Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Dzieci postrzegają śmierć jako proces odwracalny. Kiedy tak się nie dzieje, w nagły sposób tracą fizyczną i emocjonalną stabilność. Obniżenie poziomu negatywnych emocji może odbyć się poprzez spojrzenie na temat śmierci z innej perspektywy, na przykład znad kart książki Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór Jarosława Mikołajewskiego. Publikacja szanuje bowiem wagę dziecięcych pytań, które stają się podstawą dla dalszej rozmowy.

Kasia, bohaterka historii, to dziewczynka przyjaźniąca się ze swoim sąsiadem, panem Janem. Razem ze staruszkiem często przesiaduje na ławce i karmi gołębie, prowadząc żartobliwe rozmowy, na które mężczyzna zawsze ma czas. Pewnego dnia pan Jan znika, a kiedy wraca, nie jest już taki jak wcześniej. Zapomina jak dziewczynce na imię, jest łysy, a podczas karmienia ptaków bardzo trzęsą mu się ręce. Mimo wszystko nadal zachowuje dobry humor i pogodę ducha. Kiedy Kasia zaczyna zadawać pytania o nieobecność mężczyzny, ich rozmowy schodzą na tematy starości i umierania. Pan Jan prowadzi jednak rozmowę w subtelny sposób, opowiadając małej sąsiadce o podróży, w którą chce wyruszyć z Pangórem. Kim on jest? Zagadka rozwiąże się na ostatnich stronach książki.

film

Książka Jarosława Mikołajewskiego podejmuje jeden z najtrudniejszych tematów, jakie dorośli powinni omówić ze swoimi dziećmi – temat starości i umierania.

Poprzez wzruszającą relację mężczyzny z dziewczynką, publikacja przypomina jednak, by spojrzeć na nie z dystansem i przypomnieć sobie, że dzieci nie oczekują skomplikowanych wyjaśnień, a delikatności dostosowanej do wieku. Wprowadzenie postaci Pana Jana, którego dziewczynka nazywa Panjan, kreuje atmosferę akceptacji i nadziei. Zabieg sprzyja przedstawieniu umierania jako podróży, często w towarzystwie kogoś bliskiego, kto na nas czeka. Łagodny język, wyróżnienie pytań dziewczynki czerwonym kolorem i prosta fabuła ułatwiają zrozumienie historii i przekazanie tego, co najważniejsze.

Publikację zdobią symboliczne ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej, wykonane metodą kolażu. Przeglądając kolejne strony czytelnik obserwuje niesamowite połączenie stylów. Jest ołówek, kredki, wycinki z gazet. Różnorodność urozmaica historię i dodaje jej tajemniczości.

Eliza Idczak 

Kiedy kiedyś, czyli czyli Kasia, Panjan i Pangór
Jarosław Mikołajewski
Liczba stron: 32
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Słowne

829 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent