Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie. Recenzja książki

Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie. Recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Czasem jedna, niepozorna paczuszka może zmienić wszystko. A kiedy zawiera w sobie odrobinę magii, każde zmartwienie odchodzi w zapomnienie. W książce Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie główny bohater wręcza czytelnikowi niespodziankę pełną ważnych nauk, z którymi łatwiej iść przez życie.

Jaś to wesoły, otwarty na świat sześciolatek, który mieszka ze swoimi rodzicami w domu pod dużym miastem. Niestety w ostatnich dniach tata, z którym często się bawił, stał się zapracowany i smutny. Chłopiec nie ma pojęcia co mogło się wydarzyć, ale pragnie go wspierać. Na pomoc przychodzi paczka – prezent właścicieli antykwariatu z okazji rozpoczęcia przez chłopca zerówki. W środku Jaś znajduje dwie, wydawać by się mogło zwyczajne, maskotki. Zawiedziony chce schować je do szafy, kiedy nagle jedna z nich… przemawia! To dopiero początek niespodzianek. Zabawki pomagają bowiem chłopcu przenieść się do magicznej krainy Kuligolandii, w której można znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Czy Jaś poradzi sobie z czekającymi na niego wyzwaniami? Czy odnajdzie skarb? Sięgnijcie po książkę i przekonajcie się sami.

Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie to przygodowo-dydaktyczna książka Wojciecha Babloka, skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.Recenzja Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie

Z uwagi na niewielkich rozmiarów czcionkę i złożone zdania, przeznaczona jest do wspólnego, rodzinnego czytania. Obecność dorosłych będzie też niezastąpiona podczas omawiania poruszanych przez autora tematów dążenia do celu, nieprzejmowania się zdaniem innych, współpracy i cierpliwości.

Opowiadanie czyta się przyjemnie, choć z pewnym wysiłkiem. Można odczuć, że autor nie nabył jeszcze lekkości pióra i dopiero zaczyna przygodę z publikacjami dla dzieci. Mimo to łatwo nadążyć za akcją utworu, a dopasowany do dziecka język pomaga w zrozumieniu lektury. Dodatkowo ciekawe ujęcie tematu i opis niesamowitych miejsc poruszających wyobraźnię z pewnością znajdą swoich wielbicieli.

Oprócz wątków moralizatorskich i wywołania dziecięcej radości, autor stara się również zainteresować dorosłych.

To dla starszych czytelników wpleciono w tekst opowiadania popularne cytaty z filmów „Miś”, „Seksmisja”, czy „Chłopaki nie płaczą”, znanych kabaretów i piosenek. Niestety coś, co miało być niewątpliwym atutem publikacji, zaniża wartość opowiadania. Fragmenty są niezrozumiałe i wtrącone w nieodpowiednim momencie, nie zawsze pasują do całościowej wypowiedzi bohaterów, co utrudnia płynne czytanie.

Moje wątpliwości budzi też główny bohater. Odważny i rezolutny sześciolatek, którego wiedza zaskakuje, jest zbyt idealny, by mógł być prawdziwy, przez co dzieciom trudno się z nim utożsamić. Mimo to Jaś wzbudza sympatię, zachowanie jego przytulanek wywołuje uśmiech na twarzy, a obecna magia, która zawsze zachwyca dzieci, dodaje historii uroku.

Na uznanie zasługuje przede wszystkim wydanie książki – twarda oprawa, zakładka w formie wstążeczki, łagodne obrazki Igora Kubika pasujące do myśli przewodniej opowiadania nadają świeżości i zachęcają do podróży z bohaterami.

Każda podróż, nawet ta książkowa, jest cennym doświadczeniem. Dlatego jeśli szukacie opowieści z głębszym przesłaniem, która mimo kilku niedociągnięć uczy rozsądnego podejścia do życia, sięgnijcie po Jasia Skorobohatego. Dajcie mu szansę i pomóżcie uratować tatę.Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie opinie

Eliza Idczak

Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie