, który miałby poszerzać wiedzę historyczną. Wszystkie informacje, bardzo zresztą dla czytelnika istotne, przedstawione zostały w zabawny sposób, tak by pokazać jak ważne są wartości łączące przedstawicieli poszczególnych społeczności, a czasem i największych wrogów.

Drugą cześć rozdziałów stanowią dokładne omówienia każdego z przedstawianych świąt, poprzez umieszczenie ich w szerokim kontekście historycznym. Także i tutaj pojawia się mnóstwo dobrego humoru, anegdot i ciekawostek, które pozwolą uczniom zabłysnąć w szkole zwłaszcza na lekcji historii. Dzięki książce Zofii Staneckiej mali czytelnicy zdobędą wiedzę na temat – Narodowego Święta Niepodległości, Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Wolności i Praw Obywatelskich oraz Święta Wojska Polskiego. Dopełnieniem opowiadanych historii są zabawne i dookreślające przekazywane informacje ilustracje Daniela de Latoura.

Nasza Paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach jest zbiorem opowiadań, które pozwalają poszerzać wiedzę na temat polskich świąt narodowych i historii naszego kraju. Zofia Stanecka znalazła sposób na to, by dzieci z zainteresowaniem czytały o historii Polski i jednocześnie uświadamiały sobie, jak ważne są symbole i święta narodowe. Pisarka stworzyła też dzięki temu bardzo przydatne narzędzie, pozwalające na wspieranie wychowania patriotycznego najmłodszych. Po przeczytaniu tej książka, wszystkie dzieci przypominać będą o wywieszaniu flagi przed domem w każde święto narodowe.

Magdalena Żerek
www.czytamto.pl

Zofia Stanecka
Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Egmont, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Warszawa 2014
Więcej informacji: http://www.muzeumpilsudski.pl/

Autor tekstu : Magdalena Żerek

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:flagi