Lew z leśniczówki i inne zwierzęta – recenzja książki

Lew z leśniczówki i inne zwierzęta recenzja
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Kiedy jesteśmy dziećmi, marzymy by dorosnąć. Natomiast już jako pełnoletni, dojrzali ludzie, często wracamy do okresu dzieciństwa w sentymentalnych wspomnieniach, chcąc jeszcze raz przeżyć najpiękniejsze chwile. Do sielanki dzieciństwa wraca również Maria Szołtysek-Zambrzycka w swojej książce Lew z leśniczówki i inne zwierzęta.

Niedaleko szosy Gliwice-Kędzierzyn stała leśniczówka wybudowana pod koniec XIX wieku. Bez kaloryferów, łazienki czy lodówki, była jednak najpiękniejszym miejscem, do którego chciało się wracać. Otoczona sporym sadem i ogrodem, obiecywała ptasie koncerty, słodkie owoce, cień drzew, pod którymi można było odpocząć, nagradzała ziołami, grzybami i wieloma innymi darami natury. Pełna była miłości bliskich i zwierząt, które swoimi charakterami przypominały ludzi. Koń Siwek, jeżyk Fukacz, suczka Ara czy lew Wacek (prawdziwy lew!) umilały codzienność w leśniczówce, zaskakując niekiedy swoimi charakterami. Taki codzienny kontakt z przyrodą to doświadczenia, które kształtują i o których się nie zapomina. Czym jeszcze podzieliła się z czytelnikami autorka książki?

Lew z leśniczówki i inne zwierzęta to odprężająca opowieść, w której akcja snuje się powoli, skupiona na szacunku do roślin i zwierząt, na przekazaniu miłości i tęsknoty za starym domem. Czytając książkę odnosi się wrażenie, że siedzi się na kolanach ukochanej babci, która dzieli się wspomnieniami z dzieciństwa, niczym najważniejszym skarbem. Z powodu dużej ilości szczegółowych opisów i braku dialogów, a także wolno toczącej się akcji, książka zyska zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.Ci pierwsi otrzymają lekką, czasami nieprawdopodobną historię o realiach dawnego życia. Autorka nie omija trudnych wydarzeń. Opisuje wszystkie swoje doświadczenia, ucząc empatii, pokazując granice między ludźmi a zwierzętami, przedstawiając wiele wesołych momentów, ale nie zapominając i o tych smutnych, wyznaczonych przez upływający czas.

Na uwagę zasługuje także wydanie książki. Piękne ilustracje, dobrej jakości papier i prywatne zdjęcia dołączone na końcu publikacji, pomagają odnaleźć się w świecie autorki i razem z nią przeżyć raz jeszcze sielankę dzieciństwa, wśród niesamowitych zwierzęcych przyjaciół.

Podsumowując, książka Lew z leśniczówki i inne zwierzęta to publikacja dla czytelnika w każdym wieku, która przeniesie w przeszłość niczym najlepszy wehikuł czasu. Zostawia z refleksją i poczuciem dobrze zagospodarowanego czasu.

Eliza Idczak

Lew z leśniczówki i inne zwierzęta
Autor: Maria Szołtysek-Zambrzycka
Format: 176 x 209 mm